Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Заможні українці перемикаються на ОВДП

Редакція

17.11.2017 215 0 0

Українці відкрили для себе новий інструмент заробітку - інвестиції в облігації внутрішньої держпозики. З початку року вкладення приватних інвесторів в ОВДП зросли в рази - з 104 млн грн до 862,7 млн ​​грн, підрахували в Нацбанку. ОВДП тільки набирають популярність серед українських приватних інвесторів. Вкладення в ОВДП зараз виглядають привабливіше, ніж в депозити: тут і ставка вище, і податків менше. Але приватним інвесторам поки важко дається перехід до нового інструменту. Він нестандартний для фізичних осіб і не так звичний, як депозит.

Козирі держоблігацій

Головна перевага ОВДП полягає в тому, що Мінфін платить за ним більш високу прибутковість, ніж отримують вкладники за депозитами в найбільших банках. Наприклад, середня прибутковість гривневих депозитів в держбанках - 13,3%, в банках з європейським капіталом - 11,3%, а ОВДП - 15%. Мінфін в жовтні приваблював гривню на термін до одного року під 14,07% річних, довгострокові розміщення обходилися йому в 14,97%. Купуються у Мінфіну держоблігації банки можуть продавати на вторинному ринку широкого кола інвесторів.

До того ж підвищення облікової ставки НБУ швидше призведе до зростання прибутковості ОВДП, ніж до підвищення депозитних ставок, які не так залежать від Нацбанку.

Мінфін випускає не тільки гривневі, а й валютні папери. Ставки за валютними вкладами в банках зараз найчастіше не перевищують 2-3% річних, а деякі банки, які не потребують валюті, знижують їх до нуля. Вкладення в валютні ОВДП можуть принести 5,4%.

Друга перевага - терміни інвестицій. Якщо максимальний термін депозиту в банку - це найчастіше один рік, то вкладення в ОВДП дозволяють отримувати фіксовану ставку навіть п'ять років.

Третій плюс ОВДП - можливість заробити додатковий дохід від операцій на вторинному ринку, а четвертий - відсутність оподаткування купонного доходу і доходу від операцій з купівлі-продажу паперів. А відсотки по депозитах оподатковуються за ставкою 18%. При цьому з доходу від ОВДП приватний інвестор платить військовий збір - 1,5%.

Учасники фондового ринку вважають, що надійність ОВДП в порівнянні з депозитами вище. «В останні роки держава не допускала затримок або невиплат як за гривневими, так і за доларовими ОВДП. Дефолт - останнє, на що піде держава, так як після цього для нього закриваються всі ринки капіталу, в тому числі і зовнішні.

За останні чотири роки Нацбанк «закрив» більше 90 банків. Від цього постраждали заощадження заможних клієнтів, яким Фонд гарантування вкладів повертав максимум 200 тис. Грн, тоді як інвестиції в ОВДП поверталися в повному обсязі. Учасники ринку говорять, що в 2014-2015 роках, коли діяли жорсткі обмеження на зняття валюти з рахунків, саме покупка валютних ОВДП була єдиним легальним способом отримати готівкову валюту: інвестиції у валютні ОВДП погашалися готівкою в іноземній валюті в повному обсязі.

Ціна старту

Для інвестицій в ОВДП потрібно відкрити рахунок в цінних паперах в банку або іншій депозитарній установі. Така послуга коштує від 500 до 1000 грн. У Райффайзен Банку Аваль такий рахунок можна відкрити за 800 грн, в ОТП Банку - за 500 грн для діючих клієнтів і 750 грн для нових. Деякі кредитні установи беруть абонентську плату за ведення рахунку в цінних паперах.

Необхідно підписати брокерський договір з торговцем цінними паперами. Перед підписанням договору клієнт проходить процедуру ідентифікації. Потім торговець відкриває рахунки в Розрахунковому центрі і на біржі. Після цього можна здійснювати операції з ОВДП за разовими заявками брокеру. Інвестор несе незначні витрати на зберігача та брокерські послуги. Це приблизно від 300 грн за операцію.

За кожну операцію з ОВДП інвестору необхідно заплатити зберігачу фіксовану суму або відсоток від обсягу. У Райффайзен Банку Аваль, наприклад, це 200 грн за угоду на вторинному ринку, або 0,01% (але не менше 500 грн та не більше 1000 грн) - на первинному. В ОТП Банку комісія складає 0,01% (від 100 грн до 500 грн). Плюс потрібно заплатити комісію брокеру за кожну операцію. Як правило, це 0,05-0,1% від номінальної вартості цінних паперів.

Гривня VS валюта

Мінфін випускає гривневі ОВДП з номіналом 1000 грн, валютні - $ 1000. Доларові ОВДП на вторинному ринку торгуються в гривні. Застосовується зазвичай курс готівкового ринку. Припустимо, в день угоди ціна паперу становила $ 1025,57. Ми множимо цю цифру на узгоджений курс і отримуємо ціну паперу в гривні.

При цьому виплата купонного доходу за доларовими ОВДП, а також погашення цінних паперів здійснюється виключно в доларах США. Технічно це відбувається так: Мінфін перераховує валютні кошти зберігачу цінних паперів, а хранитель, уточнивши банківські реквізити клієнта, перераховує валюту на його доларовий рахунок.

Вкладати кошти в гривневі або доларові папери, інвестор вирішує сам. «Різниця в процентних ставках за гривневими і доларовими ОВДП - близько 10 процентних пунктів. Мінфін пропонує 15% річних в гривні і 5% в доларах. Відповідно, якщо інвестор очікує девальвацію більш ніж 10% в рік, то вигідніше купувати валютні ОВДП. Якщо клієнт вірить в девальвацію понад 30 грн / $ в найближчий рік, то, напевно, йому буде комфортніше в валютної папері. Але з досвіду останнього року і прогнозами на наступний рік інвестування в гривневу папір більш виграшне.

Операції на первинному ринку доступні тільки банкам - первинним дилерам, тому приватним інвесторам залишається вторинний ринок: покупка ОВДП на біржі або безпосередньо у брокера поза біржею. Торговці радять купувати довгі ОВДП. У довгостроковій перспективі очікується подальше зниження доходностей як по ОВДП, так і по депозитах, тому інвестування в довшу папір і фіксація прибутку на довший період в пріоритеті. З початку року прибутковість ОВДП в середньому вже знизилася майже на 1 п.п.

Якщо інвестору необхідний достроковий доступ до грошей, ОВДП можна продати. Ціна продажу буде визначатися кон'юнктурою на ринку. В результаті така операція може бути як прибутковою для інвестора, так і збитковою, якщо ціни на облігації впали. Динаміка цін на ОВДП залежить від ліквідності банківської системи, динаміки облікової ставки НБУ, попиту і пропозиції на ринку. Все це вимагає детального аналізу, якщо інвестор хоче спекулювати на ціні чи планує виходити до погашення.

З невеликими сумами не чекають

Учасники ринку вважають, що інвестувати в ОВДП менш 100 тис. грн не має сенсу. Все-таки у клієнта-фізособи будуть витрати: переказ грошей, брокерські послуги, тарифи зберігача. Чим більша сума його інвестицій, тим менша частка буде у затрат.

Більш того, чим менше сума пропонованої угоди, тим гірше ціна покупки ОВДП на вторинному ринку. Обсяги угод з гривневими ОВДП починаються від 500 тис. грн, а стандартний лот - 10-25 млн грн. За доларовими ОВДП ліквідний лот - 500 шт. ($ 500 тис.), мінімальний, як правило, - 100 шт. ($ 100 тис.), Хоча ніхто не забороняє торгувати навіть однієї папером. Особливо якщо ОВДП купуються у свого брокера.

Трейдери відзначають, що покупці ОВДП, як правило, - це великі власники портфелів від 1 млн грн і більше і від $ 500 тис. За валютними паперів. Дрібним фізособам ми пропонуємо пакети від 50 тис. грн і від $ 10 тис. (Пакети по 50 і 10 паперів відповідно), але особливим попитом вони не користуються. У нас немає культури інвестування.

Незважаючи на зростання протягом року обсягу ОВДП у портфелі фізосіб, вкладення в держпапери залишаються інструментом для «обраних» українців, в порівнянні, наприклад, з банківськими депозитами, які залишаються наймасовішим видом інвестицій. Основна причина цього - нерозуміння процедури інвестування, яка більш складна у порівнянні з банківським депозитом. Крім того, свою роль відіграє і недовіра до держави як позичальника.

Джерело: http://www.capital.ua/ 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали