Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нерезидент відступає право вимоги отримання дивідендів: як оподатковувати?

27.09.2019 1043 0 0

Чи утримується резидентом податок на доходи нерезидента згідно з пп. 141.4.2 п. 14.1 ст. 14 ПКУ у разі виплати доходу з джерелом його походження з України у вигляді дивідендів, якщо нерезидент відступає право вимоги отримання дивідендів на користь резидента України?

Відповідно до пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України <...> (далі – ПКУ) дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Згідно з пп. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 ПКУ відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Одним з принципів підготовки фінансової звітності відповідно до п. 6 розд. ІІІ Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.13 р. № 73 <...>, є превалювання сутності над формою, за яким операції повинні обліковуватись відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.

За своєю економічною суттю, перерахування грошових коштів на користь резидента (кредитора) є виплатою прибутку у вигляді дивідендів на користь засновника-нерезидента за результатами фінансово-господарської діяльності резидента (боржника).

Відповідно до пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ. Для цілей п. 141.4 ст. 141 ПКУ такими доходами є, зокрема, дивіденди, які сплачуються резидентом.

Підпунктом 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ передбачено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3–141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Таким чином, у разі виплати нерезиденту доходу із джерелом їх походження з України у вигляді дивідендів такі доходи підлягають оподаткуванню відповідно до положень п. 141.4 ст. 141 ПКУ незалежно від способу виплати такого доходу, у тому числі шляхом зарахування згідно з договором уступки вимоги зобов’язання, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

ЗІР 102.18

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали