Тенденції липня: розширення дефіциту торгівлі товарами та зменшення чистих надходжень за фінансовим рахунком
31.08.2017 126 0 0
За попередніми даними в липні 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу зріс до 594 млн. дол. США (з 518 млн. дол. США у червні). Його збільшення пояснюється насамперед зростанням дефіциту зовнішньої торгівлі товарами.
За підсумками січня – липня 2017 року дефіцит поточного рахунку становив 2.2 млрд. дол. США, що на 0.8 млрд. дол. США перевищує показник відповідного періоду минулого року.
● Обсяги експорту товарів у липні незначно зменшилися порівняно з червнем і становили 2.9 млрд. дол. США. Скорочення експорту було переважно зумовлене нижчими обсягами поставок зернових культур через пізніший початок збиральної кампанії цього року.
У річному вимірі зростання експорту товарів у липні сповільнилося до 9.9% (з 13.6% у червні). Це насамперед відбулося через стриманіші темпи зростання експорту чорних та кольорових металів – 1.9% (з 15.1% у червні) та скорочення поставок продукції хімічної промисловості (на 17.0%).
Попри зменшення обсягів поставок зернових, темпи зростання експорту продовольчих товарів (11.0%) практично не змінилися, насамперед завдяки зростанню експорту олії та інших харчових продуктів. Також прискорилося зростання експорту продукції машинобудування (до 35.7%).
За підсумками семи місяців експорт товарів зріс на 22.6% (за відповідний період минулого року – скоротився на 11.7%). Найбільшим торговельним партнером України залишаються країни ЄС, частка яких у загальному експорті товарів зросла до 34.9%.
● Імпорт товарів у липні збільшився до 4.0 млрд. дол. США. У річному вимірі темпи зростання імпорту продовжували сповільнюватися (до 22.0% з 30.1% у червні) через збільшення бази порівняння, проте випереджали відповідні показники експорту товарів.
Нарощення обсягів закупівель енергоносіїв у липні зумовило збереження високих темпів зростання енергетичного імпорту (на 60.6% р/р). Зростання імпорту неенергетичних товарів (на 13.8% р/р) було насамперед забезпечено збільшенням обсягів імпорту продукції машинобудування (на 28.6% р/р) та хімічної промисловості (на 16.7% р/р).
За січень – липень імпорт товарів зріс на 23.9% порівняно з відповідним періодом минулого року (у січні – липні 2016 року – скоротився на 4.5%). Найбільше збільшилися поставки в Україну товарів з країн ЄС – на 29.4% до 2.3 млрд. дол. США, а частка країн ЄС у загальному імпорті товарів України зросла до 38.0% та залишається найбільшою.
У липні чисті надходження за фінансовим рахунком суттєво зменшилися порівняно з червнем (до 302 млн. дол. США) внаслідок погашення урядом ОВДП, номінованих в іноземній валюті. Також уповільнилося скорочення обсягів готівкової валюти (до 364 млн. дол. США) та надходження прямих іноземних інвестицій (до 137 млн. дол. США). Натомість збільшилися чисті запозичення реального сектору за торговими кредитами та позиками.
Чистий приплив прямих іноземних інвестицій становив 137 млн. дол. США, 98% з яких було спрямовано до реального сектору. У цілому за сім місяців року чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну оцінено в 1.3 млрд. дол. США, що на 1.1 млрд. дол. США менше, ніж у відповідному періоді минулого року.
Платіжний баланс України у липні зведено з дефіцитом у розмірі 285 млн. дол. США. Водночас завдяки формуванню значного профіциту в ІІ кварталі за підсумками семи місяців року профіцит зведеного платіжного балансу становив 764 млн. дол. США (за відповідний період минулого року – 517 млн. дол. США).
Обсяг міжнародних резервів України станом на 01 серпня 2017 року становив 17.8 млрд. дол. США, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3.6 місяця.
З оновленими даними за підсумками липня 2017 року можна ознайомитися у розділі Статистика зовнішнього сектору.
Детальніше про макроекономічні тенденції липня читайте в свіжому "Макроекономічному та монетарному огляді" (серпень 2017 року), який буде опубліковано 31 серпня 2017 року.
Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...
Коментарі до матеріалу