Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Валютні вклади втрачають в ціні

10.10.2016

Банки цілеспрямовано знижують ставки за валютними вкладами. І вже зараз в Україні можна знайти депозити зі звичною для ЄС прибутковістю близько нуля. Але оскільки на ринку окремі установи усе ще пропонують за валютними договорами більше 10%, середня прибутковість поки «пристойна» – близько 6%. Але це тимчасово – зниження ставок триватиме.

Дедалі менше й менше

Ставки за роздрібними валютними депозитами впали до рекордного мінімуму. Згідно з індексом UIRD, який відстежує ситуацію в 20 банках з найбільшими депозитними портфелями населення, середня прибутковість річних валютних вкладів на початку жовтня опустилася нижче 6% річних. Учора індикатор склав 5,97%. У липні-вересні індикатор кілька разів опускався нижче 6%, а до цього таких низьких рівнів прибутковості не було жодного разу з моменту створення депозитного індексу в 2011 році. В останні п’ять років середні ставки коливалися в діапазоні приблизно від 6,5% до 9,5%.

У Нацбанку також помітили цей тренд, зазначивши, що «значне збільшення лімітів на зняття валюти з банківських рахунків» не чинило негативного впливу на динаміку депозитів. Зниження прибутковості вкладів у НБУ пояснюють відсутністю потреби банків у валюті. Банки не готові залучати валютні депозити, бо зараз немає попиту на валютні кредити. Банки, особливо з іноземним капіталом, платять символічну прибутковість за такими вкладами, а в деяких установах вона менше 1%. Деякі банки із іноземним капіталом повністю відмовились від залучення депозитів в іноземній валюті.

Найчастіше прибутковість до 1% банки платять за валютними рахунками до запитання. Але на ринку вже є пропозиції за строковими вкладами з прибутковістю, близькою до нуля. ОТП Банк пропонує за доларовим вкладом усього 0,25%, за євро – 0,01% (!). Річний доларовий депозит в Райффайзен Банку Аваль нагородить клієнтів прибутком у 0,15% річних. Евро банк взагалі не бере на «зберігання».

Але екстремально високі прибутковості за річними вкладами усе ще можна знайти – Платинум Банк платить за валютним договором 10,5%, а ПриватБанк – 10% за пролонгований річний депозит.

Згідно UIRD, середня ставка за річними вкладами в доларах учора становила 5,97%, а в євро – 5,06%. Реальна дохідність ще нижче, адже з 2014 року відсотки за депозитами оподатковуються. Тому на руки вкладники в середньому отримують в доларі та євро 4,81% і 4,07% відповідно.

Проблеми інвестування

Зниження ставок пов’язане з тим, що банкам складно знайти проекти, у які вони могли б вкласти валюту і гарантовано її отримати назад. У банків немає реального бажання кредитувати економіку, оскільки вони не дуже захищені, коли видають кредити. Проблема в тому, що не кожен позичальник готовий погашати кредит. І банк розуміє, що вкладаючи гроші в кредитування більш-менш великого підприємства, у нього можуть виникнути великі сумніви в тому, що ці гроші повернуться.

Більш високі ставки, як правило, пропонують банки з проблемами з ліквідністю. Високі ставки викликані двома причинами: або це проблеми з ліквідністю, або це якась цікава бізнес-модель, яка дозволяє банку заробити.

Банкіри не бачать передумов для підвищення депозитних ставок. В середньому вартість депозитів у всіх валютах знижується на 0,5-1% щомісяця. Але ми вважаємо, що це не межа. Зниження депозитних ставок – одна з основних умов відновлення підйомного кредитування в країні, як для бізнесу, так і для фізичних осіб.

Зниження попиту на валютні депозити є однією з причин повільного повернення валютних вкладів у банківську систему. Просто тому, що на них немає попиту з боку комерційних банків. Саме тому ми не очікуємо стрімкого відновлення припливу депозитів, оскільки кредитувати у валюті банки не готові.

 

Олена Губар

Джерело: http://www.finclub.kiev.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали