Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна розрахуватися з нерезидентом з гривневої платіжної картки?

07.06.2019 1097 0 0

У рамках роботи Дискусійного клубу Асоціації адвокатів України з представниками НБУ та ДФС обговорювалися проблемні питання застосування валютного законодавства.

Участь у таких заходах дуже важлива для нас як для професійної електронної системи Uteka!

Ми ставимо держслужбовцям найгостріші запитання, що хвилюють наших клієнтів, та отримуємо на них відповіді. А наші клієнти, у свою чергу, мають можливість взнати весь спектр думок із проблемного або неврегульованого питання: юристів, аудиторів, експертів редакції, контролерів. А значить, редакція може реально допомогти бухгалтерам сформувати свою професійну думку, захиститися від помилок і знайти вихід з будь-якої складної ситуації.

За результатами дискусії ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» планує підготувати запит до НБУ з питання застосування гривневих платіжних карток у розрахунках із нерезидентами.

Чому це питання викликало жваву дискусію?

Нагадаємо, що розрахунки з нерезидентами за поточними торговельними операціями – з експорту та імпорту товару (включаючи сплату штрафів, пені, бонусів, відшкодування супутніх витрат у зв'язку з виконанням ЗЕД-договору, відшкодування збитків у зв'язку з його невиконанням), у тому числі розрахунки на території України, здійснюються виключно через банки (пп. 1 п. 4, п. 31 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 2).

Новацією 2019 року стала норма п. 109 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 5. Ця норма дозволяє суб'єктам господарювання – резидентам (юридичним особам і підприємцям) розраховуватися з нерезидентами за ЗЕД-контрактами за допомогою корпоративних платіжних карток (далі – КПК), прив'язаних до поточних рахунків в інвалюті. При цьому встановлено обмеження за сумою розрахунків: не більше 150 тис. грн. за одним контрактом в один операційний день.

А що ж із гривневими КПК, наприклад з картками «ключ до рахунка»? Адже їх застосовують повсюдно, це зручна практика.

Згідно з п. 8.3 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11 03 р. № 492 (у редакції до 04.04.19 р.), гроші з поточного рахунка (не валютного) юрособи і підприємця не можна було використовувати для розрахунків за ЗЕД-договорами із застосуванням КПК.

Проте ця норма скасована із 04.04.19 р. постановою Правління НБУ від 01.04.19 р. № 56. Звідси напрошується висновок, що наразі ніяким нормативним документом не заборонено використовувати гривневі КПК (включаючи ті, режим яких дозволяє конвертувати гривні в інвалюту) для розрахунків за ЗЕД-договорами. Причому без обмежень за сумою.

Щоб бути абсолютно впевненими, ми направляємо від імені ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» запит до НБУ із цього питання. З відповіддю регулятора ви зможете ознайомитися на нашому каналі.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали