Валовий зовнішній борг України зріс, але наразі ризики контрольовані
Валовий зовнішній борг зріс до рекордних 148,7 млрд. дол., але наразі ризики контрольовані – про це повідомив у своєму телеграм-каналі народний депутат Д.Гетманцев.
За даними НБУ, валовий зовнішній борг, що включає заборгованість уряду, НБУ, комерційних банків та підриємств (недепозитних корпорацій) на кінець першої половини 2023 року становив 148,7 млрд. дол. До цього найбільший рівень валового зовнішнього боргу було зафіксовано за підсумками 2013 року (142,1 млрд.дол.).
За другий квартал (до першого кварталу) 2023 року валовий зовнішній борг (ВЗБ) зріс на 6,3% (+8,8 млрд. дол.), у річному вимірі – до другого кварталу 2022 року – збільшився на 17,5% (+22,1 млрд.дол.).
Основна причина зростання ВЗБ у річному вимірі – приріст зовнішньої заборгованості Уряду на 47% (+26 млрд.дол.), тоді як зовнішня заборгованість НБУ, банків, приватного сектору (окрім міжфірмового боргу) - скорочувалась.
Як зазначає депутат, попри рекордне зростання абсолютного розміру зовнішнього боргу, його відносна величина залишається контрольованою:
- на кінець 2-го кварталу 2023 року НБУ оцінював відношення ВЗБ до ВВП на рівні 92,6% ВВП. Це значно менше ніж було в розпал фінансової кризи 2015-2016 рр.;
- основний приріст припадає на державний борг, значна частина з якого (Паризький клуб, єврооблігації, ВВП-варанти) реструкутуризована і підлягає подальшій реструктуризації в рамках програми з МВФ. Впевнений, після війни Україна разом з партнерами знайде справедливе рішення для розв’язання проблеми неринкового зростання зовнішнього державного боргу;
- на 1 вересня рівень міжнародних резервів складав 40,4 млрд.дол., що наразі покриває майже 100% короткострокового зовнішнього боргу (40,8 млрд. дол. за сумою погашення у наступні 12 місяців). Такий індикатор вважається однією з традиційних метрик достатності міжнародних резервів.
https://t.me/getmantsevdanil/
Коментарі до матеріалу