Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

В Україні впроваджують ідентифікацію через MobileID 

17.12.2018

На початку листопада в Україні набув чинності закон «Про електронні довірчі послуги», а з ним – послуга Mobile ID. Відтепер українці можуть оформити ФОП чи отримати витяг із держреєстру лише за допомогою свого телефона.  

 «Мобільний» паспорт 

Mobile ID - це еквівалент власноручного підпису, тобто цифрове посвідчення особи, у мобільному телефоні. Технологія дозволяє помістити всю персональну інформацію про людину на мобільну SIM-карту: електронний цифровий підпис (ЕЦП), ідентифікаційний код, паспортні дані тощо. Таким чином, лише за допомогою телефона можна підписувати електронні документи та користуватися послугами державних та комерційних онлайн-сервісів. 

Усі експерти запевняють, що перевага Mobile ID - у високій безпеці особистих даних. Інформація на SIM-карті закодована й захищена паролями. Її неможливо скопіювати або видалити. Щоб скористатись Mobile ID, потрібно ввести два пін-коди: перший підтверджує доступ до SIM-картки, а другий - до електронного цифрового підпису. Тож у разі втрати мобільного телефону стороння людина не зможе активувати послугу. Втім, щоб захиститись від зловмисників, потрібно одразу заблокувати доступ до ЕЦП. Це можна зробити в Акредитованому центрі сертифікації ключів.

Як оформити Mobile ID? 

Послугу Mobile ID надають мобільні оператори. Наразі вона доступна для контрактних та бізнес-клієнтів «Київстару» та «Vodafone». Водночас Lifecell поки що тестує сервіс і обіцяє запустити його для абонентів наступного року. 

Щоб підключити Mobile ID, потрібно звернутись до відділення оператора мобільного зв'язку (наразі це можна зробити в Києві та Харкові, залежно від оператора). Із собою слід мати паспорт та ідентифікаційний код. Мобільний оператор оформляє заяву та видає спеціальну SIM-карту, яка підтримує Mobile ID. При цьому нова SIM-карта зберігає попередній номер абонента.

Після цього залишається останній крок – реєстрація та отримання електронного цифрового підпису в Акредитованому центрі сертифікації ключів. Тарифи на послугу Mobile ID кожен оператор визначає самостійно. 

Для прикладу, SIM-карта Vodafone з функцією Mobile ID обійдеться у 100 грн. За підключення послуги та оформлення сертифікату АЦСК доведеться заплатити ще 150 грн. При цьому щомісячна абонплата складе 15 грн. Варто зауважити, що послуга доступна для всіх типів мобільних телефонів. 
Відповідно до закону «Про електронні довірчі послуги», електронний цифровий підпис, що зберігається на SIM-карті, чинний два роки. Потім його доведеться оновити. 

Як користуватись? 

Технологія Mobile ID дозволяє отримувати державні послуги в Інтернеті лише за допомогою телефона. Поки що Mobile ID обмежений двома сферами: земельною та юстиції, але в майбутньому всі державні портали, які працюють з онлайн-документами, повинні інтегруватись із Mobile ID. Зокрема, зараз за допомогою мобільного можна отримати виписку про земельну ділянку або про нормативну грошову оцінку, зареєструвати земельну ділянку, узгодити проекти землеустрою та отримати інформацію про власника земельної ділянки. Також можна відкрити чи закрити бізнес, а також отримати виписки з бізнес-реєстру. 

Наприклад, щоб зареєструвати бізнес за допомогою Mobile ID, потрібно зайти на сайт й обрати спосіб ідентифікації – Mobile ID. Потім необхідно вказати свій номер телефону. На цей номер надійде службове SMS з унікальним кодом документа, який ви збираєтесь підписати. Після цього слід ввести пін-код доступу до SIM-карти, а потім – до особистого ключа ЕЦП. Процедуру завершено. 

У Мін'юсті стверджують, що сервіс Mobile ID зручніший, ніж звичайний ЕЦП, оскільки його простіше отримати. До того ж, SIM-картки дають змогу громадянам одночасно працювати і як фізична, і як юридична особа. Оформлення документів з мобільного дозволяє уникати біганини по кабінетах чиновників. Тож сервіс економить час і водночас дозволяє боротись із корупцією в держустановах. 

Mobile ID успішно працює у більшості країн Євросоюзу. І його поява в нашій державі – це фактично «імплементація України в електронний цифровий простір ЄС».

У майбутньому влада планує запровадити Mobile ID в медичному обслуговуванні, у сфері банківських та фінансових послуг, освіті тощо. У Мін'юсті переконані, що незабаром українські громадяни і бізнес зможуть отримувати електронні послуги не лише в Україні, а й на території всього Євросоюзу. 

http://kurs.if.ua 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали