Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Школа агрономів: коли краще сіяти рідко, а коли загущувати

Редакція

04.05.2018 550 0 0

Ви все ще не знаєте як вирахувати норму висіву насіння? Не спішіть повертатись за учнівські парти, Школа агрономів дасть відповідь на це питання.

Кожен агроном перед посівом задається питанням, а скільки ж потрібно сіяти насінин на гектар. Посіяти оптимальну норму, а що як погода буде несприятлива та частина посіву випаде? Збільшити норму - теж можна не вгадати, гарна погода призведе до того, що такі посіви будуть загущені і рослини будуть заважати один одній. То може тоді посіяти менше оптимуму - теж дуже ризиковано?

Оптимальна норма висіву

Оптимальна норма висіву різниться для кожної культури, кліматичної зони, типу ґрунту, маси тисячі зерен, схожості насіння та навіть сорту чи гібриду. Усі ці фактори варто враховувати для того, аби визначити оптимальну норму висіву. Існує формула для розрахунку оптимальної норми висіву: рекомендовану норму висіву даного сорту чи гібриду множимо на масу тисячі зерен, поділену на тисячу, і отримуємо масу насіння необхідного для посіву.

Наприклад, рекомендована густота стояння кукурудзи у вашій кліматичній зоні 80 тисяч рослин на гектар, маса 1000 зерен 250 грам, тому формула розрахунку буде виглядати таким чином: 80000*250/1000=20000 грам, або 20 кілограмів. Проте варто також врахувати, що ця формула діє лише у випадку, якщо схожість становить 100%, проте фактична схожість буде дещо менша і, аби правильно визначити оптимальну норму висіву, потрібно розрахувати фактичну схожість. Для цього потрібно помножити лабораторну схожість (наприклад 95%) на чистоту насіння (наприклад 99%) і на польову схожість (наприклад 90%) та поділити на 10000. Отже, формула буде виглядати таким чином: 95*99*90/10000=84,6%. Тепер потрібно розрахувати норму висіву, враховуючи отриману фактичну схожість. Для цього використовуємо формулу 80000*100/84,6*250/1000=23640 грам, або 23,64 кілограми на гектар. Або просто отриманий раніше результат у 20 кілограмів ділимо на фактичну схожість та множимо на 100.

Загущення посіву

Досить часто агрономи використовують загущення посіву задля того, аби отримати оптимальну густоту стояння на момент збирання врожаю. Тобто вони прогнозують, що через погодні умови, польові роботи, дію шкідників та хвороб певна кількість рослин загине до збирання врожаю і, аби мінімізувати ці втрати, збільшують норму висіву. Зустрічаються такі випадки, коли агрономи загущують посів, посилаючись на те, що насіння не якісне, погода може бути несприятливою, та і шкідники з хворобами заберуть своє, і тут вже сезон покаже, чи були вони праві. Адже, якщо усі негативні прогнози справдяться, то агроном буде застрахований великою кількістю рослин на гектарі та отримає нормальний врожай. Проте, якщо насіння зійде нормально, погода буде сприятливою, а захист спрацює надійно, то посіви будуть загущені, їм не вистачатиме поживних елементів, води, сонячної енергії. Тому такі посіви дадуть менший врожай, ніж те поле, яке було посіяне з оптимальною або заниженою густотою. Проте, якщо загущувати посів із розумом, то значних втрат врожаю це не дасть, а може навіть принести прибуток. Але не варто забувати, що насіння коштує грошей і завжди вираховувати доцільність такого заходу. Доцільно загущувати посів на полі, у якому міститься великий запас патогенних організмів, при очікуванні несприятливих погодних умов та при очікуванні масового розвитку шкідників, або недостатньому захисті від них.

Зріджений посів

Посів меншої кількості насінин від оптимуму часом дає свої переваги. Рослина, у якої більше життєвого простору, поживних елементів, води та сонячної енергії розвивається краще, тому може дати навіть більший врожай. Проте такі посіви потребують гарного догляду та належного живлення. Зрідження посівів дозволяє зекономити на насінні, але догляд за таким полем потребує чимало зусиль та коштів. Зріджувати посів можна при умові використання якісного насіння із гарним генетичним потенціалом. Такі рослини гарно розвиваються та мають високу стійкість до хвороб. Проте, аби отримати гарний врожай, вони потребують досить високого рівня живлення та захисту. Особливо від бур’янів, котрі залюбки займуть вільний простір на полі. Не варто використовувати неякісне насіння для посіву із зниженою кількістю насінин, адже його схожість і так не дуже висока, а потенціал таких рослин не надто великий. Таке поле скоріш за все не дасть вам нормального врожаю, або взагалі призведе до того, що його потрібно буде пересівати. Отже, таким інструментом варто користуватись при умови використання якісного насіння, гарного живлення та ефективного захисту, тоді такий посів може принести гарний результат.

http://agravery.com/uk

Облік затрат у рослинництві

Весняна сівба: документування та облік витрат

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали