Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ заборонив фізособам використовувати на особисті потреби гроші з підприємницького рахунка: а чи є у цьому проблеми?

17.01.2020 985 0 0


До пункту 14 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492 (далі – Інструкція № 492), додано третій абзац (постановою Правління НБУ від 27.12.19 р. № 162). 

У результаті цих змін із 3 січня 2020 року за поточними гривневими рахунками підприємців і фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, можуть здійснюватися всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору з банком і законодавства України, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

Тільки після сплати податків, зборів та інших платежів вищеперелічені особи мають право перерахувати гроші з таких рахунків на свої поточні рахунки, відкриті для особистих потреб.

Це доповнення до чинних правил, що викликало шквал емоцій та обговорень, насправді носить більше технічний, уточнюючий характер. Адже, згідно з абзацом другим п. 14 Інструкції № 492, є й заборона навпаки: не можна витрачати особисті гроші на підприємницькі потреби. А саме: фізособам забороняється використовувати особисті (відкриті для власних потреб) поточні рахунки для операцій, пов’язаних із провадженням підприємницької і незалежної професійної діяльності. На поточних рахунках у національній валюті фізосіб-резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов зобов’язання і вимог законодавства України, які не пов’язані з веденням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

У діях регулятора (див. роз’яснення на сайті НБУ від 11.01.20 р.) видно чітку мету: розмежувати власні кошти фізособи і кошти, отримані нею від підприємницької діяльності. Оскільки, як справедливо зазначено НБУ, згідно із чинним законодавством підприємці відповідають за своїми зобов’язаннями всім своїм майном, на яке згідно із законом може бути обернене стягнення для забезпечення виконання податкових зобов’язань. 

Мабуть, НБУ вважає, що на підприємницькому рахунку якимось чином повинні залишатися тільки ті гроші, на які не може бути накладене стягнення. Проте на практиці визначити це непросто. На підприємницькому рахунку можуть бути гроші, отримані як передоплата або постоплата від покупців, винагорода за посередницькими договорами, повернення від постачальників і покупців, гроші, отримані від комітентів за договорами комісії, позикові гроші, а також особисті – унесені до каси банку або перераховані зі свого особистого рахунка самим підприємцем. Список можна продовжити.

Якщо взяти до уваги той факт, що підприємець не веде бухоблік, то визначити, чиї гроші знаходяться в цей момент на його підприємницькому рахунку (свої чи чужі), без пояснень самого підприємця ні банк, ні контролери так просто не зможуть. 

А як підприємець може витратити гроші зі свого підприємницького рахунка? 

У загальному випадку законодавство не обмежує його у виборі місця і способу оплати. Наприклад, він може купити товар, сировину, матеріали у звичайному магазині, супермаркеті, на АЗС із використанням корпоративної платіжної картки. А може також витратити гроші на особисті потреби.

Було б абсурдом установити технічну заборону на розрахунки з підприємницького рахунка (картки) через термінали або Інтернет тільки на підставі підозр, що підприємець захоче витратити гроші у такий спосіб на особисті потреби. Фактично на етапі проведення транзакції визначити характер використання грошей – неможливо. Тому думка ДПС про те, що тепер підприємець не зможе розрахуватися за допомогою підприємницької картки в супермаркеті, оприлюднена на її сторінці у Фейсбуці, на наш погляд, не витримує ніякої критики. Технічно він зможе це зробити. 

Не є проблемою і зняти гроші з підприємницького рахунка, наприклад для розрахунків готівкою в рамках усе тієї ж підприємницької діяльності. Але з оглядкою на дозволені ліміти денного розрахунку готівкою із суб’єктами господарювання і фізособами, установлені в п. 6 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148.

Зверніть увагу: таку операцію банк має право перевірити (запитати документи) і навіть заблокувати, якщо вона здається банку підозрілою з огляду на ризик-орієнтований підхід. Але це абсолютно інше питання. 

Також завважимо, що, незважаючи на суворі заборони витрачати гроші нецільовим чином з обох типів рахунків, прямої відповідальності для підприємців у вигляді штрафних санкцій або закриття рахунка (як особистого, так і підприємницького) поки що ніяким законодавчим актом не передбачено. 

Що ж можна порекомендувати підприємцям у цій ситуації?

По-перше, слід подумати перш за все про те, щоб не використовувати на підприємницькі цілі свої особисті рахунки: тут є видимим ухилення від оподаткування шляхом приховування доходів. 

По-друге, цілком можна знімати гроші з підприємницького рахунка через касу банку або через банкомат як для господарської діяльності, так і для власних потреб. Це не заборонено. Підкреслимо: згідно з абзацом третім п. 14 Інструкції № 492 підприємці та інші самозайняті особи мають право (а не зобов’язані!) після сплати податків перерахувати гроші на свої особисті рахунки. До речі, перераховувати до бюджету, наприклад, єдиний податок кожного разу перед переказом грошей на особистий рахунок) – немає ніякої необхідності. З одного боку, дати сплати податків і зборів чітко встановлені чинним законодавством, а гроші можна переказувати з рахунка на рахунок хоч щодня. З іншого боку, ніхто не забороняє сплачувати податки, вносячи готівку до каси банку, наприклад коли на рахунку немає потрібної суми.

По-третє, можна підкорятися вимозі НБУ і для особистого використання перераховувати гроші з підприємницького рахунка на особистий рахунок, якщо це доцільно, тобто коли вам потрібно здійснити безготівковий платіж.

І нарешті, можна почекати і подивитися, куди піде практика, чи будуть ще вжиті якісь дії з боку регулятора та контролюючих органів для забезпечення реального контролю за дотриманням режиму роботи рахунків фізосіб. Адже, за даними порталу відкритих даних Opendatabot, станом на початок 2020 року в Україні працює 1 876 604 підприємців. 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали