Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Три способи поставити газовий лічильник в Україні

Редакція

08.11.2017 4338 3 0

З 2018 року всі будинки і квартири, де є газ, повинні бути обладнані приладами обліку. Закон про комерційний облік газу покладає цей обов'язок на газопостачальні організації. Як з'ясувалося, облгази здатні забезпечити безкоштовними індивідуальними лічильниками далеко не всі житла. Тому для прискорення процесу з дозволу Нацкомісії з держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЭКП) був узятий курс на встановлення загальних будинкових приладів обліку.

Однак проти цього протестує більшість споживачів, які не хочуть платити за чуже споживання за загальним лічильником.

Отримати безкоштовно

На сайті кожної з газопостачальних компаній є інвестиційна програма, затверджена регулятором, де вказані конкретні адреси будинків, куди планується ставити лічильники. Окремо публікується список для квартирних приладів обліку і окремо - загальнобудинкових, так званих вузлів обліку природного газу. Тому перш за все треба зателефонувати в облгаз і дізнатися, до якої категорії відноситься ваш будинок.

Є інвестпрограма. І дозволу мешканців на її виконання не потрібно. Мешканці вважають, що їм зобов'язані встановити особистий квартирний лічильник, а не домовик. Але закон вимагає встановлення приладу обліку, а яким він буде - загальнобудинкових або квартирним, неважливо, головне, щоб це було погоджено з регулятором.

За даними компанії «Київгаз», квартирні прилади обліку за рахунок постачальника газу ставляться там, де ними вже забезпечено 70% квартир. Якщо ж кількість квартирних приладів обліку не перевищує 20%, то там ставлять загальнобудинкові вузли обліку.

Середня вартість установки квартирного лічильника, як стверджують газовики, становить 2040 грн. Установка загальнобудинкового приладу обліку обійдеться приблизно в 5-7 разів дешевше, ніж всіх поквартирних.

Купити самому

Зрозуміло, у кого є зайві 2-3 тис. грн, може не чекаючи, поки поставлять лічильник по інвестпрограми, купити прилад і встановити його за допомогою компанії, яка має відповідний дозвіл на виконання газонебезпечних робіт.

У такому випадку представник газової компанії проводить тільки роботи з пуску газу до приладів, прийом в експлуатацію та опломбування лічильника.

Цей варіант також підійде тим, чиї будинки увійшли в програму по установці будинкових приладів обліку і квартирні можуть ставитися вже тільки за рахунок абонента. Так як його свідчення будуть відніматися від загальнобудинкового, а різниця - розкидатися по абонентам, у яких немає індивідуального обліку.

Купити в складчину

Якщо ж будинковий лічильник ще не поставили, мешканці можуть об'єднатися і разом з газовою компанією скинутися на індивідуальні прилади обліку замість загальнобудинкового.

Відповідні пілотні проекти були реалізовані в Луцьку і місті Кам'янське в Дніпропетровській області. У першому випадку договору про співфінансування установки індивідуальних лічильників полягали з представниками ОСББ, а в другому - з кожним власником квартири окремо.

 При розрахунку пайової участі від загальної суми передбачуваних витрат віднімається вартість будинкового лічильника і ділиться на абонентів без приладів обліку.

На Волині, наприклад, середній розмір платежу кожного домогосподарства склав 1100-1450 грн, а в Дніпропетровській області - від 711 грн до 1756 грн.

Співфінансування не заборонено законодавством, а й не було прописано. Тому був розроблений спеціальний механізм. Головне в ньому - відпрацювання кожної квартири, так потрібна згода 100% мешканців на покупку квартирних приладів обліку замість загальнобудинкового.

Спочатку мешканці звертаються з колективним листом в газорозподільних компаній, а та - в НКРЕКУ за дозволом на процедуру співфінансування закупівлі індивідуальних лічильників. Поки відмов не було, а тому відповідний дозвіл доводиться до відома мешканців і починається процес укладання індивідуальних договорів.

Тут так само, як і в випадку з ОСББ мешканці повинні вибрати свого представника (або ініціативну групу), який буде займатися збором і оформленням документів. Після укладення договорів і перерахування грошей мешканцями газовики монтують лічильники (через підрядника) і приймають їх в експлуатацію.

Співфінансування ОСББ проходить дещо простіше. Відразу після отримання листа-узгодження від регулятора проводиться розрахунок частини спільного фінансування з боку ОСББ і після укладення та оплати договору - виконання робіт по установці лічильників.

Джерело: http://minprom.ua/news/237223.html

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3

Кращі матеріали