Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Трудові мігранти: як вийти за рамки міграції грошей у «бусиках»

17.02.2016

Українці за кордоном – найбільші інвестори в українську економіку. Це підтверджують результати дослідження, виконаного в рамках проекту Міжнародної організації з міграції. Так, українські трудові мігранти у 2014 році переказали 2 мільярди 800 мільйонів доларів. Додаткові 100 мільйонів доларів надійшли в Україну в натуральній формі (у вигляді продуктів, речей, техніки тощо). Ця сума перевищує інвестиції іноземних компаній та допомогу міжнародних донорів разом узятих, кажуть дослідники і закликають українську владу якнайшвидше залучати кошти в економіку на місцях.

Свої важко зароблені гроші українські заробітчани звикли тримати або в банках країн, в яких працюють, або ж «під подушкою». Відмовляючи собі у всьому, з кожного заробленого долара половина йде на заощадження, каже директор австрійської аналітичної компанії IASCI (Міжнародне агентство з інформування країн-донорів) Ніколас де Цваґер.

«Ми можемо говорити про 4 мільярди доларів щороку. Це велика сума грошей, яка зосереджена на приватних рахунках і, звісно, під ліжком. Тому не залучати трудових емігрантів до розвитку української економіки – злочин. За умови ефективного управління, трудова міграція та капітал, який вона генерує, можуть сприяти гуманітарному, соціальному, економічному та культурному розвитку України», – вважає дослідник.

Канали отримання переказів трудових мігрантів

Основною країною призначення для українців поки що залишилась Російська Федерація (30%). Для довгострокових поїздок заробітчани обирають Польщу (21%), Чехію (15%) та Італію (11%). Найпопулярнішими цілями їхніх заощаджень залишаються бажання придбати нерухомість, товари тривалого використання, а також дати освіту дітям. Втім, дослідження показало, що трудові мігранти не проти підтримати й інфраструктурні проекти у своєму регіоні. Кожен п’ятий заробітчанин назвав привабливим для себе інвестицію у будівництво, туризм і роздрібну торгівлю.

«Тому ідея полягає в тому, щоб вийти за межі грошових переказів чи міграції грошей у «бусиках». Потрібно показати людям, що їхні кошти працюють, щоб їм казали: завдяки вам у нашому містечку чи селі працює водопровід тощо», – наголошує Ніколас де Цваґер.

Річні заощадження трудовими мігрантами

То що робити?

Першим кроком, згідно з рекомендаціями дослідників, є створення державного органу з питань міграції при прем’єр-міністрі.

«Це має бути офіс, який співпрацюватиме з усіма міністерствами», – конкретизує голова представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні Манфред Профазі.

Крім того, українським можновладцям радять встановити вибіркові податкові пільги та кредитні субсидії для інвестицій у проекти, що приваблять трудових мігрантів, розробити систему ощадних рахунків, гарантійних фондів. Долучитися до «благого діла з порятунку української економіки» повинен і приватний сектор. Принаймні хоча б розробкою нових фінансових сервісів – наприклад таких, які б дозволили тримати рахунки в тому самому або кореспондентському банку в різних країнах чи дозволяли б передавати кредитні історії.

«Я від себе особисто, від комітету готовий працювати, вносити будь-які законодавчі акти, які допоможуть нам зробити ці кроки», – відповідав на пропозиції перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнародних відносин, а також голова підкомітету з питань зв’язків із українцями, які проживають за кордоном, Валерій Пацкан.

Наразі ж український парламент спромігся лише ухвалити рамковий законопроект про зовнішню трудову міграцію. Згідно з цим документом, держава повинна всіляко сприяти реінтеграції в суспільство трудових мігрантів і членів їхніх сімей.

«Закон рамковий, я згоден, але якраз він і передбачає подальшу розробку конкретних планів», – переконує також і начальник сектору з питань трудової міграції Міністерства соціальної політики Тарас Сімак.

Офіційних даних про точну кількість українців, що працюють за кордоном, за останній період немає. Проте соціологи та експерти називають цифру у 2-2,5 мільйони осіб.

Джерело: http://www.radiosvoboda.org/content/a...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Судова процедура ліквідації банкрута
Розглянемо, що таке банкрутство, як боржник визнається банкрутом, як відкривається ліквідаційна процедура тощо. Визнання боржника банкрутом – це не лише правовий статус, а й старт складного процесу ліквідації. Ключову роль у цьому процесі відіграє ліквідатор, обраний з числа арбітражних керуюч...
15.07.2025
Роумінговий безвіз України з ЄС набуде чинності з 1 січня 2026 року
Уряд схвалив рішення Комітету асоціації Україна-ЄС про взаємне відкриття сектора роумінга. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабміну 14 липня. Більше за темою: Наказ про використання мобільного зв’язку в господарській діяльності Уряд схвалив рішення Коміте...
15.07.2025
Мінагрополітики посилює захист вітчизняних виробників овочів
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення на підтримку українських овочівників. Більше за темою: Переробка овочів та фруктів на сільгосппідприємстві: організація бухобліку та калькулювання Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль повідомив, що Міжвідомча ко...
Кращі матеріали