Правовий статус і особливості створення асоціації ОСББ
19.09.2016 2005 0 0
Не так давно пройшло 1 липня 2016 року - дата, до якої більшість співвласників, які не бажають довірити управління власним багатоквартирним будинком призначеного виконкомом місцевої ради керуючому, прийняли одне з альтернативних рішень - управляти багатоповерхівкою самостійно або ж створити ОСББ.
Саме для тих, хто віддав перевагу останньому варіанту, сьогодні є актуальним питання щодо доцільності такого кроку - створення асоціації ОСББ. У зв'язку з цим пропонуємо з'ясувати, для кого і чим може бути привабливим створення такої асоціації, якими особливостями характеризуються її правовий статус і порядок створення та інше ...
Правовий статут асоціації ОСББ
Почнемо з основ, звернувшись до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р № 2866-III (далі - Закон про ОСББ), статтею 1 якого визначено:
«Асоціація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань співвласників багатоквартирних будинків».
Ознайомившись з вищенаведеної дефініцією, робимо перші висновки:
1) асоціація ОСББ є юридичною особою, тому на неї поширюються всі загальні норми законів і підзаконних нормативно-правових актів, що встановлюють права і обов'язки для відповідних суб'єктів господарювання, що регулюють порядок їх створення та припинення, і т.п .;
2) призначення асоціації - представляти спільні інтереси ОСББ, які є її членами.
Якщо з першим висновком все зрозуміло, то другий вимагає коментарів. Так, в класичному найзагальнішому розумінні представництво передбачає вчинення дій від імені та в інтересах однієї особи у відносинах іншого. Однак якщо ми надалі будемо аналізувати Закон про ОСББ, то прийдемо до висновку, що законодавець, вживаючи в визначенні поняття «асоціація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку» слово «подання», заклав останнім дещо інший (більш широкий) сенс. Пояснимо.
Згідно ч. 2 ст. 12 Закону про ОСББ, за рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) керуючому або асоціації. Крім того, ч. 2 ст. 16 Закону про ОСББ передбачено: загальні збори об'єднання має право делегувати асоціації, в яку входить об'єднання, частину повноважень своїх органів управління.
Як бачимо, в обох згаданих випадках напевно мова йде не стільки про представлення інтересів ОСББ, як про безпосередньому виконанні асоціацією функцій останнього.
Отже, з урахуванням викладеного, коректніше було б визначати асоціацію ОСББ як юридична особа, створена для представлення спільних інтересів і реалізації завдань об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Виконання яких саме завдань буде покладено на асоціацію ОСББ - буде залежати від її членів і має бути закріплено в статуті асоціації. З огляду на положення ч. 2 ст. 16 Закону про ОСББ, яка не містить ніяких спеціальних застережень, перелік повноважень, які можуть бути делеговані асоціації, - не обмежений. Звичайно ж, з урахуванням ч. 9 ст. 10 Закону про ОСББ, якою встановлено виняткова компетенція загальних зборів співвласників (а це означає, що відповідні повноваження не можуть бути передані не тільки асоціації ОСББ, а й іншим органам самого ОСББ).
Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://www.osbb-inform.com.ua/
Коментарі до матеріалу