Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Ліквідація ОЗ – коли можна не нараховувати податкові зобов'язання

21.02.2019 859 0 0

В Індивідуальній податковій консультації від 29.01.19 р. № 300/ІПК/28-10-27-01-11 (далі – ІПК № 300) ДФС розглядає особливості адміністрування ПДВ при ліквідації об'єктів основних засобів (далі – ОЗ).

Перш за все завважимо, що питання про нарахування ПДВ при ліквідації об'єктів ОЗ регулюється спеціальною нормою – п. 189.9 Податкового кодексу (далі – ПК). Також можна керуватися Узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом Мінфіну від 03.08.18 р. № 673 (далі – УПК № 673).

Ліквідація об'єктів ОЗ може відбуватися з різних причин. І нарахування податкових зобов'язань залежить від цих причин.

1. Об'єкт ОЗ (як виробничого, так і невиробничого призначення) ліквідується за бажанням платника ПДВ. Така ліквідація розглядається як постачання, а значить, слід нарахувати податкові зобов'язання виходячи зі звичайної (ринкової) ціни такого об'єкта, але не нижче за його балансову вартість на момент ліквідації (абзац перший п. 189.9 ПК).

2. Об'єкт ОЗ ліквідується у зв'язку з його знищенням унаслідок дії обставин непереборної сили (пожежа, повінь, крадіжка тощо). У цьому випадку податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, якщо факт такого знищення підтверджений документально (абзац другий п. 189.9 ПК). Вид підтвердного документа залежить від обставин. Наприклад, у разі крадіжки це витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, на випадок пожежі – акт, складений згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 26.12.03 р. № 2030, тощо (докладніше документи наведені в ІПК № 300 та УПК № 673).

3. Об'єкт ОЗ ліквідується у зв'язку зі знищенням, розбиранням або перетворенням, через що вже не може бути використаний за своїм первинним призначенням. Варто завважити, що це найбільш розповсюджений випадок ліквідації об'єкта ОЗ на практиці. І в цьому випадку податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, якщо платник подасть до органу ДФС підтвердний документ (абзац другий п. 189.9 ПК).

Що ж це за документ? Наприклад, це може бути акт на списання об'єктів ОЗ типової форми № ОЗ-3, затвердженої наказом Мінстату від 29.12.95 р. № 352. Або ж інший документ довільної форми, який містить усі реквізити, передбачені для первинного документа.

Цей акт (або інший документ) оформляє створена на підприємстві комісія. Такою комісією підтверджується факт непридатності об'єкта ОЗ до використання, неможливості його використання іншими підприємствами, організаціями та установами, неефективності або недоцільності його поліпшення (ремонту, модернізації тощо) (п. 41–43 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.03 р. № 561).

Коли ж платник ПДВ повинен подати до органу ДФС документ, що підтверджує знищення об'єкта ОЗ?

Пункт 189.9 ПК не містить прямої відповіді на це запитання. Тому ДФС у своїх роз'ясненнях наполягала на поданні такого документа разом із декларацією за звітний період, у якому відбулася ліквідація об'єкта ОЗ. Проте в УПК № 673 Мінфін роз'яснив так: оскільки нормами ПК не визначено порядок подання документів, що підтверджують факт знищення об'єкта ОЗ, платник ПДВ може подати такі документи до органу ДФС:

  • або за власною ініціативою (наприклад, разом із декларацією за період, у якому списувався об'єкт ОЗ),
  • або після запиту від органу ДФС.

Документи можна подати особисто до органу ДФС, відправити поштою (з повідомленням про вручення і з описом вкладення) або ж в електронному вигляді з накладенням ЕЦП.

Також нагадаємо, що при ліквідації об'єкта ОЗ слід керуватися виключно спеціальною для цих операцій нормою – п. 189.9 ПК. Норма пп. «г» п. 198.5 ПК для цих операцій не застосовується.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали