Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Реєструємо свій бізнес: ФОП проти ТОВ

Редакція

01.12.2016 11504 0 1

Ви все ще сумніваєтеся, чи варто вам реєструватися як фізична особа-підприємець(ФОП) або краще створити юридичну особу – товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ)? Давайте розберемося разом переваги та недоліки цих форм власності.

Різниця між ФОП та ТОВ

ФОП – це фізична особа, зареєстрований в якості підприємця людина. ТОВ – це юридична особа, організація, яку створює один або декілька осіб, з розділеним на частки статутним капіталом. Перед тим як зареєструвати бізнес, необхідно врахувати, яким видом діяльності ви будете займатися і з якими контрагентами співпрацювати. Також потрібно прорахувати орієнтовні обертів. Якщо ви відповісте на ці питання, то зможете вибрати більш відповідну форму власності.

Зареєструвати ФОП набагато простіше і швидше, ніж ТОВ, а вартість всіх процедур набагато нижче. Це великий плюс для тих, хто не володіє значним стартовим капіталом. Приватний підприємець виглядає привабливіше і в плані сплати податків. Від ФОП не вимагають платити податок на прибуток і ряд інших податків, які сплачують юридичні особи. Більш того, ФОП може обрати єдиний податок, розмір якого визначається в залежності від видів діяльності (фіксована ставка або відсоток від обороту).

Для реалізації великих бізнес-проектів краще зупинити вибір на ТОВ, яке є однією з найпопулярніших в Україні організаційно-правових форм. Це викликано відносно невеликою вартістю реєстрації та надійної законодавчої базою. Заснувати ТОВ може бути одна або кілька осіб, як фізичних, так і юридичних осіб.

Легкість відкриття

Щоб зареєструватися як ФОП необхідно зовсім небагато часу і мінімальний пакет документів. Крім того, сайт Міністерства юстиції пропонує зареєструвати ФОП в режимі онлайн. Але варто обмовитися, що мова йде тільки про реєстрацію в державному реєстрі. Для постановки на облік у податковій вам у будь-якому випадку потрібно звертатися в державні органи з відповідною заявою.

ФОП можна зареєструвати самому. Ця форма власності не вимагає наявності статутного капіталу, розрахункового рахунку і друку.

Для відкриття ТОВ необхідно набагато більше документів і дій. Наприклад, потрібно розробити статут і сформувати статутний капітал. Потім капітал поділяють на частки, належні учасникам ТОВ, і фіксують їх у статуті. Перевага ТОВ полягає в тому, що його учасники мають право продавати або дарувати свої частки, а ось ФОП не може передати свій статус іншим особам.

На загальних зборах засновників ТОВ необхідно вибрати директора, який керуватиме компанією. Як правило, їм стає хтось із засновників. Після завершення всіх цих дій потрібно зареєструвати компанію в державних органах. Варто звернути увагу, що для виходу із складу засновників необхідно отримати схвалення інших учасників. У той же час ФОП сам вирішує, як вчинити зі своїм бізнесом: ліквідувати його або припинити діяльність.

Вибір назви

У ФОП немає право вибирати назву для свого бізнесу. Згідно із законодавством, він повинен зареєструвати бізнес на своє прізвище, приміром, ФОП Петренко П.п. А ось ТОВ можуть вибрати для себе будь-яку назву, яке ще не було включено в реєстр.

Ризики та ведення обліку

Відповідальність ФОП – головний недолік даної форми власності. Підприємець несе повну відповідальність перед кредиторами в процесі ведення господарської діяльності. При цьому засновники ТОВ відповідають за всіма зобов'язаннями юридичної особи тільки тим майном, яке внесено в статутний капітал. ФОП несе відповідальність усім своїм майном, у тому числі і тим, яке перебуває у спільній власності (наприклад, спільна з чоловіком або дружиною квартира).

Законодавство висуває спрощені вимоги до підприємців щодо ведення бухгалтерського обліку, тому займатися цим він може самостійно. У той же час ТОВ не зможе обійтися без професійного бухгалтера. У цьому випадку податкові органи дуже пильно стежать за діяльністю компанії.

Отримання доходу

ФОП може вибирати, як розпоряджатися доходами і що робити з прибутком. У випадку з ТОВ не можна в будь-який момент забрати свої гроші. Фактично вони належать до загальних доходів компанії, за якими потрібно звітувати перед контролюючими органами. Отримати прибуток можна лише у вигляді дивідендів.

Кожен засновник ТОВ може у будь-який час покинути компанію і вимагати виплатити йому реальну вартість його частки або отримати її у вигляді майна (продукції). Але на практиці здійснити такий вихід складно, оскільки для цього потрібна згода всіх учасників.

Головні переваги ФОП:

 спрощена процедура реєстрації і можливість реєстрації за місцем проживання;

відсутність вимог щодо статутного капіталу;

ФОП не треба заводити печатку і розрахунковий рахунок у банку;

спрощений бухгалтерський облік, який не вимагає тримати в штаті бухгалтера;

спрощена система оподаткування;

проста і дешева процедура закриття бізнесу.

Переваги ТОВ:

відсутність ризиків втратити особисте майно через зобов'язань перед кредиторами;

можливість внести в статутний капітал будь-яку суму, узгоджену з іншими засновниками;

 можливість сформувати статутний капітал майном;

спрощена схема управління компанією.

Як бачимо, ФОП виглядає більш привабливо, ніж ТОВ. Така форма ідеально підходить фрілансерам. Часто компанії, перш за все маленькі, роблять замовлення людям, зареєстрованим як ФОП. Але в деяких випадках без реєстрації ТОВ обійтися ніяк не можна.

1. Якщо ви вирішили зайнятися бізнесом з партнерами

Оскільки ФОП – це не юридична особа, то його бізнес можна розділити на частки. Коли бізнесом володіють кілька осіб, необхідно офіційно розподілити, кому належить та або інша частина компанії, скільки дивідендів одержить кожен із засновників і скільки важитимуть їх голоси в процесі прийняття рішень.

2. Якщо вид вашої діяльності дозволений лише юрособам

Приміром, ФОП не можуть займатися азартними іграми, обміном валют, виготовленням і продажем підакцизних товарів, страхової та фінансової діяльністю і т. д.

3. Якщо ви збираєтеся залучати інвестиції або кредитні кошти

У ФОП не можна продати частку інвестора і дуже важко отримати кредит. Шанси, звичайно, є, але у юрособи їх набагато більше. Банки не можуть об'єктивно оцінити надійність ФОП з-за спрощеною бухгалтерії, тому й не ризикують видавати їм кредити.

4. Якщо ваші клієнти не співпрацюють з ФОП

Іноді великі компанії не хочуть зв'язуватися з ФОП і принципово працюють тільки з юридичними особами. Часто так роблять замовники державних закупівель.

5. Якщо ви збираєтеся продати бізнес

Статус ФОП можна передати іншій особі приміщення, обладнання, домен або бренд. ТОВ можна продати повністю – зміна учасників дозволяє зберегти юридична особа, а також всі його документи і показники.

Джерело: http://hyser.com.ua/articles/registri...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали