За що в Україні повернуть податки і як це працює
13.10.2017 7471 0 0
Юристи розповіли, що потрібно знати при подачі декларацій на отримання податкової знижки.
У 2017 році змінилися вимоги, що пред'являються до оформлення повернення платникам сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Податковий кодекс дає можливість українцям зменшити оподатковуваний дохід (отриманий у вигляді зарплати) на суму витрат на певні потреби (ст.166 НК). Це називається отримати податкову знижку, щоб повернути переплачену частина податку.
Серед таких витрат значаться:
сплата частини процентів за іпотечним кредитом;
пожертвування або благодійні внески;
плата за навчання;
платежі з довгострокового страхування життя або внески до недержавних пенсійних фондів;
гроші, витрачені на переобладнання транспортного засобу для роботи на газу або біопаливі;
витрати на покупку доступного житла або на погашення пільгового іпотечного кредиту і ряд інших.
За допомогою юристів UBR.ua розбирався, що і кому можуть повернути, щоб люди ширше користувалися своїми можливостями. Адже, як повідомили УКРІНФОРМ і юридичних фірмах, найчастіше (близько 80% звернень) люди намагаються повернути собі кошти, витрачені на навчання.
Що потрібно враховувати
З 2017 року діють нові правила включення до податкової знижки сплаченої вартості навчання громадян. Нова редакція пп 166.3.3 Податкового кодексу дозволяє включати до податкової знижки витрати на оплату навчання у вищих і професійно-технічних навчальних закладах. Тобто оплата додаткових послуг навчального закладу (наприклад, підготовчих курсів, додаткових освітніх курсів, додаткового навчання на військовій кафедрі) не враховується. Раніше це було просто «на користь закладів освіти».
Крім того, починаючи з цього року для отримання податкової знижки при оплаті навчання членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, в т. Ч. Усиновлені) не обов'язково, щоб такий член сім'ї не отримував заробітну плату. Тобто такий член сім'ї може бути працевлаштованим, отримувати зарплату, а той, хто за нього платить, може включити витрати до податкової знижки.
Також до 1 січня 2017 року сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки (в перерахунку на місяць навчання), не могла перевищувати суми 1,4 місячного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року, з округленням до найближчих 10 грн. Починаючи з 2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовані.
Але оскільки обмеження скасували з початку 2017 го при розрахунку податкової знижки за навчання в 2016 році потрібно буде враховувати торішній ліміт в 1930 грн за кожен місяць навчання (повний або неповний).
Також, якщо в минулому 2016 році член сім'ї першого ступеня споріднення, за якого платили за навчання, отримував зарплату, то, швидше за все, скористатися правом на податкову знижку того, хто платив, фіскали не дадуть.
По інших видах витрат, які можуть служити підставою для отримання податкової знижки, особливих змін не відбулося. Можна відшкодувати витрати на переобладнання транспорту під використання стисненого або скрапленого газу, моторного сумішевого палива, біоетанолу, біодизелю та інших видів біопалива. Але таке переобладнання обов'язково повинно бути зареєстровано в офіційному порядку.
Також є можливість отримати податкову знижку на фактично сплачені у звітному році відсотки по іпотеці. Однак на тіло кредиту вона не поширюється. Тут є ще кілька важливих нюансів. Перш за все, на знижку можуть розраховувати тільки ті, хто взяв кредит після січня 2004 року (коли вступив в силу закону «Про іпотеку»). Крім того, треба, щоб куплена в кредит нерухомість була основним місцем проживання, тобто її власник повинен бути там зареєстрований.
Гранична сума процентних виплат, яка може бути компенсована, визначається шляхом множення сплачених за рік відсотків по іпотечному кредиту на спеціальний коефіцієнт, який залежить площі купленого житла. Повністю відсотки покриваються тільки якщо коефіцієнт виходить більше одиниці (загальна площа житла менше 100 кв.м).
Нарешті, право на податкову знижку за одним іпотечним кредитом дається протягом десяти послідовних календарних років. Тому при іпотеці на 20 років компенсувати витрати можна буде тільки половину цього терміну.
Варто відзначити, що в НК є норми, що дозволяють компенсувати витрати на лікування. Однак на сьогоднішній день їх не можна включити до податкової знижки поки не буде прийнятий закон про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування. В прикінцевих положеннях Податкового кодексу (п. 1 абз. 5) зазначено, що ця норма набуде чинності з 1 січня року, наступного за роком, в якому почне діяти закон про медстрахування.
Що потрібно, щоб отримати знижку
Щоб отримати гроші з бюджету треба встигнути до 31 грудня 2017 року подати декларацію про доходи з метою повернення податку. Нова форма цього документа діє з 1 січня поточного року (наказ Мінфіну від 15 вересня 2016 №821). Так як право на податкову знижку не переноситься на наступні роки, його треба реалізувати в році, який слідує за звітним. Тобто, наприклад, оплата навчання в 2016 році може бути врахована тільки до кінця 2017 го.
У декларації треба вказати суми отриманого за рік доходу у вигляді зарплати, вид і суми понесених витрат. А також розраховану суму податку до повернення.
Як повідомили UBR.ua в ГФС, при визначенні річного доходу для цілей отримання податкової знижки враховується тільки загальна зарплата - як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. А також в дохід включаються будь-які інші заохочувальні та компенсаційні виплати, пов'язані з відносинами трудового найму (п.п. 14.1.48 ПК).
Для отримання податкової знижки громадяни, які не ведуть підприємницьку діяльність, повинні документально підтвердити витрати на купівлю товарів (робіт, послуг), які дозволено включати до складу витрат для зменшення річного оподатковуваного доходу.
Судячи з повідомлення Податкової, знижку може отримати навіть підприємець, якщо тільки він числиться як найманий співробітник в штаті.
Право на податкову знижку виникає у платників податків, зокрема фізосіб-підприємців, які отримували доходи у вигляді заробітної плати ... При цьому поверненню підлягає частина ПДФО, утримана з зарплати відповідно до частини понесених витрат.
Підтвердити витрати можна різними документами:
квитанції;
платіжні доручення;
фіскальні або товарні чеки;
прибуткові касові ордери і т.п.
Крім того, понесені витрати можна підтвердити копіями договорів купівлі-продажу. Головне, щоб по них можна було ідентифікувати продавця товарів (робіт, послуг) і головне - покупця, а також вартість і дата продажу (терміни виконання робіт, послуг).
Оригінали документів не подаються до податкового органу, але їх необхідно зберігати до завершення проведення камеральної перевірки декларації платника податків, який претендує на отримання податкової знижки та прийняття відповідного рішення.
Тобто, як мінімум, до кінця 2017 року. Хоча партнер юридичної компанії Esquires, адвокат Вікторія Ковальчук радить зберігати папери протягом терміну давності (1095 днів).
Слід пам'ятати, що платити можна тільки за товари, послуги та роботи резидентам України, тобто оплата навчання за кордоном, наприклад, не підпадає під знижку. Також треба враховувати, що розмір наданої знижки не може бути більше, ніж зарплата людини за рік, з урахуванням всіх відрахувань.
Податкову знижку може отримати тільки резидент України, який має ідентифікаційний номер або відмовився від такого за релігійними переконаннями і офіційно повідомив про це в контролюючі органи.
Джерело: http://news.eizvestia.com/
Коментарі до матеріалу