Пільги при постачанні «антикоронавірусних» товарів
Податкові пільги, визначені ст. 197 та окремими пунктами підрозділу 2 розділу XX ПКУ, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами ПКУ
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 01.07.2020 р. № 2618/6/99-00-05-06-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання на митній території України товарів (лікарських засобів та медичних виробів та/або медичного обладнання) необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), можливості платника податку відкоригуватй помилково нараховані суми ПДВ на операції з постачання товарів (послуг), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство здійснює придбання та подальший продаж із застосуванням системи Прозорро товарів, на які починаючи з 17 березня 2020 року, поширюється режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
При цьому, на момент отримання розрахунків4 коригувань до податкових накладних від постачальників товарів? деякі з Цих товарів вже поставлені покупцям та отримана оплата за них.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 540-ІХ), викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змій) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
- з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
- з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу та положення статті 199 Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хворобй (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі - Перелік № 224, Постанова № 271).
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
- з 17 березня 2020 року - до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 в редакції, до внесення доповнень Постановою № 271;
- з 15 квітня 2020 року - до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Щодо питання 1
Стосовно сум ПДВ, що були сплачені (нараховані) при реалізації товарів, включених до Переліку № 224, та відображені в податкових накладних, складених в період з 17 березня 2020 року до дати опублікування Закону № 540-ІХ, платникам податку, які здійснювали реалізацію таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом № 540 (до 02 квітня 2020 року).
При цьому платники податку відповідно пункту 192.1 статті 192 Кодексу мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо ойерацій із такими товарами; які відбулися в період з 17 березня 2020 року до 02 квітня 2020 року, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
При проведенні такого коригування:
- платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахування ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224.
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів;
- платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну щ операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільнюється від оподаткування, без нарахування ПДВ.
Щодо питання 2
Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу XX Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг.
Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу.
Дане правило повною мірою застосовується і до пільги із, оподаткування, яка передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Таким чином, вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження цієї пільги, відповідно до змін, внесених Законом № 540 (тобто з 17 березня 2020 року).
Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.
Водночас повідомляємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу