Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміна курсу валюти: що з ПДВ у постачальника товарів/послуг?

13.04.2020 273 0 0

Оскільки зміна (коливання) курну іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості товарів/послуг як у бік збільшення, так і у бік зменшення, то у платника податку — постачальника таких товарів/послуг виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов'язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування зап. 192.1 ст. 192 ПКУ і реєстрації його в ЄРПН.


ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.03.2020 р. № 1269/ІПК/04-36-04-01-16

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянуто звернення Товариства щодо складання податкової накладної та коригування податкових зобов'язань з податку на додану вартість (далі - ПДВ) у зв’язку зі зміною курсу валюти, а також включення сум ПДВ до податкового кредиту та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, згідно умов укладеного Товариством договору купівлі - продажу ціна за предмет договору в національній валюті України, відповідає грошовому еквіваленту в іноземній валюті згідно з валютним курсе м на момент складання договору.

Умовами договору визначено поетапне здійснення оплати покупцем. На момент здійснення оплати зміна (коливанн і) курсу іноземної валюти призвела до збільшення вартості предмету договору.

Щодо складання податкової накладної та коригування податкових зобов'язань з ПДВ у зв’язку зі зміною курсу валюти

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносин з) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).

Відповідно до статті 524 ЦКУ зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. При цьому сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.

Згідно зі статтею 533 ЦКУ грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення та встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземн ій валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, розташоване на митній території України.

Правила складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та формування і коригування податкових зобов'язані з ПДВ встановлено статтями 187, 192 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникненяя податкових зобов'язань з ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківській рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ визначено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг що податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підляї ає реєстрації в ЄРПН:

  • постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачаєті ся збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника а бо якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Враховуючи викладене та зважаючи на те, що зміна (коливання) курну іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, то у платни ка податку - постачальника таких товарів/послуг виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов'язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ і реєстрації його в ЄРПН.

Також слід зазначити, що звернення не містить інформації щодо да и відвантаження товару, тому у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутня можливість надання висновку щодо правомірності складання зазначених у зверненні податкових накладних по факту оплати товарів/послуг, а також доцільності складання розрахунку коригування у зв’язку зі зміною (коливанням) курсу іноземної валюти на дату оплати.

Щодо включення сум ПДВ до податкового кредиту

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку та податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України -дата складення платником податкової накладної за такими операціями, та умови реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключи о платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали