Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Доставка товарів кур'єром: нюанси ПДВ-обліку

26.03.2020 421 0 0

У разі доставки товарів кур'єром ПДВ-зобов'язання визнаються на дату відвантаження таких товарів, тобто на дату передачі їх кур'єру.

Якщо кур'єру передаються товари, які були попередньо оплачені покупцем, то датою виникнення ПДВ-зобов'язань є дата оплати таких товарів.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 24.02.2020 р. № 747/6/99-00-07-01-01-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення підприємства щодо обліку доходів від реалізації продукції за агентськими договорами, та у межах компетенції повідомляє.

Щодо використання реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО).

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265). Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Статтею 2 Закону № 265 надано визначення, зокрема, наступних понять:

  • розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;
  • розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом № 265, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну;
  • місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані, зокрема:

  1. проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
  2. видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використання мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

Доставка товарів, придбаних у продавця, може здійснюватися, зокрема, сторонньою кур'єрською службою за договором з продавцем.

У разі доставки товару сторонньою кур'єрською службою за умови проведення розрахунків за відстроченим платежем (післяплата) суб'єкт господарювання повинен надати кур'єру розрахунковий документ встановленої законодавством форми і змісту на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів, з використанням режиму попереднього програмування «погашення кредиту».

Кур'єр видає розрахунковий документ (чек) покупцю в момент оплати коштів за придбаний товар.

Отже, у разі якщо споживач замовив товар і розрахунок за нього було здійснено при передачі товару кур'єром, суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити видачу покупцю розрахункового документа встановленої форми (чек РРО).

Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 (далі - Порядок).

Пунктом 3 розділу ІІІ Прядку встановлено, що РРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні, відповідно до сфери застосування, установленої Державним реєстром РРО, та за наявності договору про технічне обслуговування і ремонт РРО.

Господарська одиниці - стаціонарний або пересувний об’єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції (пункт 3 розділу І Порядку).

Враховуючи зазначене, суб’єкт господарювання повинен реєструвати РРО на кожну господарську одиницю.

Таким чином, враховуючи зміст терміну «господарська одиниці», РРО може бути зареєстрований за місцем безпосередньої передачі товарів продавцем кур'єрській службі для подальшої доставки покупцю.

Стосовно визначення дати постачання товарів з метою відображення доходу від реалізації продукції у бухгалтерському та податковому обліку

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Таким чином, операції з обліку доходів при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкту оподаткування податком на прибуток підприємств відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує держану політики у сфері бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Отже, питання визнання доходів, що виникають за операціями з реалізації продукції за агентськими договорами, у бухгалтерському обліку належить до компетенції Міністерства фінансів України.

Щодо дати виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за операцією з постачання товарів, що передаються кур'єру для виконання їх доставки покупцю, та в частині, що стосується питань застосування розділу V Кодексу

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.

Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) регулюються статтями 187, 198 і 201 Кодексу.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, до підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну у електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку,що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Кодексу).

Пунктом 201.4 статті 201 Кодексу встановлено, що податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції), зокрема, у разі здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).

Таким чином, у випадку, що розглядається, датою виникнення податкових зобов'язань за операцією з постачання товарів, що передаються кур'єру для виконання їх доставки покупцю, є дата відвантаження таких товарів (дата передачі кур'єру), якщо такі товари не були попередньо оплачені.

Якщо товари, що передаються кур'єру для виконання їх доставки покупцю, попередньо оплачені покупцем, датою виникнення податкових зобов'язань є дата оплати таких товарів.

При цьому, враховуючи те, що покупцем товарів, що передаються кур'єру для виконання доставки, є покупець, а не компанія, податкова накладна складається на особу, яка здійснила замовлення товару.

Якщо покупцем замовленого товару є кінцевий споживач (який не є платником податку), податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій за правилами, встановленими пунктом 201.4 статті 201 Кодексу.

Водночас повідомляємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали