Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Аудит та оприлюднення фінзвітності

18.01.2021 467 0 0

Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом. На фінансову звітність не поширюється заборона щодо поширення статистичної інформації. Підприємства зобов’язані надавати копії фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб у порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Якщо підприємство відповідає критеріям великого підприємства, яке не є емітентами цінних паперів, або середнього підприємства, воно зобов’язане оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 14.12.2020 р. № 5146/ІПК/99-00-05-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні платника, товариство є підприємством з іноземними інвестиціями, що надає послуги фінансового лізингу, має ліцензію на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання послуг фінансового лізингу, що була видана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Також у зверненні зазначається, що товариство внесено до реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги.

У платника виникло питання щодо обов’язковості проведення аудиту фінансової звітності за 2020 рік та оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці для лізингових компаній, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, а саме послуги фінансового лізингу.

Положеннями п. 46.2 ст. 46 Кодексу передбачено, що платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.

Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону № 996 зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають разом з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором.

Звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) подаються платниками податку за формою, визначеною згідно з Законом № 996, у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.

Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзаців першого та другого цього пункту, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід'ємною частиною.

Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону № 996 зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним.

У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена п. 120.1 ст. 120 Кодексу, для подання податкових декларацій (розрахунків).

Законом № 996 передбачені правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

За правилами, визначеними ст. 14 Закону № 996 підприємства зобов’язані подавати фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено Законом  № 996.

Органам державної влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства.

Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом.

На фінансову звітність не розповсюджується заборона щодо поширення статистичної інформації.

Підприємства зобов'язані надавати копії фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб у порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до абзацу другого частини третьої ст. 14 Закону № 996 великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов'язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі).

Згідно частини другої ст. 2 Закону № 996 для цілей Закону підприємства (крім бюджетних установ) можуть належати до мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств.

Середніми є підприємства, які не відповідають критеріям для малих підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 20 мільйонів євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 40 мільйонів євро;
  • середня кількість працівників - до 250 осіб.

Великими є підприємства, які не відповідають критеріям для середніх підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - понад 20 мільйонів євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - понад 40 мільйонів євро;
  • середня кількість працівників - понад 250 осіб.

Таким чином, якщо підприємство відповідає критеріям великого підприємства, яке не є емітентами цінних паперів, або середнього підприємства, воно зобов’язане оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком, відповідно до вимог абзацу другого частини третьої ст. 14 Закону № 996 та з урахуванням ст. 13 Закону № 996, відповідно до якої звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік.

Водночас повідомляємо, що відповідно до частини другої ст. 6 Закону № 996 регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Тобто, за роз’ясненнями щодо оприлюднення річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці для лізингових компаній варто звернутись до Міністерства фінансів України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали