Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Юридичні поради: виникнення межових спорів

Редакція

10.05.2017 303 0 0

Із-за чого бувають «земельні» конфлікти? Які існують правила користування земельними ділянками?

Основні причини виникнення межових спорів — ігнорування правил добросусідства та відсутність у землекористувача або власника документації на землю, оформленої належним чином.

У Земельному кодексі України чорним по білому написано, що сусіди повинні обирати такі способи використання землі, які відповідають цільовим призначенням ділянок і при яких власники та землекористувачі по сусідству будуть мати найменшу кількість проблем (доступні проходи, очищені кордону тощо).

Причини сусідських конфліктів можуть бути різні. Як правило, все починається з особистої неприязні, і тільки з'являється реальний привід, сварки переходять в юридичну площину і нерідко закінчуються судовими війнами, наприклад, будівництво будинку без дозволу прямо по межі ділянки, не залишаючи необхідний відступ для сусіда. Або ще гірша ситуація: установка туалету в 3 м від сусідського будинку з порушенням санітарних норм.

Умовно правила користування земельними ділянками можна розділити на три групи. Перша стосується кордонів. Пам'ятайте: Ви не маєте права самостійно визначити межі ділянки, а зобов'язані робити це тільки після отримання згоди сусідів. Власники сусідських господарств повинні сприяти Вам у встановленні чітких меж, а також відновленню межових знаків, якщо вони зникли, переміщені або їх важко розрізнити.

Звертаємо увагу на те, що земельні ділянки можуть бути відокремлені рослинною смугою, стежкою, каналом, стіною, парканом і т. п. Все це називається межовий спорудою. Її ліквідація в односторонньому порядку без взаємної згоди сусідів заборонена.

Друга група правил — використання рослин, що ростуть на межі ділянок. Знайте: якщо Ваше дерево звисає своїми гілками на територію сусіда, то він має повне право користуватися його плодами або обрізати на свій розсуд. Кожен із сусідів може вимагати ліквідацію «межових» дерев. При цьому витрати на їх знищення розподіляють між господарями порівну або їх оплачує тільки зацікавлена в дереві особа для подальшого розпорядження ним.

Третя група правил користування землею — будівництво будівель, споруд, парканів. У тих випадках, якщо Ваш сусід почав зводити споруду, яка буде заважати використанню Вашого земельної ділянки за цільовим призначенням (наприклад, порушуються протипожежні норми і т. д.), це може стати підставою для звернення до суду.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали