В Україні планують скоротити кількість видів соціальної допомоги
Уряд працює над удосконаленням надання соціальної допомоги - з 1 липня запровадили порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Цей показник впливає на низку виплат. Деяким категоріям осіб буде складніше отримати кошти, а декому взагалі доведеться повернути нараховану суму.
Як і чому змінили методику нарахування соцдопомоги
Минулого тижня Кабінет міністрів України затвердив порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для усіх видів державної соціальної допомоги. Загалом буде змінено підхід до нарахування тих видів допомоги, які залежать від доходу сім'ї. Це прописано в постанові уряду №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», дія якої починається з 1 липня.
При цьому в уряді працюють над зменшенням кількості виплат громадянам і планують запровадити єдину соціальну допомогу.
Нові правила обчислення середньомісячного сукупного доходу
У відповідній постанові уряду зазначено, що обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період на 6, якщо інше не передбачено законодавством.
Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї на кількість членів сім’ї (домогосподарства).
До середньомісячного сукупного доходу враховуються наступні:
До середньомісячного сукупного доходу не включаються:
Також до середньомісячного сукупного доходу не включається державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
В постанові зазначено, що розмір житлової субсидії та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу і не враховується до середньомісячного сукупного доходу під час призначення житлової субсидії.
Не враховують дохід від розміщення депозитів, допомога від благодійних організацій, отримані та сплачені аліменти.
Такий порядок обрахування середньомісячного сукупного доходу буде застосовуватися для нарахування усіх видів соціальної допомоги.
Соцдопомога опікунам
Кабмін затвердив порядок перерахунку допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, яка виплачувалася в січні-червні 2020 року.
Так, з 1 січня поточного року соцдопомога становить:
Як отримати соцдопомогу малозабезпеченим сім'ям та матерям-одиначкам
Допомога малозабезпеченим – це різниця між прожитмінімум для сім’ї та її середньомісячним доходом. Чим вищим є останній, тим меншим буде розмір допомоги.
При цьому, за підсумками 2019 року в Мінсоцполітики заявили, що середній розмір субсидії склав 1,2 тис. грн. Тобто при зверненні за соцдопомогою, дохід малозабезпеченої сім’ї, сім’ї з дітьми, матері-одиначки стане важчим на розмір одержуваної субсидії, в середньому на таку суму.
Малозабезпеченим сім’ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні — червні, з 1 липня здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб.
Якщо особи звернулися за нарахуванням допомоги у липні-серпні, то кошти будуть нараховувати з липня поточного року.
При цьому уряд постановив, що причини, за яких можуть відмовити в надання коштів малозабезпеченим сім'ям, поширюється і на одиноких матерів, а це:
Кому доведеться повернути соцдопомогу
В урядових рішеннях про виплати сім’ям з дітьми, по догляду, одиноким матерям з'явився порядок повернення соцдопомоги. Якщо людина подала неправдиві дані чи відбулися зміни у складі сім’ї і про це не було повідомлено вчасно, або приховали обставини, які впливають на призначення і виплату, органи соцзахисту підрахують, яку суму потрібно повернути, і повідомлять про це одержувача.
Гроші потрібно повернути в повному обсязі. Також передбачене повернення надмірно отриманої суми за рахунок майбутніх виплат чи за рахунок 20% від щомісячних соціальних виплат. Якщо немає можливості повернути – гроші стягнуть через суд.
zik.ua