Пенсія з 1 січня: докладно про те, що придумав для українців уряд
30.11.2016 183 0 0
З 1 січня 2017 року, згідно з законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", запускається накопичувальна система виплати пенсій.
Це означає, що кожен українець, який молодше 35 років, починає відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися яким можна буде виключно після виходу на пенсію.
Протягом 5 років - з 2017 до 2022 - відсоток відрахувань поступово наростає: з 2% до 7%. При цьому, однак, зберігаються і відрахування на солідарну пенсійну систему. Вони надходять з єдиного соціального внеску (ЄСВ), який є основним джерелом наповнення Пенсійного фонду. ЄСВ становить 22% від фонду заробітної плати та сплачується юридичними особами-роботодавцями; фізичними особами-підприємцями; особами на виборних посадах; військовослужбовцями та іншими категоріями платників податків.
Таким чином, при одночасному збереженні і солідарної (старої) і накопичувальної (нової) пенсійної системи деяким категоріям громадян доведеться платити більше: від 22% + 2% до 22% + 7% податків протягом найближчих років. Це погана новина, але іншого виходу у держави просто немає.
1. Що таке солідарна і накопичувальна пенсійна система і чому остання для нас - краще?
Солідарну систему ми успадкували від СРСР. Тоді весь пролетаріат дружно "скидався на Пенсійний фонд, а Фонд утримував пенсіонерів. Але співвідношення вікових категорій було принципово іншим, тому не виникало проблем з тим, щоб п'ятеро робітників годували одного пенсіонера. Зараз все виходить майже з точністю до навпаки. Україну дуже сильно підвела демографічна ситуація: за останні 20 років ми втратили майже 10 мільйонів населення. І не тільки з-за високої смертності, а з-за потужної еміграції, в якій Україна є безперечним європейським лідером.
У 2014 році кількість пенсіонерів вперше перевищила кількість працюючих. А в середині 2016-го, за словами заступника голови правління Пенсійного фонду Миколи Шамборы, вона становила вже 29% від кількості всього населення в Україні. Іншими словами, кожен третій українець нині - пенсіонер. Ситуація складається патова, і вихід полягає в тому, щоб змінити систему виплати пенсій. За накопичувальною системою кожен, примітивно кажучи, грає сам за себе, вважаючи відсоток зарплати на майбутню старість, а після виходу на пенсію живе на те, що заробив і відклав у молодості.
2. Яка зараз навантаження лягає на Пенсійний фонд?
Колосальне. Україна витрачає на виплату пенсій 17% від свого ВВП. Це - абсолютний світовий рекорд. Держава змушена дотувати Пенсійний фонд, оскільки солідарна система вже давно не покриває і половини потреб ПФ. В Україні проживає 26 мільйонів працездатних осіб. З них працює тільки 16 мільйонів. А єдиний соціальний внесок сплачують тільки 10миллионов. Ці 10 мільйонів платників податків і утримують 12,5 мільйона пенсіонерів. Чим же тоді займається інше працездатне населення України?
Хто не працює, тому що таким є його власний вибір (і власні можливості). Хтось стоїть на біржі праці (офіційно в Україні зареєстровано 2 мільйони безробітних). Інші займаються фрілансом і не платять податки, тобто знаходяться в тіні. Ось одна з причин зубожіння Пенсійного фонду. Однак є й інші чинники. У минулому році уряд знизив ставку єдиного соціального внеску до 22%, сподіваючись, що це виведе частину працівників з тіні. Але надії були марними. Більшість роботодавців і найманих працівників продовжили практику виплату зарплат у "конвертах".
Середній (особливо дрібний) бізнес у цій ситуації можна зрозуміти: остаточний вихід з "тіні" для невеликих підприємств дорівнює самогубству. Щоб виправити ситуацію, Кабмін йде на інший (як видається, не дуже продуманий) крок - заявляє про збільшення мінімальних зарплат до 3200 гривень. Розрахунок тут простий: чим вище "мінімалка" - тим більше відрахувань з фонду заробітної плати на ЄСВ. А чим більше ЄСВ - тим істотніше наповнення Пенсійного фонду.
Ось тільки наслідком підвищення мінімальної зарплати може бути доведення до банкрутства малого і середнього бізнесу або масові скорочення задіяних у цій сфері працівників. Проте це вже тема окремої розмови.
3. Що пропонують в уряді для "підтримання на плаву" Пенсійного фонду?
Теоретично існує одна дієва, але вкрай непопулярна стратегія. Вона пов'язана не із збільшенням ЄСВ або іншим оподаткуванням, а з тим, щоб радикально зменшити кількість претендентів на пенсії. Як це зробити? Дуже просто. Шляхом підняття пенсійного віку, а також збільшення трудового та страхового стажу, необхідного для отримання пенсій. У свій час такий крок пропонував міністр фінансів Олександр Данилюк.
Однак "експерти МВФ" не вимагають підняття пенсійного віку. Вони вимагають збалансувати витрати на Пенсійний фонд. Тобто від нас чекають або ліквідації дефіциту ПФ, або скорочення дотацій, які Україна перераховує у Пенсійний фонд. Яким чином досягне цього наша держава - проблеми самої держави.
Детальніше дивись за посиланням: http://from-ua.com/
Коментарі до матеріалу