Приватизації в Україні бути! Як запустити процес?
01.02.2017 137 0 0
Для початку хотілося б підкреслити, що приватизація непотрібних держкомпаній могла б позитивно вплинути на зростання економіки. На сьогоднішній день в Україні процес зайшов у глухий кут, деякі міністерства його просто саботують.
Якщо говорити про Українську державу, то власник з нього не найкращий. З 4 тисяч держкомпаній, які знаходяться в його володіннях, більшість або не отримують прибуток, або зовсім збиткові. З цього випливає, що Україна фізично не здатна ефективно керувати всіма своїми підприємствами. Як результат, вони приносять не прибуток, а збиток, що гальмують розвиток економіки. В такому разі їх треба продати.
У свою чергу, приватний власник буде зацікавлений у збільшенні ефективності та прибутковості колишньої державної компанії, зможе модернізувати обладнання, забезпечити робочі місця і сплату податків. Продаж непотрібних (збиткових) державних підприємств могла б стати рятувальним кругом для нашої економіки і залучити інвестиції.
Вже який рік поспіль в Україні мають намір запустити процес приватизації, але реальність кардинально відрізняється від планів. Розпродаж держвласності не відбулася в 2016 році, як не почалася вона і в 2014-2015 роках. Цікаво, що при цьому амбіції нашої влади продовжують рости.
Весь цей час планувалося отримати від приватизації досить непогану суму, а саме 17 млрд грн надходжень до бюджету. Проте в реальності в казну надійшло мізерно мало. До прикладу, в минулому році план вдалося виконати на цілих 2%, при цьому бюджет країни збагатився приблизно на 330 млн грн.
План по доходах від приватизації у 2017 році не надто відрізняється від минулорічного, – 17,1 млрд грн. Це 2,4% доходів бюджету, 0,7% ВВП.
Важливо підкреслити, що якщо приватизації вдасться стартувати в Україні, і ми зможемо залучити іноземних інвесторів, то тільки за рахунок продажу компаній наша країна отримає 658 млн доларів прямих іноземних інвестицій.
Центр економічної стратегії зробив аналіз ситуації і виділив головні проблеми.
Ми пропонуємо вам ознайомитися з порадами від Центру економічної стратегії, як почати процес приватизації в Україні.
1. Варто спростити передачу компаній у власність Фонду держмайна
Якщо підприємство має намір приватизувати, то спочатку міністерство повинно передати його в управління Фонду держмайна. В минулому році була запланована передача 155 компаній, в результаті, Фонд отримав лише 16.
Процедура передачі зовсім непроста, тому Фонд розробив проект постанови з метою її спростити. Кабінет міністрів прийняв проект. І це немало важливо. Залишається стежити за тим, щоб постанова виконувалося.
2. Потрібен план приватизації на 2017 рік
Спрощення процедури – це тільки початок процесу, воно допоможе вирішити тільки частину існуючих проблем. Деякі міністерства виконали план передачі компаній Фонду на 13%, є й менше. Якщо приватизації безпідставно опираються деякі власники компаній, то це означає, що там можуть існувати корумповані схеми. І їх боятися порушити. Але іноді проблема полягає в тому, що люди просто не бачать в приватизації ніякої потреби.
Щоб рухатися до поставленої мети, важливо розробити поетапний план передачі та продажу кожної держкомпанії. При цьому для кожного етапу коштувати визначити термін виконання та відповідальна особа. Було б непогано створити проектний офіс і залучити кошти міжнародних донорів.
Якщо процес знову зайде в глухий кут, то у ситуацію повинен втрутитися прем'єр-міністр, який зможе взяти під особистий контроль приватизацію окремих компаній.
3. Необхідно поліпшити стан підприємств
Деякі компанії настільки застаріли, що ними складно буде зацікавити інвесторів. У них можуть бути борги, заплутана структура власності та інші проблеми. Такі підприємства потрібно розділити на хороші активи, які можна продати відразу, і погані, які варто оздоровити.
Для того, щоб підвищити інвестиційну привабливість підприємств, деякі з них можна навіть об'єднати.
4. Важливо забезпечити хорошу інфраструктуру
Дороги – дуже важлива частина інфраструктури, яка потребує покращення в нашій країні в першу чергу. Залізниця, газопроводи, аеропорти – все це також підвищує інвестиційну привабливість та ціну компаній.
Поліпшення інфраструктури дуже складна і витратна справа, тому можна зайнятися цим у співпраці з приватним інвестором, обговоривши умови при продажу компанії.
5. Потрібно спростити ведення бізнесу в нашій країні
Щоб інвестори були зацікавлені у веденні бізнесу в нашій країні, для них потрібно створити комфортні умови. У 2016 році Мінекономрозвитку працювало над тим, щоб поліпшити бізнес-клімат. Потрібно робити наступні кроки і в 2017 році, розробляти закони і вводити їх в роботу.
6. Важливо розробляти маркетингову стратегію
Фонд держмайна на сьогоднішній веде активну інформаційну компанію: розсилає буклети, робить онлайн-каталоги з даними про об'єкти. Все це допомагає зацікавити покупців. Тому інформаційний компонент не завадило б удосконалити. У каталозі є дані про сам об'єкт, але для створення найбільш повної картинки туди можна додати інформацію про наявність інфраструктури (або про плани створити її), про трудових ресурсах, доступ до сировини, ринки збуту і існуючих конкурентів (якщо є такі).
Можна піти ще далі: зробити рейтинг компаній і нанести дані на карту – це допоможе інвестору підібрати такий об'єкт, який максимально відповідає його вимогам.
Але це ще не все. У наш час нових технологій та доступності до інформації ми можемо користуватися величезним набором маркетингових інструментів: інфографіки, статті в ЗМІ, блоги, сайти, відеоролики, пости в соцмережах...
7. Можна виставити на продаж непотрібне майно державних установ
У багатьох міністерствах, департаментах і управліннях обов'язково є майно, яке не використовується або використовується не за призначенням. Вона не повинна простоювати, їм повинні користуватися або воно повинно приносити дохід.
Тому необхідно провести його інвентаризацію і зрозуміти, що можна продати або здати в оренду.
Процес приватизації повинен стартувати в Україні, адже на шляху до нього вже зроблено чимало кроків. Будемо сподіватися, що в нашій країні ця реформа здійсниться найближчим часом, і вона зможе дати позитивні результати, адже недарма на неї покладають великі надії...
Джерело: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу