Щодо оподаткування отриманої поворотної фіндопомоги
28.04.2016 901 0 0
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГУ ДФС У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
ЛИСТ
від 15.04.2016 року №726 / 10 / 02-32-12-03
Головне управління ДФС у Вінницькій області розглянуло звернення «----» щодо окремих норм податкового законодавства в частині оподаткування отриманої фінансової допомоги.
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) під поворотною фінансовою допомогою розуміють суму коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Згідно з п.п. 135.5.5 п. 135.5 ст. 135 ПКУ у редакції, що діяла до 01.01.2015, суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (в тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із ПКУ мають пільги з цього податку, при визначенні оподатковуваного прибутку враховувались у складі інших доходів. У разі повернення в наступних звітних податкових періодах такої суми поворотної фінансової допомоги (її частини) особі, яка її надала, такий платник мав збільшити суму витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини).
Відповідно до п. 18 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ за операціями, по яких витрати для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначалися за датою перерахування коштів на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку, і станом на 1 січня у платника податку була наявна кредиторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об’єкта оподаткування сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 1 січня 2015 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, розділ ІІІ «Податок на прибуток підприємств» ПКУ викладено у новій редакції.
Починаючи з 01.01.2015, згідно ст. 134 розд. ІІІ ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ.
В оновленому розділі ІІІ ПКУ «Податок на прибуток підприємств» не передбачено жодних особливостей оподаткування поворотної фінансової допомоги, подібних до правил, що діяли в редакції до 01.01.2015 року.
У п. 140.1 ПКУ наведені різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (в тому числі процентів за борговими зобов'язаннями), та умови, за яких здійснюється відповідне коригування фінансового результату до оподаткування. Ніяких коригувань фінансового результату на суми поворотної фінансової допомоги п. 140.1 ПКУ не передбачено.
За правилами бухгалтерського обліку поворотна фінансова допомога не пливає на фінансовий результат оскільки:
- згідно з п. 5 П(С) БО 15 "Дохід" дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу;
- згідно з п. 5 П(С) БО 16 "Витрати" витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.
Отже, поворотна фінансова допомога не відображається у податковому обліку при визначенні об'єкта оподаткування з податку на прибуток.
Таким чином, зазначені операції відображаються починаючи з 2015 року згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначені фінансового результату до оподаткування.
В.о. заступника начальника
ГУ ДФС у Вінницькій області О.Ф.Мартинюк
Коментарі до матеріалу