Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чому бізнес на смітті привабливий?

Редакція

20.07.2017 1043 0 0

Питання відходів залишається гарячим. У мережі можна натрапити на статті про важливість роздільного збору сміття, про трагедії, які виникають внаслідок безвідповідальності громадян чи комунальних підприємств, що займаються благоустроєм міста.

Однак мало хто знає, який шлях проходить сміття від утворення до полігону.

Для більшості мешканців багатоквартирних будинків «життя» пакунку зі сміттям завершується баком. Насправді ж в Україні існує складна законодавча система, яка регулює долю твердих побутових відходів від житлового сектору.

Початок. Сортуємо чи ні: що пов’язує людей зі сміттям?

Варто наголосити на тому, що сміття – це майно. Тобто всі відходи, які утворюються в країні, передбачають наявність власника. Тверді побутові відходи, які утворились внаслідок життєдіяльності людей, не виняток.

Відповідно кожен власник має бути свідомим і нести відповідальність за власне майно. Як у випадку зі шкарпетками, які ми сортуємо за кольором, розміром чи за іншими власними вподобанями, необхідно сортувати і сміття.

Найпростіший спосіб – розділяти харчові відходи в один пакунок, а ті, які піддаються повторній переробці, в інший. Таке сортування не варварство, адже після вивезення сміття може потрапити на сортувальну лінію, де полімери сортуються за типами, а папір, скло та метал окремо.

Також не слід забувати про потенційно небезпечні відходи, наприклад батарейки чи ртутновмісні лампи. Ці та інші побутові відходи потрібно здавати у спеціальних пунктах прийому вторинної сировини.

Рухаємось. Хто куди забирає?

Після того, коли ви як свідомий власник свого майна посортували сміття і викинули його у сміттєві баки, за ним приїжджають спеціальні служби. Це можуть бути приватні чи комунальні підприємства, що займаються перевезенням відходів.

Відповідно до постанови Кабміну №1070 від 10 грудня 2008 р., вони можуть забезпечити будинки сміттєвими баками на погодженому зі споживачем майданчику та повинні обслуговувати територію згідно до санітарно-технічних норм. При цьому сміття має вивозитись тільки у спеціально відведені місця – об’єкти поводження з побутовими відходами. Тобто у місця, які мають спеціальний дозвіл.

Відповідно до актів міністерств щодо правил експлуатації полігонів та об’єктів поводження з відходами, побутові відходи можуть потрапити на:

    перевантаження – сміття прямує на розвантажувальний майданчик, транспортні засоби великої вантажопідйомності чи великогабаритні контейнери, або ж у приймальне відділення. Після завантаження сміття зважується, обліковується та вивозиться на перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження чи захоронення;

    сортування – сміття розвантажується у приймальне відділення для попереднього сортування. При цьому вилучається скло та великогабаритні відходи. Потім сміття направляється до сепаратора, де відокремлюється органічна складова. Сепаровані відходи подаються на сортувальний конвеєр, де відбувається відбір вторинної сировини. Саме після відбору сотрується вторинна сировина, яку пресують (крім скла) і передають підприємствам для утилізації. Органічні відходи, які відібрали під час сепарування, передаються на перероблення чи захоронення. Решта відходів пресується чи брикетується і відправляється на утилізацію чи захоронення;

    переробку органічної складової – органічні відходи, зібрані від закладів ресторанного бізнесу, навчальних закладів, відходи зеленого господарства чи утворених після сепарування на сортувальних лініях, розвантажуються на штабелі ділянок компостування. Під час переробки їх перемішують, збагачують мінеральними добавками та за потреби зволожують. Отриманий компост зважується/облікується та може використовуватись для об’єктів зеленого господарства;

    полігон – відходизважуються, обліковується при в’їзді, перевіряються та або перевозяться на розвантаження у спеціально відведені місця (де ущільнюються та укриваються ізолювальним шаром), або ж складаються шарами, якщо вони у вигляді брикетів. А контроль над дотриманням технології робіт має здійснювати безпосередньо начальник чи майстер полігону.

Після такого довгого та іноді складного життя твердих побутових відходів, все ж залишається сміття, яке на ціну золота. Його піддають утилізації. Йдеться або про використання вторинної сировини, яку відокремили внаслідок сортування сміття в промисловості, або ж про спалення сміття з подальшим отриманням енергії.

Сьогодні в Україні існує всього 4 сміттєспалювальних заводи: у Дніпрі, Харкові, Севастополі та Києві. Однак діючий з них лише один – «Енергія», який знаходиться у Києві. Між іншим, саме на цей завод возили сміття з Львівщини, коли відбулась сміттєва трагедія.

Приїхали. Чому бізнес на смітті привабливий?

Якщо розуміти загальний процес поводження з відходами, стає очевидним, що на його основі можна будувати бізнес.

Для прикладу, можна стати перевізником чи відкрити підприємство із сортування, переробки органічної складової чи утилізації відходів. На кожному з цих процесів можна отримувати прибуток.

Порівняно з іншими європейськими країнами, в Україні тариф на поводження з відходами низький. Аби вирішити екологічні проблеми, які виникли внаслідок безвідповідальності, цей тариф потребує перегляду. Крім того, вже сьогодні існує низка стимулів, спрямованих на утилізацію та зменшення обсягів утворення відходів. Зокрема у Статті 40 Закону України «Про відходи» йдеться про:

    пільги щодо оподаткування прибутку від реалізації продукції, виготовленої з використанням відходів;

    пріоритетне державне кредитування;

    спеціальні державні субсидії на зменшення відсотків за банківські кредити, пов’язані з інвестиціями, що спрямовуються на утилізацію відходів і виготовлення відповідного устаткування;

    дотації з Державного бюджету України і місцевих бюджетів для перевезення відходів (вторинної сировини) чи напівфабрикатів, одержаних з цих відходів;

    дотації з фондів охорони навколишнього природного середовища та інших джерел;

    пільги щодо поповнення обігових коштів підприємств, установ та організацій-суб’єктів господарської діяльності, що здійснюють збирання і заготівлю, оброблення (перероблення) і утилізація відходів як вторинної сировини, за умови цільового використання цих коштів для придбання та переробки таких відходів.

Тому не дивно, що в Україні виник спеціальний сервіс, який знаходить спеціалістів, які можу встановити сміттєсортувальну лінію «під ключ».

І що далі?

Тепер ви знаєте, куди дівається сміття, яке утворилось завдяки вам. І розумієте, що на різних етапах поводження з відходами є ризик виникання стихійні звалищ через халатність – людей, чиновників, інших відповідальних осіб.

А це значить, що саме ви повинні контролювати те, щоб сміття потрапляло на полігон чи утилізацію. Як саме? Якщо ви знаєте, де утворюються стихійні звалища, зафіксувати їх у спеціальному сервісі. Це може пришвидшити вирішення питання, аби ваше місто було чистішим.

Джерело: http://zhytlo.in.ua/ua/napryamok/chis...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали