Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оподаткування фінансової допомоги: дуже доступно

Фінансова допомога - широко поширений вид розрахунків. Як правило, до цього інструмента звертаються юридичні особи, яким необхідне термінове поповнення оборотних коштів. Однак нерідкі випадки надання допомоги й фізичним особам (співробітникам, засновникам) з боку підприємств. У будь-якому випадку, перед фактичним перерахуванням коштів в якості фінансової допомоги, потрібно визначити її вид і укласти відповідний договір.

Виходячи зі змісту операції і наступних зобов'язань сторін, фінансова допомога поділяється на два види: поворотну та безповоротну. У Цивільному кодексі України відсутні прямі вимоги до договорів про надання фінансової допомоги. На практиці, в таких ситуаціях за основу беруть досить схожі за своєю економічною і юридичною суттю договори позики (коли мова йде про поворотну допомогу) і дарування (в разі надання безповоротної допомоги).

Яким же чином операції з надання та отримання різних видів фінансової допомоги впливають на склад податків, сплачуваних підприємством?

Відразу відзначимо, що згідно з п. 185.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), фінансова допомога не відповідає критеріям визнання в якості об'єкта оподаткування податком на додану вартість (ПДВ). Тому, як поворотна, так і безповоротна допомога не призведуть до виникнення податкового кредиту / податкових зобов'язань ні в однієї зі сторін договору.

Поворотна фінансова допомога

Згідно з п. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Ситуація 1. Фінансова допомога надана юридичній особі - платнику єдиного податку.

В даному випадку, за фактом отримання допомоги у підприємства не виникає об'єкт оподаткування. Однак, відповідно до п. 292.11 ПКУ, таку допомогу платник єдиного податку повинен повернути протягом 12 календарних місяців з моменту отримання, інакше її доведеться включити до складу оподатковуваного доходу за основною ставкою та відобразити в декларації за період, в якому фактично закінчиться зазначений термін .

Ситуація 2. Фінансова допомога надана юридичній особі - платнику податку на прибуток на загальних підставах.

Об'єкт оподаткування підприємств на загальній системі, починаючи з 2015 року, розраховується за правилами бухгалтерського обліку. Така норма закріплена в п. 134.1.1 ПКУ. Раніше для такої допомоги були передбачені чіткі терміни повернення, перевищення яких зобов'язувало підприємство нараховувати умовні відсотки і включати їх до оподатковуваного доходу. На сьогоднішній день, податкове законодавство не містить ніяких спеціальних норм щодо оподаткування поворотної фінансової допомоги «загальносистемникам». У свою чергу, згідно з національними стандартами бухгалтерського обліку (П(С)БО 15 «Дохід» та П(С)БО 16 «Витрати») така допомога не є доходом при отриманні і не відноситься на витрати при поверненні. Таким чином, отримання поворотної фінансової допомоги не впливає на фінансовий результат підприємства і, отже, не підлягає оподаткуванню. Дана позиція підтверджена у листі ДФС № 1 235/10 / 02-32-15-02 від 09 жовтня 2015 року.

Однак, в разі порушення встановлених в договорі термінів повернення і закінчення терміну позовної давності, таку допомогу можна визначити як безповоротну, особливості оподаткування якої розкриємо далі.

Безповоротна фінансова допомога

Відповідно до п. 14.1.257 ПКУ, безповоротною фінансовою допомогою визнаються:

  • сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
  • сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
  • сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, не стягнута після закінчення строку позовної давності;
  • основна сума кредиту або депозиту, наданих платнику податку без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів на вимогу у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Ситуація 3. Фінансова допомога надана юридичній особі фізичною особою або іншою юридичною особою.

В даному випадку в отримувача допомоги, незалежно від обраної ним системи розрахунку податків (загальна або спрощена), виникає оподатковуваний дохід у повному розмірі отриманої допомоги. Для підприємств - «загальносистемників» це передбачено нормами П(С)БО 15 «Дохід», для «спрощенців» - п. 292.3 ПКУ.

Ситуація 4. Фінансова допомога надана фізичній особі юридичною особою.

В такому випадку, згідно з п.164.2.17 ПКУ, сума отриманої допомоги визнається додатковим благом і обкладається податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%. При цьому, в даній ситуації підприємство є податковим агентом, тобто здійснює фактичне перерахування сум податків до бюджету і відображає це у своїй звітності (форма 1-ДФ).

Дмитро МІТРЮШИН,
керуючий партнер компанії LEX LIGA,
адвокат 

Джерело: http://protokol.com.ua/ua/nalogooblog...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали