Підписано Закон про управління багатоквартирним будинком
09.06.2015 318 0 0
В Україні запрацює Закон, яким визначено особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Відповідний Закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” (проект№1565) вчора підписав Президент України.
Співвласники багатоквартиного будинку відповідно до Закону зобов’язані:
1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;
2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку;
3) додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки,санітарних норм;
4) забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин;
5) відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників та спільному майну багатоквартирного будинку;
6) додержуватися чистоти в місцях загального користування і тиші згідно з вимогами законодавства;
7) забезпечувати поточний огляд і періодичне обстеження прийнятого в експлуатацію в установленому законодавством порядку багатоквартирного будинку протягом усього життєвого циклу будинку та нести відповідальність за неналежну експлуатацію згідно із законом;
8) своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителюабо всі функції - об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.
До визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено ОСББ, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб’єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо протягом одного року співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено ОСББ,не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.
Що нам дасть новий Закон про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку?
Законопроект важливий насамперед тим, що він дає реальне "право голосу" співвласникам багатоквартирних будинків. Адже за ним у кожному багатоквартирному будинку, навіть якщо в ньому не створено ОСББ, співвласники матимуть реальний юридичний механізм прийняття спільних рішень - про зміну ЖЕКа, про капітальний ремонт тощо.
Ще одне важливе нововведення проекту стосується безпосередньо ОСББ: законопроект пропонує відмовитися від поділу співвласників будинку, в якому створено об’єднання, на "членів" і "нечленів".
Завдяки цьому всі співвласники багатоквартирних будинків на практиці стануть рівними в своїх правах і обов’язках.
Наразі:
- відповідальність за неналежне утримання будинку не перекладатиметься на когось, адже передусім за своє спільне майно відповідають самі співвласники будинку (або організації чи особи, котрим було передано співвласниками право на утримання будинку).
- має зникнути монополія ЖЕКів на утримання будинків, натомість з'явиться конкурентний ринок для компаній, котрі надаватимуть послуги з утримання багатоквартирних будинків на договірній основі. Це, своєю чергою, сприятиме збільшенню кількості робочих місць та розвитку економії.
Закон набирає чинності з 1 липня 2015 року.
Джерела:
http://zib.com.ua/ua/116745-pidpisano...
http://www.president.gov.ua/news/3302...
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/we...
http://oporaua.org/news/7442-shcho-na...
Коментарі до матеріалу