Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як визначається база оподаткування для операцій з постачання товарів, які раніше були ввезені на митну територію України?

19.12.2023

Для операцій платника податку з постачання на митній території України товарів, раніше ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом – виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання.

 


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 13.12.2023 №
4632/ІПК/26-15-04-04-08

Головне  управління  ДПС у м. Києві  за результатами розгляду звернення щодо визначення бази оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України, попередньо ввезених на митну територію України та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює реалізацію товарів, які раніше були ввезені платником на митну територію України.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Який порядок визначення бази оподаткування для операцій платника податку з постачання на митній території України товарів раніше ввезених Товариством на митну територію України?
  2. Чи має Товариство враховувати  величину митної вартості при здійсненні реалізації товарів, які раніше були ввезені платником на митну територію України та за якими визначається база оподаткування за загальним правилом – виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання у постачальника?
  3. Чи виникає при продажу товару на митній території України за вартістю, нижчою за індикативну (митну) вартість, але вищою ніж ціна їх придбання у постачальника, обов’язку щодо донарахування податкових зобов’язань з ПДВ?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а», «б» та «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом обкладення ПДВ є операції з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, ввезення товарів на митну територію України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Під ввезенням товарів на митну територію України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу України (підпункт 14.1.21 1 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Для товарів, що ввозяться на митну територію України, відповідно до пункту 190.1 статті 190 розділу V ПКУ базою оподаткування ПДВ є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.

Для операцій з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

  • товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
  • газу, який постачається для потреб населення;
  • електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Ураховуючи викладене, виходячи із аналізу норм Кодексу та опису питань та фактичних обставин, викладених у зверненні платника, ГУ ДПС у м. Києві повідомляє.

Щодо питання 1

Для операцій платника податку з постачання на митній території України товарів, раніше ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом - виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання.

Щодо питань 2–3

Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни таких товарів, основних фондів. Відповідно платник податку включає до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені у зв'язку з імпортом товарів, виходячи з їх митної вартості.

Водночас для операцій платника податку з постачання на митній території України таких товарів, раніше ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом - виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання, без урахування величини митної вартості. Ціна придбання для імпортера – це ціна, зазначена в договорі на придбання товару (контрактна вартість).

У разі якщо ціна придбання товарів не перевищує ціну постачання таких товарів, виходячи з якої визначається база оподаткування ПДВ операції з постачання, то обов'язку щодо нарахування додаткових податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до абзацу другого пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ у платника не виникає.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання (стаття 36 розділу I ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з  пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
07.07.2025
Як оподатковуються доходи нерезидента у вигляді агентської винагороди щодо агентських послуг
Розглянемо, як оподатковуються доходи нерезидента у вигляді агентської винагороди щодо агентських послуг, у тому числі компенсація понесених агентом-нерезидентом витрат в межах виконання агентського договору? Більше за темою: Придбання послуг у нерезидента неплатниками ПДВ: заповнюємо Розрахун...
07.07.2025
Чи входить до стажу роботи перебування на лікарняному для визначення права на щорічну додаткову відпустку
Період перебування працівника на лікарняному не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки.  Більше за темою: Невикористані щорічні відпустки за попередні роки Як оформити надання щорічної відпустки працівнику, що працює за суміщенням? Відповідно до ст. 9 З...
07.07.2025
З якого місяця розпочинається сплата авансового внеску з податку на прибуток за місце роздрібної торгівлі пальним (АЗС)
Платник податку вважається платником авансових внесків з податку на прибуток підприємств за місце роздрібної торгівлі пальним, починаючи з місяця, наступного за місяцем внесення такого місця роздрібної торгівлі пальним (АЗС) до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального. Більше за темо...
Кращі матеріали