Помилка в назві контрагента: коли можна відображати податковий кредит?
В Індивідуальній податковій консультації від 30.06.19 р. № 2822/ІПК/28-10-27-01-11 розглянуто ситуацію, коли в податковій накладній (далі – ПН) була допущена помилка в назві покупця, при цьому ІПН був зазначений правильно.
Найменування покупця – це обов'язковий реквізит ПН (п. 201.1 Податкового кодексу). Але в нашій ситуації ІПН платника ПДВ зазначено правильно, тобто дозволяє його ідентифікувати.
Водночас, на думку ДФС, якщо в ПН назва покупця не відповідає формулюванню, наведеному в статутних документах, така ПН уважається заповненою з порушенням і не дозволяє ідентифікувати операцію постачання. А значить, не дає покупцеві права на податковий кредит.
Виправити таку помилку можна шляхом оформлення розрахунку коригування (далі – РК), у заголовній частині якого треба повторити всі правильно заповнені реквізити та правильно вказати назву покупця. При цьому розділи А та Б такого РК не заповнюються. Реєструється такий РК постачальником.
Виходячи з роз'яснення ДФС, можна зробити висновок про те, що покупець до моменту реєстрації РК, яким виправляється помилка в його найменуванні, не може відображати податковий кредит.
Зазначимо, що в ЗІР (категорія 101.14) міститься роз'яснення, згідно з яким якщо повна або скорочена назва продавця/покупця відповідає назві, зазначеній у статутних документах, але розмір букв (великі/маленькі) не збігається, то ПН визнається дійсною. Тобто така ПН не заважає ідентифікувати операцію постачання та не позбавляє покупця права на податковий кредит.
ОФIС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКIВ ДФС
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 20.06.2019 р. № 2822/ІПК/28-10-27-01-11
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув звернення щодо порядку віднесення до податкового кредиту сум ПДВ за податковою накладною, у якій допущено помилку у назві покупця, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє.
Реквізит податкової накладної «Назва покупця (отримувача) товарів/послуг», який віднесено до складу обов’язкових згідно з п. 201.1 ст. 201 Кодексу, має відповідати формулюванню у статутних документах та не повинен містити інших даних.
З урахуванням норм п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 ст. 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 ст. 201 Кодексу податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних періодах.
Таким чином, податкова накладна, в якій зазначено назву покупця, яка на дату складання такої податкової накладної не відповідає формулюванню у його статутних документах, є такою, що складена з порушенням норм Кодексу, заважає ідентифікувати здійснену операцію, а також суми ПДВ за такою податковою накладною не можуть бути віднесені до податкового кредиту.
З метою виправлення помилки, допущеної у заголовній частині податкової накладної у назві покупця (отримувача) товарів/послуг (при цьому індивідуальний податковий номер покупця (отримувача) зазначений правильно), постачальник (продавець) таких товарів/послуг згідно з п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, на дату виявлення зазначеної помилки має право скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому всі правильно заповнені реквізити заголовної частини податкової накладної повторюються, а назва покупця (отримувача) товарів/послуг, в якій допущено помилку, заповнюється без помилки. У цьому випадку графи 1-13 розділу Б розрахунку коригування та розділ А, до яких вносяться узагальнюючі дані щодо сум коригування, не заповнюються (залишаються пустими).
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем) товарів/послуг та після такої реєстрації є підставою для включення до податкового кредиту сум ПДВ, зазначених у податковій накладній, до якої його складено.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу