Неприбутковий статус організацій у разі виконання певних умов Податкового кодексу України (далі – ПКУ) дарує їм звання неплатників податку на прибуток і покладає певні обов’язки щодо використання отриманих доходів. А чи має право загалом неприбуткова організація провадити підприємницьку діяльність?
Так, якщо отриманий прибуток вона витрачатиме на мету й цілі, для яких вона створена.
Підкріпимо сказане положенням із Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ): «Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об’єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню» (ч. 1 ст. 86 ЦКУ).
Тут важливо, щоб профільний закон, прописаний для такої неприбуткової організації, не забороняв провадити підприємницьку діяльність, і таке підприємництво допомагало досягнути мети, заради якої створена організація. Для прикладу, за профільним законом для благодійних організацій: «Благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети одержання прибутку, що сприяє досягненню їх статутних цілей» (ч. 4 ст. 16 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI).
Звісно, варто, щоб у статутних документах не було заборони на здійснення підприємницької діяльності. А найкраще, аби така можливість була прописана у статуті.
Контролери також підтверджують, що неприбуткові організації можуть провадити підприємницьку (господарську) діяльність. Наведемо декілька їхніх роз’яснень стосовно цього:
Варто зауважити, що ПКУ не обмежує види діяльності, від яких неприбуткова організація може отримувати дохід, а обмежує тільки напрями його використання. Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ). Та, звісно ж, вони не можуть розподілятися між членами-засновниками такої організації.
Отримання підприємницького доходу не робить неприбуткову організацію платником податку на прибуток. Головне, щоб отриманий дохід використовувався на статутні цілі.
devisu.ua