Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ПриватБанк: чого чекати, і що буде з грошима?

Редакція

19.12.2016 343 0 0

Останнім часом в нашій країні ПриватБанк став популярною темою для розмови. Вкладники збентежені неутешными новинами і прогнозами експертів, багато стали висувати свої варіанти того, що відбувається. Так давайте ж розберемося, чи є причини панікувати?

Як всі ми знаємо з історії або, прочитавши статтю з Вікіпедії, ПриватБанк — найбільший комерційний банк України, він займає лідируючі позиції за всіма фінансовими показниками у галузі. Становить близько чверті всієї банківської системи країни, будучи системно важливим і найбільшим спеціалізованим ощадним банком, що обслуговує третину вкладів населення країни.

У Привату проблеми?

Якщо ви вкладник Привату, то напевно вже давно моніторите ситуацію. Якщо ж ні, то хочемо вам сказати, що всупереч страхітливим прогнозам, у Приватбанку все добре: прибуток є, доходи на високому рівні, депозити прибувають. До того ж, рефінансування НБУ банк повертає вчасно.

У чому підступ?

Для вас це не секрет, але ми нагадаємо, що головними акціонерами банку є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

Так от, тактика банку завжди залежить від стратегії його власників. Можна сказати, що яскравою особливістю діяльності банку є видача великої кількості кредитів не особливо благополучним верствам населення, плюс до цього, він видає кредити компаніям, які належать не дуже надійним особам.

Якщо говорити правильними і складними словами, то це називається інсайдерськими кредитами. Згідно з даними міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, таких кредитів у Привату цілих 19%. Але це навіть не остаточна цифра, адже зрозуміло, що всіх масштабів діяльності ми знати не можемо у зв'язку з обмеженнями розкриття комерційної таємниці.

Варто взяти до уваги цей факт, адже люди, які в своєму житті стикалися з кредитами, напевно знаю, що отримати гроші можна лише у тому випадку, якщо залишити якийсь заставу.

Ось ми і прийшли до однієї з головних проблем Приватбанку: він видавав кредити, а застави не брав. Як результат, він не подбав про забезпечення зобов'язань перед банком.

А що таке кредит без застави? Правильна відповідь – ніщо. Таких кредитів без зобов'язань Приват видав на суму 141 млрд грн, з яких лише 31 млрд були надані застави. Але є інформація про те, що кредитів із заставами із загальної суми видали навіть менше 26 млрд грн.

Ось так интересненько виходить: є велика (величезна) сума виданих кредитів не дуже надійним особам і їх фірмам, а застави – немає. Так, де гарантія, що ці люди навмисно повернуть суму банку, так сказати, щоб не забруднити своє чесне ім'я (ну і ще додати + 100 до своєї карми)? Всі ці гарантії ділимо на 2 і множимо на нуль, загалом, все зрозуміло...

Тут у нас намалювалася ще одна проблема (тобто у Привату) – у банку багато грошей в обороті, але зовсім немає резервів.

Навіщо банку резерви?

Кожному банку «з метою зменшення ризиків розкручування інфляційних процесів та обмеження девальваційного тиску на курс гривні» необхідна заначка, – це резерв банку на рахунках НБУ. Нацбанк сам встановлює нормативи (розмір заначки), а принцип такий: чим більше виданих кредитів, тим більше потрібно відкласти грошей.

При цьому доступ до цих грошей у банку закритий. Вийшло так, що ПриватБанк видав кредити, а на заначку грошей вже не вистачило.

Як розв'язати задачу?

Так як з банками в Україні проблеми вже другий рік, то наша країна звернулася за допомогою до МВФ. Він благородно погодився допомогти з проблемними банками і запропонував підписати Меморандум, за умовами якого із ситуації є два виходи:

1) акціонери банку зі своїх коштів доповідатимуть гроші в заначку;

2) гроші доповість держава.

І це, до речі, стосується всіх банків, які не пройшли діагностику НБУ (стрес-тестування), а таких — 8 штук.

А якщо ПриватБанк націоналізують? Чого очікувати?

Так от, націоналізація такого банку як Приват, по-перше, суттєво збільшить витрати держави на функціонування подібної системи, по-друге, може посилити корупційні ризики.

А ось всі беззаставні кредити навряд чи вийде повернути і, як результат, вже державний Приват може втратити мільярди. А так, як ПриватБанк є стрижнем фінансової системи, то знову ж наслідки можуть бути різні.

А як же гроші клієнтів?

Яким би страшним не здавалося слово «націоналізація», але це не синонім слова «банкрутство», тому середньостатистичний клієнт банку по суті нічого не втрачає. Всі вклади будуть повернені гроші з картки не зникнуть – паніка тут ні до чого.

За останньою інформацією з джерела націоналізація буде проходити в спокійному режимі. Тимчасова адміністрація повинна увійти в банк в понеділок. З четверга всі рахунки клієнтів банку будуть обслуговуватися в штатному режимі.

Коли банк націоналізують, то він уже буде мати статус державного, та від виплати депозитів йому не сховатися в будь-якому випадку.

Про подальші перспективи банку говорити поки ще рано, так як все може змінитися в будь-яку хвилину. Залишається тільки сподіватися, що доля цього гіганта благополучно вирішиться незабаром.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали