Податкова реформа: Чому страйкують фермери
14.01.2016 239 0 0
У наприкінці 2015 року Верховна Рада прийняла низку важливих змін до Податкового кодексу України. Репортер в попередньому матеріалі вже запитував експертів, чого чекати громадянам від нововведень в новому 2016-му. Але, мабуть, найгучнішим і неоднозначним зміною став спеціальний режим відшкодувань податку на додану вартість (ПДВ) для сільськогосподарських виробників.
Якщо раніше весь ПДВ залишався в повному обсязі на рахунках аграріїв і використовувався на їх розсуд, то тепер держава стала претендувати на солідну частину цієї суми. Так, при реалізації зернових і технічних культур 15% ПДВ залишатиметься на спеціальних рахунках сільгосппідприємств, 85% - перераховуватися на основний електронний рахунок, з якого після подачі декларації за спецрежимом задекларовані суми ПДВ будуть перераховуватися в бюджет, а зайві перераховані кошти повертатися сільгосппідприємствам.
При реалізації сільгосппродукції, відмінної від зернових і технічних культур, за винятком великої рогатої худоби і молока: 80% - на спеціальні рахунки сільгосппідприємств, 20% - на основний електронний рахунок.
При реалізації іншої сільгосппродукції в рамках діяльності спецрежиму розподіл сум ПДВ становитиме 50% на 50%.
Крім того, з 1 лютого 2016 створюються два публічних реєстру з однаковою системою хронологічного відшкодування ПДВ. Перший реєстр для суб'єктів, які відповідають критеріям автоматичного відшкодування ПДВ. При цьому з критеріїв приберуть норму, яка дозволяла перебувати в цій категорії не експортерам, залишаться тільки ті суб'єкти, у яких експортні операції становлять 40% діяльності. Другий реєстр створять для всіх інших платників ПДВ, які мають право на відшкодування.
Після того, як 24 грудня Рада проголосувала за ці зміни, у кількох областях України сотні фермерів перекрили траси, включаючи Київ-Одеса. Нововведення у податковому законодавстві аграрії назвали смертю для села. «Ми їздили перекривати трасу на Київ перед самим Новим роком. Думаю, після свят акції протесту продовжаться. Те, що нам хочуть нав'язати, - катастрофа, невеликі підприємства просто не виживуть. Все це, я впевнена, робиться для того, щоб потім визнати господарство неефективним, забрати у фермера землю і продати її подешевке, причому бажано - іноземним компаніям, адже не секрет, що ці зміни пролобіював міжнародний валютний фонд », - розповіла кореспонденту Репортера мешканка Одеської області, фермер Олександра Калюжна.
Тим часом в Мінфіні закликають аграріїв не панікувати. «Аграрний сектор стикається з безліччю ризиків і користується підтримкою держави майже у всьому світі. Але для цього можуть використовуватися різні інструменти, деякі з яких - прозорі і ефективні, а деякі - заплутані і небезпечні. В Україні фермери традиційно мали доступ до дуже особливому виду підтримки - спеціальному режиму сплати податку на додану вартість. Для фермерів була введена особлива можливість включати 20% ПДВ у вартість продаваної продукції, але не перераховувати ці кошти в бюджет, а залишати на розвиток виробництва. Іншими словами, аграрії отримували таким чином непряму субсидію від держави », - розповідає Катерина Майнзюк.
У той же час, за словами експерта, проблема зі спеціальним режимом ПДВ для аграріїв полягає в тому, що це непрямий вид підтримки, по суті замаскований під податкову пільгу.
«По-перше, коли та чи інша галузь отримує від держави грошову допомогу у вигляді прямої виплати, обсяг такої допомоги набагато легше прозоро розрахувати, оцінити і прийняти чесне і проінфомірованное рішення: чи готова наша країна виділяти саме такий обсяг коштів саме цієї галузі? По-друге, підтримка фермерів через спеціальний режим ПДВ спотворює сільськогосподарський ринок, заподіюючи шкоду як виробникам, так і споживачам аграрної продукції. Бюджетна підтримка при такому підході розподіляється між фермерами залежно від обсягу їх продажів (адже ПДВ включено в ціну), і більша її частина йде в великі виробництва, причому незалежно від того, якими методами досягається зростання обсягів. Іншими словами, зусилля держави щодо створення стимулів для розвитку бізнесу знову використовуються не малими та середніми фермерськими господарствами, а насамперед великим бізнесом. Тому більш справедливо і раціонально надаватиме, при необхідності, адресну підтримку малим і середнім фермерства з видаткової частини бюджету у вигляді субсидій », - впевнена експерт.
У той же час фінансисти визнають, що існуючий стан речей дозволяло українським аграріям продавати свою продукцію за більш вигідною ціною в порівнянні з іноземними товарами. «Це вигідно позначається на їх фінансовому становищі, але не стимулює поліпшувати якість продукції. У той же час, існує великий набір методів прямої бюджетної підтримки, які могли б як допомагати фермерам фінансово, так і зберігати рівні умови на ринку і підштовхувати наше сільське господарство до зростання і вдосконалення », - вважає Катерина Майнзюк.
Фермери згодні з цим твердженням, проте дивуються, звідки візьмуться в такому випадку субсидії. «Добре, давайте субсидії, давайте дотації, ми тільки« за ». Колись, на початку 2000-х, держава платила нехай невелику, але дотацію за м'ясо. І люди в селах тримали свиней, здавали на підприємства з переробки і виробництва м'ясної продукції, був стимул. Потім дотацію прибрали, господарства зникли. Тваринництво - не треба розповідати, де знаходиться. Воно практично знищено, принаймні, в Одеській області. Фермерські господарства в основному займаються зерновими і технічними культурами. Отже, зараз ПДВ залишається повністю нам, всі 100%. На ці гроші ми набували пальне, насіння, добрива, запчастини, техніку. У нас - середнє господарство, звичайне, можна сказати, типове для області. Раніше у нас на рік від ПДВ виходило 5-7 млн грн. Тепер залишиться 750 тис. - 1 млн 50 тис. Грн. Решта - держбюджету. Уявляєте, які кошти будуть надходити до держбюджету? Питання тільки один залишився: А нам що? Може, аграрії неуважно читали, але поки про субсидії чи дотації мова в цьому році не йде. Якщо ви хочете допомогти малим і середнім, а зняти пільги з великих господарств, то щось не помітно. ПДВ ж для всіх господарств знову однаково буде відшкодовуватися, так в чому тоді різниця? Знову великі у виграші », - розповів Репортеру працівник одного з фермерських господарств Одеської області Григорій Іванов.
У той же час багато нардепів вже заявили, що в першому кварталі 2016 закон про держбюджет може бути відкоригований у частині перегляду спецрежиму ПДВ для аграріїв. Не виключають політики та інших змін в податковій реформі. Втім, на думку ряду експертів, що з'явилися змінам поки далеко до повноцінної податкової реформи: можливо, вони стануть лише першими кроками на шляху до реформування.
Джерело: http://www.reporter.com.ua/articles/5...
Коментарі до матеріалу