Українці зможуть повернути депозити, вкладені після тимчасової адміністрації
31.03.2016 168 0 0
У вкладників проблемних банків з'явився новий шанс повернути свої депозити. Причому, навіть у тих, хто відкривав рахунки вже після введення тимчасової адміністрації в банках - що досі було неможливо: компенсації з Фонду гарантування вкладів до 200 тис. грн. виплачувалися виключно тим людям, чий депозитний договір датувався часом до введення адміністрації. Всі вкладення після цієї дати автоматично визнавалися нікчемними Фондом, і не компенсувалися.
Нову можливість вкладникам надав Верховний суд України, розглядаючи справу №6-1601цс15.
По ньому, після визнання депозитного договору нікчемним Фондом гарантування вкладів, нікуди не діваються зобов'язання банку перед вкладником. Тобто фінустанова як і раніше має повернути йому вкладені гроші. Тому повинен бути застосований принцип реституції. А якщо від імені банку після введення тимчасової адміністрації діє Фонд гарантування вкладів, який і повертає кошти в межах гарантованої суми, то саме він і повинен розраховуватися, як йому і належить за чинним законодавством - до 200 тис. грн. Причому, він не має права відносити такі зобов'язання в 4 чергу вкладників, де зараз знаходяться власники депозитів понад 200 тис. грн. Виплати повинні проводитися як передбачено законом - позачергово і в межах гарантованої суми.
При розбіжностях термінів депозитів і тимчасових адміністрацій, людина може повернути свої гроші.
У випадку, описаному в постанові суду, банк був визнаний банкрутом буквально на три дні раніше, проте керівництво філії знало про це і фактично перевищило повноваження, укладаючи депозитний договір. На самому вкладнику в даній ситуації це може відобразиться таким чином: визнаючи договір недійсним, згідно з чинним законодавством, суд сам повинен застосувати порядок реституції, тобто повернути вкладнику все одержане за угодою, на підставі рішення суду.
При цьому, що, швидше за все, вийде повернути лише вкладене, і навряд чи вдасться заробити. Безумовно, ніяких відсотків за користування депозитним вкладом банк виплачувати не буде, повинна бути повернена чиста сума вкладу.
Юристи рекомендують при подачі судових позовів обов'язково посилатися на вищезазначену постанову ВСУ №6-1601цс15.
Найголовніше в цьому рішенні - це правова позиція. Останнім часом суди дуже звертають на це увагу.
Тому, тим, у кого укладено договір після введення тимчасової адміністрації, слід звернутися в суд і послатися саме на правову позицію по даному рішенню. Суду важко буде відмовити в задоволенні такого позову.
Джерело: http://ubr.ua/finances/banking-sector...
Коментарі до матеріалу