Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

10 відповідей на запитання про податкову знижку за навчання + алгоритм нарахування!

Редакція

27.09.2017 2012 0 0

З початком нового навчального року ГУ ДФС у Черкаській області нагадує студентам та їхнім батькам про право на нарахування податкової знижки за 2016 та 2017 рік. Одразу звертаємо увагу – цього року відбулось «перезавантаження» податкової знижки на навчання і витрати рахуються по – новому, без ранішніх обмежень та за умови ведення обліку.

Але спочатку про знижку за 2016 рік, право на яку можна реалізувати лише до 31 грудня 2017 року.

Згідно з п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України платник податку на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п.164.6 ст.164 Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року (у 2016 році – 1930). Право на нарахування податкової знижки має резидент України.

Перше про що варто пам’ятати студентам, які працюють та отримують заробітну плату та батькам непрацюючих студентів – для реалізації права на податкову знижку необхідно подати до державної податкової інспекції за місцем податкової адреси (реєстрації) декларацію про майновий стан і доходи. Граничний термін подання декларації для реалізації права на податкову знижку за 2016 рік (оплата за другий семестр 2015-2016 навчального року та 1 семестр 2016-2017 навчального року) – 31 грудня 2017 року. До настання граничного терміну подання такої декларації залишилось менше 4 місяців. Декларацію для реалізації права на податкову знижку за 2017 рік (оплата за 2 семестр 2016-2017 навчального року та 1 семестр 2017-2018 навчального року) слід подати у 2018 році, до 31 грудня.

1. Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою на навчання, якщо студент отримував доходи по цивільно-правовому договору?

Якщо студент працював та отримував доходи, відмінні від заробітної плати, то батьки мають право на податкову знижку.

2. Чи має право скористатися податковою знижкою за навчання дитини один із батьків, якщо договір укладений між навчальним закладом та дитиною (в договорі зазначено П.І.Б. дитини) та квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини, яка не має самостійних джерел доходу?

Скористатися правом на податкову знижку за навчання дитини може один з батьків, за умови надання ним відповідних підтверджуючих документів, зокрема, договору про навчання дитини, який укладений між навчальним закладом та дитиною, квитанції про оплату за навчання, довідки про доходи.  При цьому, у договорі про навчання повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові особи, яка буде безпосередньо навчатися (дитини).

3. Які документи, декларації, має подати платник щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки, щодо суми коштів, сплачених за навчання?

 4. Чи має право на податкову знижку батько (матір) студента, який(-а) фактично здійснював(-ла) оплату за навчання, якщо студент працював і отримував заробітну плату?

5. Чи має право на податкову знижку за навчання дитини один з батьків, який уклав договір з навчальним закладом, а в документах про сплату зазначено дані іншого?

Якщо договір з навчальним закладом укладено одним з батьків, а в документах про сплату зазначено дані іншого, то права на податкову знижку батьки не мають.

6. Чи включаються до сум податкової знижки витрати за навчання на військовій кафедрі навчального закладу, що оплачуються згідно окремого договору?

Навчання на військовій кафедрі – це додаткова послуга навчального закладу, що не є обов’язковою у процесі безпосереднього навчання за обраним фахом, і оплачується окремо (додатково) від плати за навчання згідно з укладеним з вузом договором на навчання за певним фахом, тому включення таких витрат до податкової знижки чинним законодавством не передбачено.

7. Чи має право на податкову знижку один з батьків, що сплачує кошти за навчання дитини, якій більше 23 років та яка не працює, якщо в квитанціях зазначені дані дитини?

Якщо дитині, що навчається і не працює, у звітному році, за який один з батьків реалізовує право на податкову знижку, виповнюється 24 роки, то право на податкову знижку за такий рік у батьків не втрачається.

8. Чи має право платник податку на податкову знижку у разі навчання в інтернатурі вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів?

Суми коштів, сплачені платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у інтернатурі, при додержанні всіх норм ст. 166 Податкового кодексу України, можуть прийматися у розрахунок податкової знижки такого платника податку за звітний рік.

9. Чи має право на податкову знижку у зменшення оподатковуваного доходу платника податку на суму витрат, понесених за навчання у 2016 р., один з батьків дитини, яка не досягла 23 р., одружилася, змінила прізвище та квитанції оформленні саме на дитину?

10. Чи має право чоловік скористатися податковою знижкою за навчання дружини, якщо вона не працює та квитанції оформлені на її ім’я?

З метою використання права на компенсацію вартості навчання непрацюючого члена сім’ї першого ступеня споріднення (дружини) чоловік може включити до податкової знижки на навчання лише суми коштів, сплата яких фактично підтверджена відповідним розрахунковим документом (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в якому зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається за податковим кредитом.

11. Який алгоритм розрахунку податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку на суму витрат, понесених за навчання за наслідками 2016 року?

Джерело: http://ck.sfs.gov.ua/media-ark/news-a...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали