Платіжний баланс України і курс гривні
02.08.2017 314 0 0
За перше півріччя 2017 року профіцит платіжного балансу України склав більше 1 млрд. дол. Рік тому він був тільки 0,4 млрд. дол. Тут все просто. Профіцит - це значить надлишок валюти. Вчений теоретик скаже, що профіцит стимулює ревальвацію гривні, а ось дефіцит - це сигнал до девальвації гривні. Можна нагадати, що в 2014 році, коли курс гривні лихоманило, дефіцит платіжного балансу за перше півріччя був мінус 4 млрд. дол, а ось в 2013 році був теж профіцит, тим більше 2 млрд. дол, і тому курс гривні був відносно стабільний.
Але чи не виявиться так, що цей профіцит перетвориться в дефіцит, і знову на Україну чекає обвал гривні. Давайте розберемося, в причинах профіциту платіжного балансу України за перше півріччя поточного року, щоб зрозуміти, що буде далі з курсом.
За перше півріччя 2017 року експорт України виріс на 25%, але і імпорт теж виріс на 25%. В остаточному підсумку, зовнішня торгівля за перше півріччя 2017 року виявилась дефіцитною. Імпортерам було сплачено 2,2 млрд. Дол більше, ніж заробили на експорті. Це проблема нашої економіки. Головний експорт України - це зерно і метал, а для виробництва того чи іншого потрібні імпортні енергетичні ресурси і мінеральні добрива. Тому експорт без зростання імпорту України собі не може дозволити собі рости. А тут ще зростання доходів населення і, як результат, зростання імпорт автомобілів і імпортної техніки. Це все веде до того, що доводиться все більше і більше віддавати валюти за кордон. А якщо врахувати, що в цьому році очікується урожай зерна на 15-20% менше, ніж торік, а ще є закупівля газу і вугілля на зимовий період і сезонне зростання споживчого попиту на імпортні товари, які завжди бувають в кінці року. Тому чекаємо зростання дефіциту зовнішньої торгівлі України, а це значить ризик девальвації.
Є ще одна проблема вимивання валюти з України - це виплата по боргах закордонним інвесторам. За перше півріччя 2017 року українські бізнесмени і банки заплатили закордонним інвесторам близько 3 млрд. Дол. Знову мінус валюта.
Рятує наш валютний ринок поки тільки одне - гроші гастарбайтерів. За перше півріччя 2017-го вони тільки по офіційних каналах перерахували в Україну понад 3,3 млрд.дол. Що частково компенсувало як дефіцитну зовнішню торгівлю, так і виплату відсотків нерезидентам. В остаточному підсумку, поточний рахунок платіжного балансу України за перше півріччя 2017 року склав мінус 1,6 млрд. Дол. Без грошей гастарбайтерів дефіцит був би значно більше. Якщо припустити, що приплив валюти в Україну від заробітчан буде рости протягом року, особливо в осінньо-зимовий період, то можна очікувати, що, хоча дефіциту поточного рахунку за підсумками 2017 року не уникнути, але він не буде більше 3-4 млрд. дол. А це означає, що істотного тиску на гривню не буде, якщо не буде проблем з фінансовим рахунком.
За перше півріччя 2017 року він був зведений з плюсом 2,6 млрд. дол. Саме цей плюс і дав можливість отримати профіцит по платіжному балансу в цілому. Дуже часто, коли говорять про фінансову рахунку платіжного балансу, згадують і про про закордонні інвестиції. І дійсно основне джерело фінансового рахунку це закордонні інвестиції. Але ось яка біда, за перше півріччя 2017 року прямі іноземні інвестиції склала всього 1,2 млрд. дол, а портфельні закордонні інвестиції взагалі тільки близько 200 млн. дол. Якщо сказати по-простому, в Україні зарубіжні інвестори не поспішають інвестувати гроші. І швидше за все, істотного зростання цих самих інвестицій в цьому році не очікується. Зараз Україна більше живе за рахунок боргових інвестицій. Це і кредит МВФ у 1 млрд. дол, і фінансова допомога від ЄС у розмірі 600 млн. євро, і інші невеликі інвестиції від різних урядів світу. Раніше банки більше брали в борг у зарубіжних інвесторів, а тепер тільки віддають. Бізнес теж зараз фактично бере в борг у інвесторів стільки, скільки віддає за старими боргами. Складається така думка, що всі вичікують і боятися інвестувати гроші в Україні. А поки що доводиться жити за рахунок кредитів МВФ, які часто малоефективні, а поради МВФ не завжди розумні і потрібні для України.
І знову-таки, є одна цікава інформація про гроші населення. За перше півріччя 2017 роки українці повернули в банки валюти на суму 1,4 млрд. Дол. Це перевищення продажу готівкових доларів над покупкою. У 2014 році було все навпаки, тоді українці вилучили з банків готівкової валюти на суму 2,5 млрд. Дол. А тепер дійсно українці більше змінюють готівкових доларів, ніж купують. І ось це дійсно найголовніша тенденція, яка стимулює ревальвацію гривні зараз і багато в чому те, що будуть далі робити українці. Якщо тенденція продажу готівкової валюти в Україні збережеться до кінця поточного року, то швидше за все курс долар/гривня на кінець року буде близько 27грн. Але, якщо немає, то тоді чекаємо 30 грн і більше. Бо нових кредитів МВФ очікувати в цьому році не доводиться.Приплив іноземних інвестицій малоймовірний, а дефіцит поточного рахунку потрібно буде перекривати.
Як бачите, все в руках самих українців. Багато в чому саме гроші гастарбайтерів і валютні заначки українців забезпечують ревальвацію гривні. І зовнішня торгівля, і зарубіжні інвестиції більше формують мінус валюти, ніж плюс. Ось саме це і показує наш платіжний баланс України за перше півріччя 2017 року.
Джерело: http://uainfo.org/blognews/1501625612...
Коментарі до матеріалу