Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Валютні вклади втрачають в ціні

Редакція

10.10.2016 122 0 0

Банки цілеспрямовано знижують ставки за валютними вкладами. І вже зараз в Україні можна знайти депозити зі звичною для ЄС прибутковістю близько нуля. Але оскільки на ринку окремі установи усе ще пропонують за валютними договорами більше 10%, середня прибутковість поки «пристойна» – близько 6%. Але це тимчасово – зниження ставок триватиме.

Дедалі менше й менше

Ставки за роздрібними валютними депозитами впали до рекордного мінімуму. Згідно з індексом UIRD, який відстежує ситуацію в 20 банках з найбільшими депозитними портфелями населення, середня прибутковість річних валютних вкладів на початку жовтня опустилася нижче 6% річних. Учора індикатор склав 5,97%. У липні-вересні індикатор кілька разів опускався нижче 6%, а до цього таких низьких рівнів прибутковості не було жодного разу з моменту створення депозитного індексу в 2011 році. В останні п’ять років середні ставки коливалися в діапазоні приблизно від 6,5% до 9,5%.

У Нацбанку також помітили цей тренд, зазначивши, що «значне збільшення лімітів на зняття валюти з банківських рахунків» не чинило негативного впливу на динаміку депозитів. Зниження прибутковості вкладів у НБУ пояснюють відсутністю потреби банків у валюті. Банки не готові залучати валютні депозити, бо зараз немає попиту на валютні кредити. Банки, особливо з іноземним капіталом, платять символічну прибутковість за такими вкладами, а в деяких установах вона менше 1%. Деякі банки із іноземним капіталом повністю відмовились від залучення депозитів в іноземній валюті.

Найчастіше прибутковість до 1% банки платять за валютними рахунками до запитання. Але на ринку вже є пропозиції за строковими вкладами з прибутковістю, близькою до нуля. ОТП Банк пропонує за доларовим вкладом усього 0,25%, за євро – 0,01% (!). Річний доларовий депозит в Райффайзен Банку Аваль нагородить клієнтів прибутком у 0,15% річних. Евро банк взагалі не бере на «зберігання».

Але екстремально високі прибутковості за річними вкладами усе ще можна знайти – Платинум Банк платить за валютним договором 10,5%, а ПриватБанк – 10% за пролонгований річний депозит.

Згідно UIRD, середня ставка за річними вкладами в доларах учора становила 5,97%, а в євро – 5,06%. Реальна дохідність ще нижче, адже з 2014 року відсотки за депозитами оподатковуються. Тому на руки вкладники в середньому отримують в доларі та євро 4,81% і 4,07% відповідно.

Проблеми інвестування

Зниження ставок пов’язане з тим, що банкам складно знайти проекти, у які вони могли б вкласти валюту і гарантовано її отримати назад. У банків немає реального бажання кредитувати економіку, оскільки вони не дуже захищені, коли видають кредити. Проблема в тому, що не кожен позичальник готовий погашати кредит. І банк розуміє, що вкладаючи гроші в кредитування більш-менш великого підприємства, у нього можуть виникнути великі сумніви в тому, що ці гроші повернуться.

Більш високі ставки, як правило, пропонують банки з проблемами з ліквідністю. Високі ставки викликані двома причинами: або це проблеми з ліквідністю, або це якась цікава бізнес-модель, яка дозволяє банку заробити.

Банкіри не бачать передумов для підвищення депозитних ставок. В середньому вартість депозитів у всіх валютах знижується на 0,5-1% щомісяця. Але ми вважаємо, що це не межа. Зниження депозитних ставок – одна з основних умов відновлення підйомного кредитування в країні, як для бізнесу, так і для фізичних осіб.

Зниження попиту на валютні депозити є однією з причин повільного повернення валютних вкладів у банківську систему. Просто тому, що на них немає попиту з боку комерційних банків. Саме тому ми не очікуємо стрімкого відновлення припливу депозитів, оскільки кредитувати у валюті банки не готові.

 

Олена Губар

Джерело: http://www.finclub.kiev.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали