Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Заможні українці перемикаються на ОВДП

17.11.2017

Українці відкрили для себе новий інструмент заробітку - інвестиції в облігації внутрішньої держпозики. З початку року вкладення приватних інвесторів в ОВДП зросли в рази - з 104 млн грн до 862,7 млн ​​грн, підрахували в Нацбанку. ОВДП тільки набирають популярність серед українських приватних інвесторів. Вкладення в ОВДП зараз виглядають привабливіше, ніж в депозити: тут і ставка вище, і податків менше. Але приватним інвесторам поки важко дається перехід до нового інструменту. Він нестандартний для фізичних осіб і не так звичний, як депозит.

Козирі держоблігацій

Головна перевага ОВДП полягає в тому, що Мінфін платить за ним більш високу прибутковість, ніж отримують вкладники за депозитами в найбільших банках. Наприклад, середня прибутковість гривневих депозитів в держбанках - 13,3%, в банках з європейським капіталом - 11,3%, а ОВДП - 15%. Мінфін в жовтні приваблював гривню на термін до одного року під 14,07% річних, довгострокові розміщення обходилися йому в 14,97%. Купуються у Мінфіну держоблігації банки можуть продавати на вторинному ринку широкого кола інвесторів.

До того ж підвищення облікової ставки НБУ швидше призведе до зростання прибутковості ОВДП, ніж до підвищення депозитних ставок, які не так залежать від Нацбанку.

Мінфін випускає не тільки гривневі, а й валютні папери. Ставки за валютними вкладами в банках зараз найчастіше не перевищують 2-3% річних, а деякі банки, які не потребують валюті, знижують їх до нуля. Вкладення в валютні ОВДП можуть принести 5,4%.

Друга перевага - терміни інвестицій. Якщо максимальний термін депозиту в банку - це найчастіше один рік, то вкладення в ОВДП дозволяють отримувати фіксовану ставку навіть п'ять років.

Третій плюс ОВДП - можливість заробити додатковий дохід від операцій на вторинному ринку, а четвертий - відсутність оподаткування купонного доходу і доходу від операцій з купівлі-продажу паперів. А відсотки по депозитах оподатковуються за ставкою 18%. При цьому з доходу від ОВДП приватний інвестор платить військовий збір - 1,5%.

Учасники фондового ринку вважають, що надійність ОВДП в порівнянні з депозитами вище. «В останні роки держава не допускала затримок або невиплат як за гривневими, так і за доларовими ОВДП. Дефолт - останнє, на що піде держава, так як після цього для нього закриваються всі ринки капіталу, в тому числі і зовнішні.

За останні чотири роки Нацбанк «закрив» більше 90 банків. Від цього постраждали заощадження заможних клієнтів, яким Фонд гарантування вкладів повертав максимум 200 тис. Грн, тоді як інвестиції в ОВДП поверталися в повному обсязі. Учасники ринку говорять, що в 2014-2015 роках, коли діяли жорсткі обмеження на зняття валюти з рахунків, саме покупка валютних ОВДП була єдиним легальним способом отримати готівкову валюту: інвестиції у валютні ОВДП погашалися готівкою в іноземній валюті в повному обсязі.

Ціна старту

Для інвестицій в ОВДП потрібно відкрити рахунок в цінних паперах в банку або іншій депозитарній установі. Така послуга коштує від 500 до 1000 грн. У Райффайзен Банку Аваль такий рахунок можна відкрити за 800 грн, в ОТП Банку - за 500 грн для діючих клієнтів і 750 грн для нових. Деякі кредитні установи беруть абонентську плату за ведення рахунку в цінних паперах.

Необхідно підписати брокерський договір з торговцем цінними паперами. Перед підписанням договору клієнт проходить процедуру ідентифікації. Потім торговець відкриває рахунки в Розрахунковому центрі і на біржі. Після цього можна здійснювати операції з ОВДП за разовими заявками брокеру. Інвестор несе незначні витрати на зберігача та брокерські послуги. Це приблизно від 300 грн за операцію.

За кожну операцію з ОВДП інвестору необхідно заплатити зберігачу фіксовану суму або відсоток від обсягу. У Райффайзен Банку Аваль, наприклад, це 200 грн за угоду на вторинному ринку, або 0,01% (але не менше 500 грн та не більше 1000 грн) - на первинному. В ОТП Банку комісія складає 0,01% (від 100 грн до 500 грн). Плюс потрібно заплатити комісію брокеру за кожну операцію. Як правило, це 0,05-0,1% від номінальної вартості цінних паперів.

Гривня VS валюта

Мінфін випускає гривневі ОВДП з номіналом 1000 грн, валютні - $ 1000. Доларові ОВДП на вторинному ринку торгуються в гривні. Застосовується зазвичай курс готівкового ринку. Припустимо, в день угоди ціна паперу становила $ 1025,57. Ми множимо цю цифру на узгоджений курс і отримуємо ціну паперу в гривні.

При цьому виплата купонного доходу за доларовими ОВДП, а також погашення цінних паперів здійснюється виключно в доларах США. Технічно це відбувається так: Мінфін перераховує валютні кошти зберігачу цінних паперів, а хранитель, уточнивши банківські реквізити клієнта, перераховує валюту на його доларовий рахунок.

Вкладати кошти в гривневі або доларові папери, інвестор вирішує сам. «Різниця в процентних ставках за гривневими і доларовими ОВДП - близько 10 процентних пунктів. Мінфін пропонує 15% річних в гривні і 5% в доларах. Відповідно, якщо інвестор очікує девальвацію більш ніж 10% в рік, то вигідніше купувати валютні ОВДП. Якщо клієнт вірить в девальвацію понад 30 грн / $ в найближчий рік, то, напевно, йому буде комфортніше в валютної папері. Але з досвіду останнього року і прогнозами на наступний рік інвестування в гривневу папір більш виграшне.

Операції на первинному ринку доступні тільки банкам - первинним дилерам, тому приватним інвесторам залишається вторинний ринок: покупка ОВДП на біржі або безпосередньо у брокера поза біржею. Торговці радять купувати довгі ОВДП. У довгостроковій перспективі очікується подальше зниження доходностей як по ОВДП, так і по депозитах, тому інвестування в довшу папір і фіксація прибутку на довший період в пріоритеті. З початку року прибутковість ОВДП в середньому вже знизилася майже на 1 п.п.

Якщо інвестору необхідний достроковий доступ до грошей, ОВДП можна продати. Ціна продажу буде визначатися кон'юнктурою на ринку. В результаті така операція може бути як прибутковою для інвестора, так і збитковою, якщо ціни на облігації впали. Динаміка цін на ОВДП залежить від ліквідності банківської системи, динаміки облікової ставки НБУ, попиту і пропозиції на ринку. Все це вимагає детального аналізу, якщо інвестор хоче спекулювати на ціні чи планує виходити до погашення.

З невеликими сумами не чекають

Учасники ринку вважають, що інвестувати в ОВДП менш 100 тис. грн не має сенсу. Все-таки у клієнта-фізособи будуть витрати: переказ грошей, брокерські послуги, тарифи зберігача. Чим більша сума його інвестицій, тим менша частка буде у затрат.

Більш того, чим менше сума пропонованої угоди, тим гірше ціна покупки ОВДП на вторинному ринку. Обсяги угод з гривневими ОВДП починаються від 500 тис. грн, а стандартний лот - 10-25 млн грн. За доларовими ОВДП ліквідний лот - 500 шт. ($ 500 тис.), мінімальний, як правило, - 100 шт. ($ 100 тис.), Хоча ніхто не забороняє торгувати навіть однієї папером. Особливо якщо ОВДП купуються у свого брокера.

Трейдери відзначають, що покупці ОВДП, як правило, - це великі власники портфелів від 1 млн грн і більше і від $ 500 тис. За валютними паперів. Дрібним фізособам ми пропонуємо пакети від 50 тис. грн і від $ 10 тис. (Пакети по 50 і 10 паперів відповідно), але особливим попитом вони не користуються. У нас немає культури інвестування.

Незважаючи на зростання протягом року обсягу ОВДП у портфелі фізосіб, вкладення в держпапери залишаються інструментом для «обраних» українців, в порівнянні, наприклад, з банківськими депозитами, які залишаються наймасовішим видом інвестицій. Основна причина цього - нерозуміння процедури інвестування, яка більш складна у порівнянні з банківським депозитом. Крім того, свою роль відіграє і недовіра до держави як позичальника.

Джерело: http://www.capital.ua/ 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Виключати з реєстру відомості про підсанкційного бенефіціара не можна – Верховний Суд
Верховний Суд висловив позицію стосовно того, що державний реєстратор повинен відмовити у проведенні реєстраційної дії щодо зміни кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи з підсанкційної особи на іншу, якщо новий кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи вже зареєстрований за законодав...
23.05.2025
Штраф за відсутність документів у рейсових автобусах: що вирішив суд
Постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу визнана правомірною. Сума штрафних санкцій склала 34 000 грн. Укртрансбезпека інформує про судову практику Верховного Суду у справах щодо оскарження штрафів за порушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті. Суть справи Під час...
23.05.2025
Боротьба з легалізацією коштів: викрито мережу з оборотом 764 млн грн
Завершено досудове розслідування щодо керівників великих мереж роздрібної торгівлі, які надавали послуги з ухилення від сплати податків та легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом. Детективи Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України завершили досудове розслідування щод...
Кращі матеріали