Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Помилкова сплата податків на інший рахунок: умови звільнення від штрафів

24.04.2024 25 0 0

Головне управління ДПС в Одеській області нагадує, що 16 березня 2024 року набрав чинності Закон від 23.02.2024 № 3603-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» (далі – Закон № 3603). 

Так, відповідно до Закону № 3603 для звільнення платника податків від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, зокрема в частині порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов’язання відповідно до ст. 124 Податкового кодексу (далі – ПК) та ненарахування/анулювання пені відповідно до ст. 129 ПК, необхідно дотримуватись визначених обставин. 

Першою обставиною є сплата узгодженого грошового зобов’язання платником податків, у тому числі податковим агентом, на інший бюджетний рахунок, ніж той, що передбачений для сплати того чи іншого податку, збору, платежу, контроль за якими покладено на контролюючі органи. 

Причому згідно з Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Мінфіну від 22.06.2012 № 758, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 18.07.2012 за № 1206/21518, бюджетні рахунки – це рахунки, які відкриваються в органах Казначейства для забезпечення казначейського обслуговування коштів державного та місцевих бюджетів. 

Класифікацію доходів бюджету затверджено наказом Мінфіну від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» 

Перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету в розрізі коду бюджетної класифікації, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, затверджено постановою КМУ від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету». 

Другою обставиною є сплата узгодженого грошового зобов’язання не пізніше законодавчо визначених граничних строків сплати податків, зборів, платежів. 

Строки сплати податкових зобов’язань та узгоджених сум грошових зобов’язань до бюджету визначені ст. 57 ПК. 

Звертаємо увагу, що відповідно до змін, внесених Законом № 3603 до ПК, основною умовою підтвердження обставин помилкової сплати платником податків, у т. ч. податковим агентом, грошового зобов’язання на інший бюджетний рахунок є вчинення платником дій щодо повернення помилково сплачених грошових зобов’язань, передбачених ст. 43 ПК (пп. 112.8.81 та 129.9.8 ПК), а саме: подання платником податків до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми заяви у довільній формі щодо повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов’язання (крім ЄСВ) протягом 1 095 днів від дня їх виникнення, з обов’язковим зазначенням напряму перерахування таких коштів – на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету. 

Таким чином, у разі дотримання платниками податків, у тому числі податковими агентами, змін, внесених Законом № 3603 до ПК, такі платники податків звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, зокрема, від застосування до них штрафних санкцій за несплату узгодженої суми грошового зобов’язання відповідно до ст. 124 ПК та пені, передбаченої ст. 129 ПК. 

ГУ ДПС в Одеській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали