Про держреєстрацію змін розміру орендної плати – Мінюст
Міністерство юстиції України у листі роз’яснює необхідність внесення змін до запису про інше речове право Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стосовно розміру орендної плати.
Міністерство юстиції України
Лист
від 03.08.2021 р. № 60037/52629-33-21/8.4.3
Міністерство юстиції України […] щодо внесення змін до запису про інше речове право Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав) стосовно розміру орендної плати та повідомляє таке.
Пунктом першим частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі – державна реєстрація прав) – офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, що містять відомості про:
- нерухоме майно та його ціну (вартість) (у тому числі ідентифікатор об’єкта будівництва (закінченого будівництвом об’єкта) в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва – для об’єктів нерухомого майна, яким присвоєно ідентифікатор до реєстрації відповідного речового права);
- право власності та суб’єкта (суб’єктів) цього права;
- інші речові права та суб’єкта (суб’єктів) цих прав, а також ціну (вартість) таких речових прав чи розмір плати за користування чужим нерухомим майном;
- обтяження речових прав на нерухоме майно та суб’єкта (суб’єктів) цих обтяжень.
Відомості про ціну (вартість) нерухомого майна, ціну (вартість) речових прав чи розмір плати за користування чужим нерухомим майном вносяться до Державного реєстру прав виключно під час державної реєстрації набуття прав на підставі документів, поданих для такої реєстрації. У разі відсутності в документах, поданих для державної реєстрації прав, відповідних відомостей про ціну (вартість) такі відомості не вносяться до Державного реєстру прав, а додаткові документи для їх отримання не вимагаються. Відомості про ціну нерухомого майна надаються лише власнику такого майна, органам державної влади, органам місцевого самоврядування для здійснення ними повноважень, визначених законом.
Також варто зазначити, що Закон містить вичерпний перелік випадків державної реєстрації змін.
Так, відповідно до частини другої статті 4 Закону у разі визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни, зміни суб’єкта управління об’єктами державної власності, зміни правонабувача речового права, похідного від права власності, строку дії такого речового права, а також зміни обтяжувача, особи, в інтересах якої встановлено обтяження речових прав, чи зміни умов обтяження проводиться державна реєстрація таких змін, при цьому дата та час державної реєстрації речових прав, обтяжень речових прав залишаються незмінними.
Варто зазначити, що державна реєстрація прав здійснюється з метою підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, а у випадку внесення змін до договору оренди землі щодо розміру орендної плати це жодним чином не впливає на вказані факти.
Крім того, завертаємо увагу, що відповідно до частини першої статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов’язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
З огляду на зазначене вбачається, що домовленості сторін щодо зміни розміру орендної плати набирають чинності з моменту укладення договору і не потребують додаткового підтвердження зі сторони держави, у тому числі не підлягають у такій ситуації внесенню до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Водночас доводимо до відома, що листи Міністерства юстиції України не встановлюють норм права, а мають інформаційний характер.
https://minjust.gov.ua/
Коментарі до матеріалу