Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

В Україні хочуть перестати регулювати валютні операції. Що це означає

17.08.2017

Днями НБУ оприлюднило на розгляд громадськості законопроект “Про валюту”. Експерти одразу ж охрестили його “революцією, відкладеною в часі”. Які зміни передбачає новий законопроект, що не так з поточним валютним регулюванням та коли українцям чекати на реальні зміни?

Закону для регулювання валюти в Україні як такого досі немає

Закону, який регулює валютну політику в Україі по факту не існує. Все регулювання відбувається під впливом Кабміну за його Декретом 1993 року.

На час прийняття декрет теж був доволі революційним документом, але за 24 роки він застарів. І на базі декрету НБУ “наплодив” громіздку систему підзаконних актів (108), які стримують розвиток економіки. Окрім того, декрет не відповідає тим вимогам, які накладає на Україну Угода про асоціацію з ЄС.

Це дало змогу українським олігархам за 25 років незалежності вивезти з країни 4-5 річних ВВП. При тому що валютне регулювання в Україні було найсуворішим в Європі.

Прощавай, чорний ринок - vivat, гривня

Коли чекати на зміни у валютному регулюванні та що вони принесуть українцям?

Головною новацією законопроекту є концепція "дозволено все, що прямо не заборонено". Вона означає, що майже будь-які валютні операції між резидентами і між резидентами та нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень.

Гривня залишиться єдиним засобом платежу, але буде дозволено широкий спектр операцій з валютою, які раніше українцям були недоступними.Така модель валютного регулювання відповідає міжнародній практиці – директиві ЄС 88/361/ЄЕС про вільний рух капіталу – та Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Новий проект закону “Про валюту”, запропонований НБУ, - це як революція, відкладена у часі. Пострадянське репресивне валютне реулювання має піти в історію, натомість пропонуються правила цивілізованих валютних відносин. Концептуально це регулювання відрязняється від Декрету 1993 року, за яким ринок працює сьогодні, приблизно як автомобіль Tesla відрізняється від ланоса.

Серед особливостей нового законопроекту Репко відзначає скасування санкцій за порушення валютного законодавства та заміну їх штрафами, скасування валютних ліцензій на інвестування за кордон.

Українцям не треба буде користуватися схемами та послугами чорного ринку, всі операції буде дозволено за замовчуванням за єдиним винятком – засобом платежу на території України залишається гривня, вільного обігу долару як засобу платежу за товари чи послуги не буде.

Ложка дьогтю

Попри позитивну оцінку з боку експертів законопроект містить і кілька положень, за які його критикують.

Попри оголошену лібералізацію, Національний банк залишив за собою право встановлювати тимчасові обмеження у ручному режимі при виникненні кризових ситуацій “до 6 місяців з можливістю пролонгації”. При цьому в проекті не прописані формальні ознаки кризових ситуацій. Тож на практиці обмеження можуть тривати значно довше, аніж півроку.

Окрім того, ряд експертів радить НБУ звернути увагу й на ринок криптовалют, які останнім часом набрали шалених обертів в Україні та світі, а в законопроекті про них не згадано жодним словом.

Повна лібералізація валютного регулювання прив'язується до прийняття Верховною Радою пакету законів з протидії ухилянню від податків – так званий пакет анті-BEPS (base erosion and profit shifting). Цей пакет у свою чергу, має зробити революцію вже у податковому законодавстві, адже ним запроваджується обмін інформацією з офшорами та оподаткування операцій із такими юрисдикціями і, таким чином, усувається мотивація компаній бігти в офшорні юрисдикції щоб уникнути сплати податків.

Складність полягає в тому, що для прийняття пакету анти- BEPS потрібно також прийняття закону про амністію капіталів, і цей момент надзвичайно чутливий в політичному плані.

За приблизними оцінками фахівців держава втрачає понад 54 млрд грн податків через те, що компанії ведуть бізнес з допомогою офшорних «прокладок» та накопичують прибутки за межами країни. За такою схемою у нас продається до 75% всього експорту.

Коли чекати на зміни

Цей закон був би величезним кроком уперед для економіки України, засобом її реальної інтеграції у глобальні ринки та міжнародні ланцюжки вартості, надзвичайною допомогою експортерам та поштовхом до розвитку українського фінансового ринку і недержавного пенсійного забезпечення. Але в ньому залишився ряд моментів, які вимагають уваги та поправок з боку бізнесових, фінансових та банківських асоціацій.

Наразі законопроект представлений на розгляд громадськості. Обговорення по ньому триватимуть три тижні. Після цього законопроект відправлять на доопрацювання, а вже в вересні за нього можуть проголосувати у Верховній Раді. Але враховуючи всі вимоги, на “валютну свободу” українцям не слід чекати раніше 2018 року.

Джерело: http://espreso.tv/article/2017/08/16/...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали