Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

В Україні бізнесменам запропонують платити за електрику авансом

Редакція

10.04.2017 121 0 0

В українському парламенті Закон «Про ринок електроенергії України» знаходиться вже більше року. Експерти вважають, що в даний момент закон готовий до другого читання, але ймовірність його прийняття невисока.

Підписавши угоду про членство в Енергетичному Співтоваристві, Україна зобов'язалася з 1 січня 2015 року застосовувати правила Третього енергетичного пакету ЄС, які включають:

-гарантію незалежності та визначення повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЭКУ);

-дерегуляцію цін на електроенергію;

-створення незалежних структур для передачі і розподілу електроенергії (тобто приблизно те, що ми сьогодні спостерігаємо на ринку газу).

У пояснювальній записці до документа говориться, що мета законопроекту – це забезпечення надійного та безпечного постачання споживачів електроенергією, а також мінімізація витрат на послуги постачання електроенергії. Але це в теорії, а що нас чекає на практиці?

Законопроект передбачає організацію ринку електричної енергії з декількох складових:

двосторонні договори,ринок «на добу вперед»

внутрішньодобовий ринок,

балансуючий ринок,

ринок допоміжних послуг,

роздрібний ринок.

Всі ці складові запрацюють тільки в тому випадку, якщо тарифи будуть рівні і їх буде встановлювати ринок. Передбачені вони для бізнесу. І це правильно, оскільки починати виходити на лібералізацію ринку потрібно, не чіпаючи населення, а не так, як це сталося з абонентською платою на газ. Для початку потрібно було дати людям можливість як мінімум звикнути до наявності другого рахунку, а вже потім коригувати його.

Це для бізнесу!

Але повернемося до наших складових. Як вже говорилося вище, зміни торкнуться бізнесу. Так, пункт «двосторонні договори» передбачає укладення прямих договорів між промисловістю і генерацією, «на добу вперед» означає, що бізнесу запропонують оплачувати споживання наперед. А, наприклад, «балансуючий ринок» допоможе бізнесу, який потребує додаткових обсягів електроенергії і готовий за це платити за більшою ціною. Тобто мова йде про ускладненні моделі ринку, яка буде давати бізнесу більше можливостей. І, до речі, все це повинно працювати в електронному режимі.

Цей документ пропонує нам перейти на європейську модель ринку електроенергії. Але при цьому залишаються за дужками дві речі. По-перше, Європа йшла до цієї моделі більше 10 років, а ми хочемо все зробити швидко. По-друге, ця модель працює тільки в умовах стабільної економіки, а не в умовах, коли півкраїни сидить на субсидії, а друга половина мріє, як би на них підсісти. Для створення ринку потрібні дві ключові речі: перехідний період і платоспроможний попит. Український же «ринок» полягає в тому, що нам просто нав'язують ті ж самі послуги за набагато більші гроші.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали