Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Господар квартири зможе дати держреєстратору розпорядження накласти заборону на будь-які дії зі своєю нерухомістю

Редакція

31.10.2016 869 0 0

Верховна Рада прийняла зміни до низки законів, які покликані припинити рейдерські захоплення нерухомості і бізнесу. Це було необхідно, оскільки останнім часом почастішали випадки проникнення зловмисників до державних реєстрів прав власності. На думку законодавців, після вступу нового закону в силу шахраї більше не зможуть забирати землю, нерухомість або бізнес українців. Але чи так це?

Які нові заходи захисту прав власників нерухомості передбачені законом?

Якщо коротко, то є цілий ряд важливих нововведень. Тепер держреєстратор зобов'язаний повідомити власника, якщо планується проведення будь-яких реєстраційних дій, що стосуються його нерухомості. Також обов'язкова реєстрація заяви власника про заборону реєстраційних дій з його майном на десять робочих днів. При цьому реєстратор має право достроково відновити такі дії за заявою власника або продовжити їх за рішенням суду. Крім того, введено право Міністерства юстиції на моніторинг всіх змін в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Є ще чимало нововведень.

Що необхідно зробити людині, щоб накласти заборону на дії зі своїм майном?

Докладного механізму дій власника в цьому випадку поки немає. Він повинен бути розроблений Кабінетом міністрів після вступу закону в силу і внесений до відповідної постанови, що регулює порядок реєстрації речових прав. Але, судячи з нормами самого закону, можна сказати, що після подачі власником заяви заборона на всі операції в реєстрі з його нерухомістю буде діяти тільки десять робочих днів. Щоб продовжити термін, власник повинен до його закінчення надати держреєстратору рішення суду про накладення заборони на реєстраційні дії з даною нерухомістю.

Як це буде виглядати на практиці?

Припустимо, господареві квартири повідомили, що нотаріусу надійшла заява від якоїсь особи про перехід права власності до третьої особи. У цьому випадку власник може дати держреєстратору розпорядження накласти заборону, але тільки на десять робочих днів. Хочу зазначити, що факт подання такої заяви теж реєструється в реєстрі, як, втім, і всі інші звернення, пов'язані з реєстраційними діями по даному об'єкту.

Тим часом, якщо людина хоче убезпечити своє майно і зробити заборону повним, йому слід довести в суді необхідність і обґрунтованість такого обмеження. Наприклад, надати виписку з реєстру про спробу внесення змін до реєстраційної запис квартири без згоди власника. Також власник повинен подати в суд заяву про те, що він нікого не уповноважував робити операції з його нерухомістю. Хочу ще раз підкреслити, що повний перелік підстав для накладення заборони і список необхідних документів додатково врегулює Кабінет міністрів.

Отримавши позитивне рішення суду про введення забезпечувальних заходів за позовом, господар нерухомості в перехідний період (поки не налагоджена взаємодія між держреєстром і Єдиним державним реєстром судових рішень) звертається з ним до реєстратора, який вносить до реєстру інформацію про повну заборону всіх операцій з даним об'єктом. Надалі для внесення такого рішення заява власника вже не буде потрібно, це буде зроблено уповноваженими держреєстраторами за спрощеною процедурою. Якщо ж протягом десяти робочих днів власник не надасть таке судове забезпечення, то держреєстратор буде змушений зняти тимчасову заборону.

А як потім, в подальшому, можна зняти судову заборону?

Власник будинку або квартири повинен звернутися в суд з відповідною заявою.

З якою метою вводиться обов'язкова реєстрація заяви власника нерухомості про заборону реєстраційних дій?

Це додатковий ступінь захисту. Дана норма зобов'язує держреєстраторів фіксувати всі дії і навіть спроби дій з об'єктом нерухомості, щоб в разі виникнення проблем можна було відновити точну ланцюг подій: хто, коли, на якій підставі звертався до даної реєстраційної записи. Були це законні дії або ж спроба зловмисників змінити право власності.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://fakty.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали