Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Не застосовувати коригування фінрезультату: вирішити і донести до ДПС!

27.12.2019 384 0 0

Згідно з пп. 134.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) платник податку на прибуток, чий дохід (за вирахуванням суми непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, за останній звітний податковий рік не перевищує 20 млн грн, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінрезультату до оподаткування на всі різниці, передбачені розд. ІІІ ПК (за винятком різниці в сумі податкових збитків минулих років). Таке рішення приймається не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується прибутковий критерій. Про прийняте рішення платник повідомляє в декларації, яка подається за перший рік у такій безперервній сукупності років. У подальші роки такої сукупності років коригування також не застосовуються.

Тепер давайте подивимося, як фахівці ДПС роз’яснюють ці правила з пп. 134.1.1 ПК, відповідаючи на запитання платників податків. 

1. Річний дохід платника починаючи з 2016 року не перевищував 20 млн грн. При цьому платник у 2016 році рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК не прийняв. І тому коригував фінрезультат на всі різниці, передбачені ПК. Чи може він прийняти відповідне рішення в 2019 році та повідомити про це податковий орган у річній декларації?

Так, може (ЗІР, категорія 102.02; Індивідуальна податкова консультація ДПС від 27.11.19 р. № 1556/6/ 99-00-07-02-02-15/ІПК). 

Завважимо, що в такому разі об’єкт оподаткування в декларації за 2019 рік платник визначатиме без урахування коригувань на різниці, передбачені розд. ІІІ ПК (за винятком різниці в сумі податкових збитків минулих років). 

2. Чи може платник, який прийняв рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК, застосовувати такі різниці, визначаючи об’єкт оподаткування?

Ні, не може (ЗІР, категорія 102.12). 

Хоча водночас податківці визнають у цьому ж роз’ясненні, що ПК не містить обмежень, через які не можна змінити своє рішення про незастосування різниць. 

3. Платник протягом звітних періодів 2019 року здійснював коригування фінрезультату на різниці, передбачені розд. ІІІ ПК – у зв’язку з тим, що його дохід за 2018 рік перевищив 20 млн грн. А за 2019 рік дохід платника не перевищив 20 млн грн. Чи може такий платник прийняти рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК за підсумками 2019 року? 

Так, може. Така відповідь вивливає із ЗІР (категорія 102.12). 

Додамо, що це саме прямо випливає з пп. 134.1.1 ПК. У цьому випадку 2019 рік є «останнім звітним».

4. Платник у звітному році прийняв рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК (видав відповідний наказ), але помилково не вказав на наявність такого рішення в річній декларації. Чи може такий платник у подальших звітних періодах подати уточненку за такий рік для того, щоб відобразити в ній інформацію про наявність прийнятого рішення про незастосування коригувань?

Так, може (ЗІР, категорія 102.20.02). Але в такому разі платникові може знадобитися уточнити й інші показники декларації, якщо в ній об’єкт оподаткування визначався з урахуванням коригувань на різниці, передбачені розд. ІІІ ПК (за винятком різниці в сумі податкових збитків минулих років).

5. Чи повинен платник із річним доходом менше 20 млн грн, який кілька років тому прийняв рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК, зазначати номер і дату такого рішення в кожній декларації за подальші звітні роки?

На думку фахівців ДПС – повинен (ЗІР, категорія 102.20.02). 

На нашу думку, не повинен. Достатньо відобразити це рішення один раз, у першій декларації. Це ясно випливає з пп. 134.1.1 ПК.

6. Якщо в декларації з помилковими показниками було заповнене поле про прийняття рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК, чи потрібно платникові податків при поданні уточненки повторювати в ній інформацію про наявність такого рішення?

Так, потрібно (ЗІР, категорія 102.20.02). 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали