Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Уряд – батько чи Уряд – працівник: результати опитування

10.01.2024

Батько, який піклується про людей як про дітей, чи працівник під контролем людей 

Від моменту проголошення Незалежності українське суспільство перебуває в процесі трансформації, зокрема, і в ціннісному вимірі. Один із важливих вимірів, який характеризує розбудову легітимних владних ієрархій та владних відносин у суспільстві – як населення бачить власний Уряд. Не в термінах довіри чи недовіри конкретному Уряду, а взагалі його роль у житті суспільства. Населення може бачити в Уряді уважного батька, який має піклуватися про людей як про дітей. Або ж населення може сприймати Уряд як працівника, а себе – як керівників, які мають контролювати Уряду. 

Як можна бачити на графіку 1, наразі 66 % українців вважають, що Уряд – це працівник, а люди мають бути керівниками, які здійснюють контроль за його діями. Причому за останні три роки частка людей, які поділяють такий погляд, зросла з 55 % до 66 %. Натомість з 36 % до 30 % стало менше тих, хто вважає, що Уряд – як батько, який має піклуватися про людей як про дітей. 

Графік 1. Як українці сприймають Уряд 

У всіх регіонах більшість населення схиляються до погляду на Уряд як на працівника. Дещо вирізняється лише Схід, де трохи більше тих, хто сприймає Уряд як батька (38 % проти 28–30 % в інших регіонах). 

Графік 2. Як українці сприймають Уряд у регіональному вимірі 

Серед більш молодих респондентів більш виражений погляд на Уряд як на працівника – 80 % серед людей у віці до 30 років, 66–70 % серед людей у віці 30–59 років і «лише» 55 % серед людей у віці 60 років і старше. Разом з цим з віком зростає частка тих, хто бачить в Уряді батька – з 20 % серед людей у віці до 30 років до 39 % серед осіб у віці 60 років і старше. 

Графік 3. Як українці сприймають Уряд у віковому вимірі 

Істотна залежність простежується з освітою респонденті. Якщо серед осіб з вищою освітою 74 % бачать Уряд як працівника, то серед осіб з професійно-технічної чи середньою спеціальною освітою – 65 %, а серед осіб з повною середньою або нижче освітою – 42 %. Разом з цим з 22 % серед осіб з вищою освітою до 52 % серед осіб з повною середньою освітою чи нижче зростає частка тих, хто бачить Уряд як батька. 

Графік 4. Як українці сприймають Уряд в освітньому вимірі 

Як буде краще для економіки – більше чи менше регулювання з боку держави 

На питання відносин громадськості та Уряду / держави можна подивитися і з точки зору сфери економіки. Чи потребує остання дерегуляції та більшої свободи дій, чи, навпаки, Уряд/держава мають бути потужним гравцем, який активно регулює та контролює економічну діяльність в країні. 

Трохи більше половини українців – 54 % – вважають, що чим більш активно держава регулює і контролює економічну діяльність, тим краще це впливає на економіку країни (три роки тому таких було 56 %). Частка ж тих, хто прагне меншого регулювання і меншого контролю – 36 % (ріст з 24 % у 2020 році). 

Графік 5. Як буде краще для економіки 

Респонденти, які насамперед бачать Уряд як батька, більшою мірою наполягають на його активній участі та контролі економіки – 64 % проти 28 %, які вважають, що Уряд має менше втручатися в економіку. Разом з цим, і серед тих, хто бачить Уряд як працівника, половина (49 %) вважають, що для економіки буде краще, якщо держава буде більш активно втручатися і контролювати (підтримують більшу свободу дій і менше контролю – 41%). 

Графік 6. Як буде краще для економіки у розрізі погляду на Уряд 

У всіх регіонах переважає думка, що держава має більш активно регулювати та контролювати економічну діяльність. Дещо більш виражена така думка – на Півдні та Сході. 

Графік 7. Як буде краще для економіки у регіональному вимірі 

У віковому вимірі також можна бачити практично консенсус – і серед молоді, і серед більш старших громадян переважає думка про доцільність більшого втручання держави в економіку. 

Графік 8. Як буде краще для економіки у віковому вимірі 

У розрізі освіти вирізняються люди з вищою, серед яких 45 % вважають, що держава має менше регулювати економічну діяльність. Проте і серед них 46 % говорять про доцільність більш активної участі держави. 

Графік 9. Як буде краще для економіки в освітньому вимірі 

КМІС

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
08.07.2025
Правові гарантії щодо безпеки під час повітряних тривог у період воєнного стану
Першочерговий обов'язок кожної держави – захищати право на життя. Більше за темою: Повітряна тривога: дії та відповідальність роботодавця Попри те, що війна триває четвертий рік, а органами державної влади всіх рівнів неодноразово здійснювалося інформування про заходи безпеки під час повітрян...
08.07.2025
Виробники переробної промисловості отримають гранти на відновлення потужностей після обстрілів
Кабмін 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Кабмін 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти д...
07.07.2025
Якою буде нова політика для ринку праці: представлено візію до 2030 року
Мінекономіки провело громадське обговорення перших напрацювань розробки Стратегії зайнятості населення України – 2030. Більше за темою: Чи повинен роботодавець займатися пошуком працівників з інвалідністю для виконання нормативу 3 липня 2025 року Мінекономіки провело громадське обговорен...
Кращі матеріали