Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чому трейдери стали боятися повернення ПДВ

Редакція

03.08.2016 236 0 0

Проблема відшкодування ПДВ експортерам зерна виникає із завидною постійністю. Власне, вона відсутня тільки в ті сезони, коли й саме відшкодування.

У новому 2016/17 сезоні, поряд зі звичайними проблемами непрозорого розподілу відшкодування, найбільші українські трейдери зіткнулися з додатковою «головним болем». Мало того, що ПДВ не відшкодовують, ГФС ще й може прийти з перевірками щодо можливого порушення режиму повернення ПДВ. За інформацією з торговельних джерел, мова може йти про перевірки підприємств, що входять в ТОП-20 експортерів зерна.

З 1 січня 2016 року, після майже трирічної перерви, була повернута норма, згідно з якою експортери зерна мають право на відшкодування ПДВ. Норма позиціонувалася як підтримка сільгоспвиробнику, якому трейдер буде платити більш високу ціну. Свого роду бампер, покликаний пом'якшити удар, нанесений відміною спеціального режиму оподаткування виробників зерна, у яких відібрали право розпоряджатися 80% коштів, що зберігаються на спецрахунках.

Система спрацювала, і зараз гроші, які трейдер платить за зерно фермеру в гривні, істотно вище цін, які він же платить в доларі, тобто в гривневу ціну закладається відшкодування ПДВ. У всякому разі, так було до недавнього часу. Чому система працювала? У січні-травні сума виплат відшкодування ПДВ становила 6,3-7,9 млрд. грн. щомісяця, що ймовірно дозволяло покупцям платити на внутрішньому ринку більш високу ціну за товар. Колапс підкрався непомітно, коли в червні виплати скоротилися в 69 разів з 6,68 млрд. грн. до 0,11 млрд. грн. Чи зможе трейдер тепер закладати відшкодування ПДВ в ціну, яку платить за зерно?

Причина обвалу виплат банальна - в бюджеті немає грошей. Але тоді виникає в чомусь риторичне питання, навіщо потрібно було відновлювати практику відшкодування, якщо грошей на її реалізацію немає? Самі трейдери і публічно, і в приватних бесідах на тему відновлення відшкодування ПДВ говорили: «Ой, спасибі, не треба». Відчували, що проблем буде більше, ніж профіту, або знали це напевно.

Власне, проблеми виникли з самого початку року, навіть на тлі відносно великих виплат. Виплачували не всім, були питання до процедури, що вже створювало нерівні умови гри на ринку. Зараз виплачувати майже перестали, начебто як рівність. Але тут піднімається тема перевірок найбільшої двадцятки експортерів. Тобто, якщо ти подаєш заявку на відшкодування ПДВ і входиш в ТОП подібних тобі заявників, то стаєш об'єктом підвищеної уваги фіскальної служби.

Чому бояться перевірок? Власне, питання сформульовано некоректно. Бояться не перевірок, а недобросовісних постачальників, які зерно-то тобі поставили, а от з державою при цьому не розрахувалися - не заплатили ПДВ. Перевіряється-то весь ланцюжок «сільгоспвиробник-посередники-експортер». І якщо попався в цьому ланцюжку хороший постачальник, але недобросовісний платник податків, відповість за це все той, хто завершує цей ланцюжок - тобто трейдер / експортер. Ось і перетворюються трейдерські компанії в детективні агентства, перебуваючи в постійному пошуку посередників - «нікчему» (вже і назву їм придумали) і розширюючи штат служби безпеки. З одного боку - добре, оскільки забезпечують працевлаштування колишніх працівників банків, що лопнули. З іншого боку, краще б ці гроші пішли фермеру за зерно. І взагалі, оперативно-розшукова діяльність - це точно завдання трейдерів?

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://agropravda.com/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали