Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Діяльність з надання фінпослуг

12.03.2020 331 0 0

Платник, перебуваючи на третій групі спрощеної системи оподаткування, не може здійснювати види діяльності, які належать до коду виду економічної діяльності 64.99 (надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення).


ГУ ДПС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.02.2020 р. № 790/6/19-00-33-01-23-1/ІПК

Головним управлінням  ДПС у Тернопільській області розглянуто Ваш письмовий запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо права здійснення діяльності з надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, перебуваючи на 3 групі спрощеної системи оподаткування, та повідомляє таке.

Контролюючі органи у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність - це діяльність адвокатів за умою, що така особа не е працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Так, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності.

Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може Здійснюватися фізичною особою - підприємцем.

Разом з тим згідно з нормами Закону № 5076 та Кодексу для фізичної особи, яка провадить незалежну адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької (відмінної від адвокатської) діяльності, не забороненої законом, у разі реєстрації такої особи підприємцем.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг установлено Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-ІІІ (далі - Закон №2664).

Так, згідно з п. 5 ст. 1 Закону №2664 фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Статтею 5 Закону №2664) передбачено, що фінансові послуги надаються фінансовими установами, а також, якщо це прямо передбачено законом, фізичними особами - підприємцями.

У частині першій ст. 4 Закону №2664 наведено види фінансових послуг, а саме:

1) випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків;

2) довірче управління фінансовими активами;

З) торгівля валютними цінностями;

4) залучення фінансових активів із зоббв'язанням щодо наступного їх повернення;

5) фінансовий лізинг;

6) надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту;

7) надання гарантій та поручительств:

8) переказ коштів;

9) послуги у сфері страхування та у системі накопичувального пенсійного
забезпечення;    

10) професійна діяльність на ринку цінних паперів, що підлягає ліцензуванню;

11) факторинг;

11-1) адміністрування фінансових активів для цридбання товарів у групах;

12) управління майном дам фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»;

13) операції з іпотечними активами з метою емісії іпотечних цінних паперів;

14) банківські та інші фінансові послуга, що надаються відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність.

Фінансові послуги, наданні яких передбачається іншими законами, підлягають включенню до переліку, визначеного частиною першою статті 4 закону № 2664.    

Надання фінансових послуг, не включених до зазначеного переліку, забороняється (п. 2 ст.4 Закону №2664).

Статтею 333 Господарського кодексу України передбачено, що фінансова діяльність суб’єктів господарювання включає грошове та інше фінансове посередництво, страхування, а також допоміжну діяльність у сфері фінансів і страхування.
Фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством.

Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними органІзщіями.

Страхуванням у сфері господарювання є діяльність, спрямована покриття довготермінових та короткотермінових ризиків суб'єктів господарювання з використанням заощаджень через кредитно-фінансову систему або без такого використання.

Допоміжною діяльністю у сфері фінансів та страхування є недержавне управління фінансовими ринками, біржові операції з фондовими цінностями, інші види діяльності (посередництво у кредитуванні, фінансові консультації, діяльність, пов’язана з іноземною валютою, страхуванням вантажів, оцінювання страхового ризику та збитків, інші види допоміжної діяльності).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу.

Пунктом 291.5 статті 291 Кодексу визначені види діяльності, за умови здійснення яких фізичні особи - підприємці не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп.

Згідно з абзацом шостим підпункту 291.51 пункту 291.5 статті 291 Кодексу не можуть бути платниками» єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейерами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом ІІІ Кодексу.

Відповідно до листа Державної служби статистики України від 30.12.2011 р. № 14/3-12/636 щодо примірного переліку кодів видів економічної діяльності за національними класифікаторами, які діють із 01.01.2012, до діяльності у сфері фінансового посередництва (крім діяльності у сфері страхування, яку здійснюють страхові агенти, визначені Законом України «Про страхування»: сюрвейєри, аварійні комісари та аджастери) за новими КВЕД належать:        

  • КВЕД 64.91 - фінансовий лізинг;
  • КВЕД 64.92 - інші види кредитування;
  • КВЕД 64.99 - надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у.;
  • КВЕД 64.20 - діяльність холдингових компаній;
  • КВЕД 64.30 - траста, фонди та подібні фінансові суб'єкти.

Відтак, перебуваючи на 3 групі спрощеної системи оподаткування, Ви не не можете здійснювати види діяльності, які відносяться до кодів видів економічної діяльності 64.99, 64.91, 64.92, 64.20, 64.30.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали