Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Українські банки переписали депозитні договори: всі нові нюанси

29.05.2017

Юристи звернули увагу на найнебезпечніші для вкладників моменти

Тотальне закриття банків - не єдина проблема українських вкладників в останні роки. Ще однією бідою для них стало практично тотальне переписування депозитних договорів. Перший раз після загострення економічної кризи, а в другій - після зміни профільного законодавства і впровадження заборони на дострокове розірвання термінових депозитів.

Слово «заборона» стало улюбленим серед фінансистів: вони спритно впровадили його в усі договори, і стали козиряти при будь-якому випадку. Користувалися незнанням людей, які тільки від юристів дізнавалися про нюанси і винятки нового законодавства.

Вкладник, наприклад, має право достроково забрати гроші з термінового вкладу в разі хвороби, втрати майна, смерті родичів.

Депозитні договори стали рябіти обмеженнями для людей. Фінансисти робили все, щоб убезпечити себе від раптових знять вкладів, часто забуваючи про права клієнтів. Навіть тих, що вкладники отримали після зміни закону про захист прав споживачів. Наприклад, в частині заборони на односторонньо зміна банківських договорів.

Незважаючи на визнання неправомірності одностороннього зміна договорів, банки вписують в умови, що можуть змінювати, наприклад, умови або ставку. А ще додають - що інформування про ці зміни відбуваються за допомогою оголошень на сайті.

Юристи не рекомендують ставити підписи під такими договорами.

Це не єдиний небезпечний для вкладника нюанс депозитного договору. UBR.ua разом з юристами знайшов в ще кілька умов, на які не варто погоджуватися людині, якщо він згодом не хоче мати проблем з поверненням своїх коштів.

Ні - рахунках, так - касі

Дуже важливий момент в договорі, який потрібно вивчити в першу чергу - повернення в кінці терміну суми депозиту з відсотками. Не варто підписувати договір, в якому йдеться про те, що гроші будуть повертатися на відкритий разом з депозитом поточний або картковий рахунок. Потрібно наполягати на тому, щоб кошти видавалися через касу - так само як ви їх вносили.

Про це важливо пам'ятати в той момент, коли менеджер банку буде вас вмовляти, запевняючи, що каса - це дідівський метод, а картка - сучасний і дуже зручний. Менеджер неодмінно підкреслить, як це вигідно: адже якщо касах буде закрита, ви зможете зняти свій внесок в будь-якому банкоматі.

Коли вас будуть вмовляти на модні, і навіть безкоштовні картки до депозитів, згадайте, що практично кожен з 90 закритих українських банків перед своєю загибеллю вводив ліміти на зняття грошей в банкоматах.

Поки українці щодня бігали в банкомати за своєю тисячею, в банк нерідко встигали ввести тимчасову адміністрацію, і їм місяцями доводилося чекати виплат компенсацій з Фонду гарантування вкладів фізосіб. А тим, у кого було більше 200 тис. Грн. на рахунках - ще і втрачати гроші.

Хоча юристи запевняють, що навіть в такій відчайдушній ситуації можна опротестувати дії банків. Потрібно апелювати до закону про захист прав споживачів і захист економічної конкуренції. Дії банкірів можна трактувати, як нечесну підприємницьку діяльність, і отримати судове постанову в свою користь.

Небезпечні комісії

Друга сторона «карткового» повернення депозиту - це додаткові комісії. Банк спочатку пообіцяє, що видасть весь депозит без комісії, але після перерахування всієї суми в кінці терміну на картковий рахунок, за видачу готівки з нього стягне 1-3% суми.

Продовження в свою користь

Справжньою модою в останні роки стала автоматична пролонгація депозитних вкладень на новий термін. Це право банк прописується в своєму договорі. Не встигли забрати свій вклад в зазначений в угоді термін - час розміщення грошей продовжується ще на 3,6,12 місяців.

Причому, продовжується нема на аналогічні вашому внеску умови. Відсотки по депозиту можуть встановити менше, а комісію за зняття коштів - більше.

А все через те, що людина не прийшла вчасно або не повідомив про зняття коштів.

Вкладникові доведеться писати спеціальну заяву про повернення коштів. І йому ще можуть нарахувати штраф або перерахувати (в сторону зменшення) нараховані за депозитом відсотки. Після автоматичної пролонгації в банку можуть заявити, що мова йде вже про дострокове зняття грошей.

Юристи з великим досвідом депозитних судів з банками сформулювали людям ще кілька рекомендацій при відкритті вкладу.

Що потрібно

    Чи не підписувати договір з першим-ліпшим банком, що пропонує високий відсоток. Порівняйте умови з іншими банками, і заздалегідь вивчіть депозитний договір і додаткові угоди (вони можуть розміщуватися на сайті банку, на його стендах у відділенні, у менеджера) - самостійно або за допомогою юриста.

Обов'язково поцікавтеся - депозит оформляється на стандартних умовах, що діють для всіх клієнтів банку, або на індивідуальних. Краще не погоджуватися на індивідуальні умови, який привабливою не була б підвищена процентна ставка або бонус. Адже якщо банк згодом буде закритий, цей момент може стати приводом для Фонду гарантування вкладів для відмови в компенсації (до 200 тис. Грн.).

    Зберігайте всі квитанції про внесення початкової суми на рахунок, а також про його поповненні. На квитанції повинні бути печатка та підпис співробітника. Правоохоронні органи завели вже не одну кримінальну справу стосовно швидких банкірів, які привласнювали собі гроші вкладників. І щоб довести згодом головного офісу банку, що кошти вносилися на рахунок, людям доводилося зібрати всі документи і побігати по судах (прокралися фінансисти забирали гроші людей собі, не відображаючи їх вклади в системі і не вносили кошти в касу).

Джерело: http://ubr.ua/  

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Коли працівник може вимагати запровадження для нього дистанційної роботи
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації. Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи Чи може працівник вимагати зап...
04.07.2025
Державне агентство з управління резервами України розпочинає діяльність
Уряд дав «зелене світло» початку діяльності Державного агентства з управління резервами України (ДАУР) як центрального органу виконавчої влади.  Його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра екон...
04.07.2025
Судова процедура санації боржника: що це і як відбувається
Коли підприємство не справляється з фінансовим зобов’язаннями – це ще не вирок. Законом передбачений реальний інструмент для збереження бізнесу – санація. БІльше за темою: Ліквідація у зв’язку з банкрутством: правові аспекти Коли підприємство не справляється з фінансови...
Кращі матеріали