Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Найпоширеніші помилки в договорах

Редакція

31.08.2017 1389 0 0

Сьогодні шаблон будь-якого договору можна легко знайти в інтернеті. Доступність інформаційного ресурсу породила міф про примітивність юридичного знання і навички. Ілюзії зазвичай розвіюються в судових позовах, коли договірні конструкції руйнуються, а очікування постраждалої сторони виглядають наївною простотою від незнання закону.

Прикрі помилки

Неуважність і недостатня грамотність при складанні тексту, помножені на «турботу» автоматичного виправлення орфографії, можуть привнести в текст договору багато курйозів, над якими в кращому випадку посміється контрагент. До суду такі помилки не доводять, але потрапляючи на його огляд з іншого приводу (наприклад, в спорі про стягнення заборгованості, що виникла на підставі договору з помилками), кидають негативну тінь на імідж боку і реальність проведеної господарської операції. Після гнівного викриття партнера за договором, в назві якого або ПІБ директора допущені описки, замість кілограмів товару вказані літри або штуки, арифметично невірно пораховано ПДВ, а місцезнаходження та банківські реквізити НЕ відредаговані після копіювання файлу з іншим контрагентом, - будьте готові відповідати на незручні питання судді: наскільки неповне маєте освіту або за якою спеціальністю після школи навчався «юрист».

При виявлені помилки в договорі інтерес суду зазвичай переміщається в сторону первинної бухгалтерської документації, - можливо бухгалтер краще засвоїв правило: «труби можуть бути паперовими, але папери повинні бути залізними» і ситуація буде врятована.

Коли помилка стає фатальною

Фатальність помилки в договорі пов'язана з непередбаченими згубними наслідками, на які, як мінімум, одна сторона (постраждала), а найчастіше - і всі інші, не розраховували при його укладанні (складанні, підписання).

Основна причина помилок - непрофесіоналізм / недбалість укласти договір, ігнорування договірної асиметрії (неповнота інформації про контрагента і об'єктивних умовах угоди), недосконалість механізмів, закладених в договорі, для захисту від порушень іншого боку. Ситуація розвивається за класичною формулою: «хотіли - як краще, вийшло - як завжди, і тільки суд розсудить нас». Результат часто непередбачуваний.

Існують також «помилки в законі», які є дефектами волевиявлення сторони, засновані на неправильному уявленні (омані) щодо правової суті угоди, що укладається. Такі помилки тягнуть її недійсність. Детальніше про це буде сказано нижче.

Детальніше: http://uainfo.org

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали