Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи обов’язково в платіжній інструкції заповнювати (дублювати) реквізити в полі «Фактичний платник»

26.01.2024 16 0 0

Відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 163, реквізит «Фактичний платник» заповнюється у випадках коли платник ініціює платіжну операцію за фактичного платника (тобто за іншу особу). 

Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 19 Податкового кодексу (далі – ПК) платник податків веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах. 

Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. 

Довіреність, видана платником податків – фізичною особою на представництво його інтересів і ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства. 

Представник платника податків користується правами, встановленими ПК для платників податків. 

Тобто, при безготівкових розрахунках платників з бюджетом та фондами за відокремлені підрозділи (далі – філії). 

Юридичні особи (головні підприємства) під час сплати податків, зборів, інших платежів та єдиного внеску за філії (у випадках, передбачених ПК) заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у тому числі: 

  • реквізит «Код платника» (податковий номер головного підприємства); 
  • реквізит «Код фактичного платника» (податковий номер філії); 
  • реквізит «Призначення платежу». 

При готівкових розрахунках платників з бюджетом та фондами. 

Громадяни під час сплати податків, зборів, інших платежів та єдиного внеску за допомогою технічного пристрою (банківський автомат, платіжний термінал, програмно-технічний комплекс сомообслуговування, програмно-апаратне середовище мобільного телефону, інший пристрій) та через каси надавачів платіжних послуг заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у тому числі: 

  • реквізит «Код фактичного платника» (податковий номер громадянина – платника податків); 
  • реквізит «Призначення платежу». 

При цьому реквізит «Код платника» містить код надавача платіжних послуг, з використанням технічного пристрою якого або через каси якого проводиться готівковий розрахунок. 

При безготівкових розрахунках платників з бюджетом та фондами від власного імені (зі свого рахунку в банківській установі). 

Юридичні особи, фізичні особи – підприємці (ФОП) та громадяни під час сплати податків, зборів, інших платежів та єдиного внеску заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у т.ч.: 

  • реквізит «Код платника» (податковий номер юридичної особи, ФОП та громадянина); 
  • реквізит «Призначення платежу». 

Реквізит «Код фактичного платника» в такому випадку можна не заповнювати. 

ГУ ДПС у Полтавській області 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали