Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Збільшення експорту, відновлення енергетики та розвиток ОПК: що сприятиме економічному зростанню України

19.01.2024 6 0 0

Прискорити відновлення, стимулювати розвиток виробництва, наростити несировинний експорт, залучати більше інвестицій у реальний сектор економіки та, загалом, створювати нові інвестиційні можливості, сприяти поверненню українців, зокрема, через іпотечну програму «єОселя» – така стратегія економічного зростання України на 2024 рік. Усе перелічене необхідне, щоб Україна могла власним коштом покривати більшість витрат і менше залежала від міжнародної фінансової допомоги, яка поки залишається життєво важливою. 

Про це написала Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко у колонці «Чому економіка України під час війни демонструє неочікувані успіхи» для американського журналу TIME. 

У співпраці з американськими партнерами на чолі з Пенні Пріцкер, спеціальним представником США з питань економічного відновлення України, Міністерство економіки працює над низкою конкретних кроків, реалізація яких у наступні 12–18 місяців сприятиме тому, що українська економіка продовжить зростати.  

«Після падіння ВВП в 2022 році на 29 % ніхто не вірив у швидке відновлення економіки. Ще у квітні 2023 року Світовий банк спрогнозував зростання ВВП на 0,5 % за рік. Але протягом останніх кількох місяців ми бачимо позитивну динаміку і, як підсумок, у 2023 році ВВП України зріс майже на 5 %. Цьому сприяли, зокрема, стійкість нашого бізнесу та міжнародна фінансова підтримка. На 2024 рік прогноз зростання ВВП – 4,6 %, але втілюючи  кроки, які зроблять нас більш самостійними, ми зможемо його перевершити», – зазначила Юлія Свириденко. 

За її словами, важливе завдання на цей рік – збільшити експортні спроможності України усіма можливими шляхами. Посилити морську логістику через розвиток альтернативного коридору та захист портової інфраструктури системами ППО. Для посилення наземного експорту – збільшити пропускну спроможність «Шляхів солідарності» між Україною та ЄС, насамперед у Молдові та Румунії. А також Уряд працює над покращенням пропускних можливостей залізниці та Дунайських портів. 

«У 2021 році наш середньомісячний експортний дохід становив 5,6 млрд дол. США. Коли в липні закінчився термін дії Чорноморської зернової ініціативи, сума зменшилася до 2,5 млрд дол. США. Запуск альтернативного морського коридору забезпечив стабільне зростання на 70 % у листопаді порівняно з жовтнем і на 30,7 % у грудні порівняно з листопадом. Ми очікуємо, що це зростання продовжиться», – повідомила Міністр. 

Важливим пріоритетом для економічного відновлення України є також розвиток ОПК. Зараз оборонний сектор забезпечує 3,6 % ВВП України, але його потенціал значно більший. Уряд працює над локалізацією виробництва озброєння в нашій країні.  

«Ми живемо в ситуації, коли забезпечення технологічної переваги над ворогом стає ключовим рушієм промислового виробництва та інновацій, і надзвичайно важливо максимально локалізувати виробництво озброєнь – як для економічного зростання, так і для національної безпеки. Для цього однією з наших цілей на 2024 рік є запуск п’яти спільних підприємств в Україні разом із західними виробниками зброї, які передбачатимуть обмін передовими технологіями у партнерстві з Day & Zimmermann, Northrop Grumman, Lockheed Martin та Raytheon», – підкреслила Юлія Свириденко. 

Серед необхідних кроків для зміцнення української економіки є також відновлення енергетичної системи.  

Цього року Уряд продовжить розвивати генерацію, передусім атомні потужності, високоманеврову генерацію, зелену енергетику та інтерконектори з ЄС.  Це дасть змогу краще балансувати систему і  за потреби збільшити імпорт.  

Ще одним пріоритетом, за словами Юлії Свириденко, є залучення іноземних інвестицій.  

Також важливий крок – передача Україні заморожених за кордоном російських активів. Зараз вони оцінюються приблизно в 300 млрд евро. Ці активи приносять відсотки, тільки в ЄС йдеться про щорічні прибутки у 4–6 млрд евро. Український Уряд розраховує, що ці кошти будуть передані нашій державі, як компенсація за всі злочини рф та завдані збитки. Також Україна розраховує, що у лютому на черговому саміті Європейська Комісія ухвалить рішення про виділення  50 млрд евроза програмою Ukraine Facility. 

Всі ці кроки, як зауважила Міністр, сприятимуть стійкості української економіки.  

«За цифрами стоять реальні люди. Самозарадність означає, що ми матимемо більше ресурсу підтримувати наше військо і наших цивільних, посилювати програми підтримки бізнесу – від маленьких підприємців до великих виробників. Зможемо більше допомагати ветеранам інтегруватися до цивільного життя. І, звісно, створимо умови, які мотивуватимуть українців повертатися з-за кордону», – підсумувала Юлія Свириденко. 

Урядовий портал 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали