Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оренда земельного паю: бухгалтерський та податковий облік

19.07.2019 6923 0 1


Оренда земельних ділянок підприємцями-аграріями у власників паїв – поширена практика для України. За користування землею орендарі повинні сплачувати орендну плату й відповідно оформлювати цю діяльність. Як відобразити в обліку оренду земельного паю?

Бухгалтерський облік

Для обліку отриманої в оренду земельної частки необхідно використовувати позабалансовий рахунок 01 «Орендовані необоротні активи». Облік слід вести за вартістю, зазначеною в договорі, за видами земель і їхніми якісними характеристиками (п. 8 П(С)БО 14 «Оренда»). Підставою для зарахування об’єкта оренди на позабалансовий рахунок 01 є акт приймання-передачі, підписаний обома сторонами договору оренди.

І хоча типова форма договору оренди земельної частки не передбачає складання акта приймання-передачі, для підтвердження факту отримання паю в користування слід скласти такий документ.

Суму орендної плати залежно від правил формування собівартості виробленої продукції відображають у складі витрат або на рахунку 23 «Виробництво».

Первинними документами, на підставі яких суму орендної плати зараховують до складу витрат, є безпосередньо договір оренди та акт приймання-передачі. Якщо в договорі оренди сторони зауважили про використання іншого первинного документа для підтвердження розрахунків, то саме його й необхідно скласти.

Будь-який первинний документ, що підтверджує факт використання орендарем об’єкта оренди протягом певного періоду, має обов’язкові реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

Податковий облік

ПДФО

Розмір орендної плати за оренду земельного паю включають до загального оподатковуваного доходу фізичної особи – орендодавця (пп. 164.2.5 ПКУ). Податковим агентом у цьому випадку є орендар (пп. 170.1.1 ПКУ). Тобто аграрій-орендар зобов’язаний утримати ПДФО з доходу у вигляді орендної плати за земельний пай за ставкою 18%.

Базу оподаткування визначають на основі розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди. ПДФО, утриманий з орендної плати, сплачують у загальні строки, установлені ст. 168 ПКУ:

якщо орендну плату виплачують через перерахування на картковий рахунок фізособи-орендодавця або отриманою з банку готівкою – під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом;
якщо її виплачують готівкою з каси податкового агента – протягом трьох банківських днів із дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання);
якщо орендну плату нараховано, але не виплачено, ПДФО сплачують до бюджету не пізніше як за 30 календарних днів місяця, що настає за місяцем нарахування доходу.
Орендну плату за земельний пай, а також суми утриманого та перерахованого ПДФО відображають у формі № 1 ДФ з ознакою доходу «106».

Військовий збір

Військовий збір з орендної плати за земельну частку утримують за правилами, передбаченими для утримання ПДФО (пп. 1.7 п. 161 підр. 10 р. ХХ ПКУ).

Ставка військового збору – 1,5%. Утриману суму відображають у рядку «Військовий збір» р. ІІ ф. № 1 ДФ.

ЄСВ

На орендну плату єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) не нараховують, адже базою для його нарахування є суми нарахованої заробітної плати та суми винагород фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

Договір оренди не передбачає виконання робіт чи надання послуг, тож орендна плата не є винагородою за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Отже, ЄСВ на орендну плату за земельну частку (пай) не нараховують.

ПДВ

Якщо орендну плату за земельну частку виплачують фізособам у грошовій формі, то база оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) у такому випадку не виникає. Однак, якщо орендну плату виплачують «у натурі», то в орендаря – платника ПДВ виникають податкові зобов’язання з ПДВ із реалізованих товарів/послуг.

Тоді базу оподаткування визначають на основі договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не нижче (п. 188.1 ПКУ):

за ціни придбання таких товарів (послуг), якщо у вигляді орендної плати передають придбані в третіх осіб товари (послуги);
за звичайні ціни, якщо орендну плату виплачують у вигляді самостійно виготовлених товарів (послуг).

Єдиний податок

Якщо у фізособи орендує земельні паї сільгосппідприємство – платник єдиного податку 4-ї групи, то такий земельний пай зараховують до об’єкта оподаткування єдиним податком (пп. 295.9.7 ПКУ).

Фізичні особи, які передають єдинникам 4-ї групи в оренду свої земельні паї, звільнені від сплати земельного податку.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали