Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Тенденції серпня: платіжний баланс зведено з профіцитом

02.10.2017

За попередніми даними в серпні 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу зменшився до 226 млн. дол. США (з 597 млн. дол. США у липні). Цьому сприяли скорочення дефіциту торгівлі товарами та збільшення додатного сальдо торгівлі послугами.

За підсумками січня – серпня 2017 року дефіцит поточного рахунку розширився лише на 0.3 млрд. дол. США порівняно з минулим роком та становив 2.1 млрд. дол. США. Розширення дефіциту стримувалось завдяки сприятливій зовнішньоекономічній кон’юнктурі, високому врожаю минулого року, подальшому зростанню експорту послуг (насамперед, на тлі збільшення обсягів транзиту газу) та збільшенню грошових переказів. Ці чинники змогли компенсували вплив від припинення торгівлі з неконтрольованими територіями  та значніших обсягів закупівлі природного газу.

Експорт товарів у серпні становив 3.3 млрд. дол. США. У річному вимірі його зростання прискорилося до 12.8% (з 9.3% у липні) головним чином завдяки нарощенню поставок олії та насіння олійних культур.

У серпні відбулося тимчасове зниження обсягів експорту зернових культур через зменшення попиту в окремих країнах на тлі високих власних врожаїв. У той же час, зовнішні поставки інших продовольчих товарів продовжили зростати високими темпами, тим самим забезпечивши збільшення експорту за цією категорією на 17.5% у річному вимірі.

Завдяки зростанню світових цін, а також переорієнтації металургійних заводів на інші джерела поставок сировини після розриву торгівельних зв’язків на сході країни, вартісні обсяги експорту металургійної продукції в серпні збільшилися на 8.1% р/р.

За вісім місяців поточного року експорт товарів зріс на 21.0% порівняно з відповідним періодом минулого року (за січень - серпень 2016 року скоротився на 10.1%). Найбільшим торговельним партнером України залишаються країни ЄС, частка яких у загальному експорті товарів досягла 35.0%.

Імпорт товарів у серпні становив 4.2 млрд. дол. США. У річному вимірі темпи його зростання сповільнювалися третій місяць поспіль, до 10.4%.

Зокрема, на тлі підвищення бази порівняння різко скоротились обсяги імпорту енергоносіїв (до 30.1% р/р з 57.8% р/р у липні). Фізичні обсяги імпорту природного газу залишалися значними (1.2 млрд. м3), проте в річному вимірі були на 12.7% нижчими, через активізацію закупівель у серпні минулого року.

Імпорт інших видів палива продовжував зростати високими темпами. Так, вартісні обсяги імпорту вугілля вдвічі перевищували минулорічні через його дефіцит на внутрішньому ринку. Також, до 28.3% р/р прискорилось зростання вартісних обсягів закупівлі нафтопродуктів, на тлі поступового підвищення світових цін на нафту.

У той же час, через високу базу порівняння сповільнився імпорт неенергетичних товарів (до 5.4% р/р), насамперед – продукції машинобудування.

Загалом, за вісім місяців поточного року імпорт товарів зріс на 22.1% порівняно з відповідним періодом минулого року за рахунок значних обсягів закупівель енергоносіїв та продукції машинобудування сільськогосподарського призначення. Як наслідок, частка країн ЄС у загальному імпорті товарів сягнула  37.9%.

Чисті надходження за фінансовим рахунком у серпні суттєво збільшилися порівняно з липнем (до 743 млн. дол. США) і були забезпечені операціями приватного сектору. Як і раніше, цьому в першу чергу сприяло скорочення обсягів готівкової валюти поза банками, яке за підсумками серпня прискорилося до 496 млн. дол. США. Крім того, за рахунок придбання банками ОВДП, емітованих урядом в іноземній валюті, скоротилися зовнішні активи банківського сектору (на 0.3 млрд. дол. США).

Також збільшився чистий приплив прямих іноземних інвестицій – до 194 млн. дол. США, 85% з яких було спрямовано до реального сектору. У цілому за вісім місяців поточного року надходження прямих іноземних інвестицій (без урахування операцій з переоформлення боргу в статутний капітал) майже удвічі перевищували обсяги за аналогічний період минулого року (1.2 млрд. дол. США порівняно з 0.7 млрд. дол. США відповідно).

Водночас, у серпні спостерігався незначний відплив боргового капіталу з приватного сектору (125 млн. дол. США). Насамперед він пов’язаний з виплатами банків за міжбанківськими кредитами та депозитами, та зменшенням залучень реальним сектором.

Платіжний баланс України в серпні зведено з профіцитом у розмірі 518 млн. дол. США. Це дало змогу здійснити планове погашення боргу перед МВФ на суму 363 млн. дол. США та наростити обсяги міжнародних резервів. За підсумками восьми місяців профіцит зведеного платіжного балансу досягнув майже 1.3 млрд. дол. США (за відповідний період минулого року – 533 млн. дол. США).

Обсяг міжнародних резервів України станом на 01 вересня 2017 року становив 18.0 млрд. дол. США, що покриває 3.6 місяця майбутнього імпорту.

З оновленими даними за підсумками серпня 2017 року можна ознайомитися у розділі Статистика зовнішнього сектору.

Детальніше про макроекономічні тенденції липня читайте у "Макроекономічному та монетарному огляді" (вересень 2017 року), який буде опубліковано 29 вересня 2017 року.

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
22.07.2025
Топ-10 вакансій від Центру зайнятості у 2025 році
У 2025 році Державна служба зайнятості пропонувала 231 тис. вакансій із зарплатами до 230 тисяч гривень на місяць.  Більше за темою: Повідомлення про вакансії за формою № 3-ПН: заповнюємо правильно Шукачі роботи могли обрати вакансію за 3303 професіями.  Ми відібрали найбільш популярні п...
22.07.2025
Рада бізнес-омбудсмена підтримує захист бізнесу від зловживань у кримінальному процесі
Законопроєкт, зареєстрований у січні 2025 року, передбачає важливі зміни до Кримінального процесуального кодексу, які мають зменшити простір для зловживань з боку правоохоронних органів – зокрема, щодо арешту та повернення майна, зловживання процесуальними правами, прав потерпілих та ефективно...
22.07.2025
Інтегровано системи обліку медичного канабісу та ЕСОЗ
В Україні відбулася інтеграція системи обліку медичного канабісу та ЕСОЗ для прозорого та контрольованого обігу препаратів медичного канабісу. Більше за темою: Медичні відходи: новий порядок управління Нещодавно відбулася технічна інтеграція електронної системи обліку обігу медичного канабісу (ЕСОР...
Кращі матеріали